Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kazimierz Kalaga Dąbrowa Górnicza: ostatnie pożegnanie w środę

mat. prasowe
Kazimierz Kalaga był wybitnym mieszkańcem naszego miasta
Kazimierz Kalaga był wybitnym mieszkańcem naszego miasta mat. UM
Kazimierz Kalaga Dąbrowa Górnicza. W środę 7 maja najbliżsi, mieszkańcy i władze miasta pożegnają Kazimierza Kalagę. O godz. 13.00 w Bazylice Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej odbędzie się uroczysta msza, po której uroczystości żałobne przeniosą się na cmentarz parafialny w Ząbkowicach, gdzie dąbrowianin spocznie w rodzinnym grobowcu.

Kazimierz Kalaga Dąbrowa Górnicza: ostatnie pożegnanie w środę

Kazimierz Kalaga - wielki patriota i społecznik, wspaniały pedagog, harcerz i honorowy obywatel naszego miasta zmarł 3 maja. Przez lata przekazywał kolejnym pokoleniom żywą historię, zarażał miłością do Polski i swojej małej ojczyzny. Dawał przykład jak być prawdziwym patriotą.

Urodził się w Krasnym na wileńszczyźnie. W szkolnictwie pracował 41 lat jako nauczyciel matematyki oraz przez 6 lat pełnił funkcję zastępcy dyrektora w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej. Przez ostatnie lata pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Historycznej przy Komendzie Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Dąbrowie Górniczej, jak również był członkiem Komisji Historycznej przy Komendzie Chorągwi w Katowicach. Po raz pierwszy w 1994 r., w 50. rocznicę przeprowadzenia przez żołnierzy batalionu „Parasol" akcji specjalnej „Koppe", zorganizował uroczystość patriotyczną poświęconą temu wydarzeniu. Od tego czasu w pierwszej połowie lipca organizowane są dwudniowe uroczystości. Rozpoczynają się zawsze w Krakowie obok pomnika Czynu Zbrojnego Żołnierzy Polski Walczącej.

Kazimierz Kalaga od wielu lat zajmował się historią miasta i regionu. Był zaangażowany we wszelkie uroczystości związane ze obchodami rocznic świąt państwowych. Od szeregu lat przekazywał swą historyczną wiedzę młodzieży m. in. w trakcie kwartalnych spotkań z uczniami dąbrowskich szkół „Przekażmy Młodzieży", których to spotkań był inicjatorem i organizatorem.

W 1993 roku zainicjował miejskie obchody święta niepodległości, które uroczyście są obchodzone przez mieszkańców miasta.

Jednocześnie był autorem wielu publikacji dotyczących wydarzeń historycznych naszego kraju, miasta i regionu. Uczestniczył w uroczystościach związanych z wydarzeniami historycznymi nie tylko w naszym mieście i regionie ale również w Warszawie, Krakowie, Udorzu, Olkuszu, reprezentując tym samym Dąbrowę Górniczą. Z jego inicjatywy został odnowiony grób płk pilota Michała Bokalskiego, mieszczący się na cmentarzu przy parafii św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej.

Otrzymał też liczne podziękowania za przekazanie historycznych publikacji m. in. z Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa, z Uniwersytetu Jagiellońskiego - Biblioteki Jagiellońskiej.

Odznaczony, wyróżniony i nagrodzony między innymi:

Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego - 1973r.;

Nagrodą Kuratora Okręgu Szkolnego za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej - lata 1973, 1975,1983.

Złotym Krzyżem Zasługi - 1975 r.;

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - 1984r.;

Nagrodą Specjalną Ministra Oświaty i Wychowania za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej - 1987 r.;

Dyplomem Honorowym oraz nagrodą Fundacji Nagród i Wyróżnień im. Bohaterów Wieży Spadochronowej w Katowicach dla uczczenia bohaterskiej obrony Śląska we wrześniu 1939 ku pamięci bohaterskiej ofiary męstwa i życia harcerzy śląskich z miłości do ojczyzny i ziemi rodzinnej za opracowanie pt. „Udórz 1944-1994" oraz „ W harcerskiej służbie" - 1996 r.;

Dyplomem Honorowym oraz nagrodą Fundacji Nagród i Wyróżnień im. Bohaterów Wieży Spadochronowej w Katowicach dla uczczenia bohaterskiej obrony Śląska we wrześniu 1939 ku pamięci bohaterskiej ofiary męstwa i życia harcerzy śląskich z miłości do ojczyzny i ziemi rodzinnej za opracowanie pt. „ Wspomnienia o Zagłębiowskich Harcerzach" - w 1997 r.;

Dyplomem Honorowym Fundacji Nagród i Wyróżnień im. Bohaterów Wieży Spadochronowej w Katowicach za aktywną działalność i starania dla utrzymania znaczenia Śląska i Zagłębia, górnictwa węgla kamiennego, gospodarki energetycznej oraz poparcia dla zasłużonego dla Śląska ZHP - 1998 r.

Pamiątkowym medalem 55-tej rocznicy utworzenia Oddziału „Agat", „Pegaz", „Parasol", przyznany przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - 1998 r.;

Dyplomem Honorowym Fundacji Nagród i Wyróżnień im. Bohaterów Wieży Spadochronowej w Katowicach za aktywną działalność i starania dla utrzymania znaczenia Śląska oraz poparcia dla ZHP - 2001r.;

Jubileuszowym Dyplomem Pamięci Kręgu Byłych Skautów - Harcerzy Najstarszej Polskiej Drużyny Harcerskiej 1. Lwowskiej im. Tadeusza Kościuszki przyznanym z okazji 90 rocznicy utworzenia i nieprzerwanej działalności harcerstwa na terenie Polski - 2001 r.;

Odznaką Pamiątkową Harcerskiego Kręgu Obrońców Lwowa 1939 XIV Zjazd - 2002r.;

Medalem „Pro Memoria" Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu - 2005 r.;

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - 2006 r.;

Medalem 65. lecia Powstania Oddziału do Zadań Specjalnych Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej „Parasol".

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto