Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy porodówka wróci do szpitala w DG?

PAS
PAS
Oddział ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny mają wrócić w struktury Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Szymona Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej. Potrzebny jest jednak nowy kontrakt z NFZ oraz odpowiednie wyposażenie i skompletowanie personelu, a jak się okazuje, to może trochę potrwać.

Kiedy porodówka wróci do szpitala w DG?

Oddział został ponad dwa lata temu wyłączony ze struktur dąbrowskiego szpitala, trafiając do specjalistów z konsorcjum, którego liderem jest spółka Perinatologia Śląska prof. Krzysztofa Sodowskiego. Ta wycofała się z tej działalności, m.in. dlatego, że zabrakło obsady lekarskiej. Nie można było znaleźć neonatologa. Do tego w perspektywie pojawiły się problemy z przedłużeniem kontraktu z NFZ. Formalnie prof. Sodowski otrzymał zgodę Narodowego Funduszu Zdrowia na zawieszenie działalności oddziału ginekologiczno-położniczego w Dąbrowie Górniczej do 31 sierpnia. Sprawę przejęcia kontraktu z NFZ na ten oddział od Perinatologii Śląskiej przez dąbrowski szpital skomplikowały wzajemne rozliczenia finansowe. Jak podkreśla dyrekcja szpitala Perinatologia Śląska ma bowiem wysokie zobowiązania finansowe wobec dąbrowskiej lecznicy, więc ta nie może sama sobie ich umorzyć, bo działałaby na swoją niekorzyść. W całym tym zamieszaniu Perinatologia Śląska została zobowiązana do wznowienia działalności przez NFZ we wrześniu br., ale nic takiego się nie stało. Ostatecznie NFZ zakończył więc współpracę z Perinatologią Śląską, a tym samym otworzyła się znów realna szansa na wznowienie działalności oddziału już w strukturach szpitala. Trzeba jednak zdobyć nowy kontrakt w NFZ.

– Jesteśmy otwarci na rozpoczęcie rokowań z ZCO Szpitalem Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej w sprawie nowego kontraktu. Dąbrowski szpital musi jednak spełnić wszystkie wymogi, a więc skompletować wymagany przepisami personel medyczny, a także wykazać posiadanie niezbędnego na oddziale sprzętu – podkreśla Małgorzata Doros, rzecznik prasowy oddziału wojewódzkiego NFZ w Katowicach.

Kiedy zatem ZCO Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza rozpocznie rozmowy z NFZ?
– Szpital będzie mógł przystąpić do rokowań po spełnieniu wszystkich określonych przez NFZ warunków, wymaganych do udzielania świadczeń w zakresie ginekologii i położnictwa, czyli m.in. skompletowaniu wymaganej ilości personelu medycznego. Obecnie szpital dopełnił formalności związanych z wpisem do statutu oraz rejestracją oddziałów we wszystkich właściwych rejestrach, czyli rejestrze podmiotów leczniczych prowadzonym przez wojewodę śląskiego oraz Krajowym Rejestrze Sądowym. Formalnie warunkiem koniecznym jest też rozpoczęcie procedury przez NFZ – wyjaśnia Zbigniew Grzywnowicz, p.o. dyrektora ZCO Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej. – ZCO przejmując zwrotnie w struktury organizacyjne oddziały ginekologiczno-położniczy i noworodkowy zamierza przejąć całość personelu wyżej wymienionych oddziałów, licząc także na kontynuację współpracy z pracownikami, którzy byli zatrudnieni bezpośrednio przez Perinatologię Śląską. Od momentu pojawienia się informacji o planowanym zawieszeniu działalności obu oddziałów przez konsorcjum reprezentowane przez Perinatologię Śląską ZCO podjęło starania pozyskania kadry medycznej, niezbędnej do funkcjonowania oddziałów, w szczególności oddziału neonatologicznego. Pomimo tych starań obecnie szpital, podobnie jak Perinatologia Śląska, nie jest w stanie pozyskać lekarzy neonatologów, w takiej ilości, która zabezpieczałaby potrzeby oddziału. W tej sytuacji do czasu pozyskania kadry uruchomienie oddziałów nie jest możliwe. Wznowienie działalności obu oddziałów nastąpi niezwłocznie po zatrudnieniu wymaganej ilości kadry. Czynimy w tym kierunku wszelkie starania – dodaje Zbigniew Grzywnowicz.

By spełnić wymogi NFZ w dąbrowskim szpitalu na oddziale ginekologoczno-położniczym powinni pojawić się m.in. co najmniej dwaj lekarze (jeden specjalista, drugi z I stopniem specjalizacji z doświadczeniem) w takim zakresie jak położnictwo i ginekologia lub endokrynologia ginekologiczna i rozrodczość lub perintologia. Musi być zapewniona stała, całodobowa opieka lekarska we wszystkie dni tygodnia, a także stała obecność lekarza specjalisty w dziedzinie anestezjologii lub anestezjologii i reanimacji lub anestezjologii i intensywnej terapii. Zamiennie może to być lekarz posiadający I stopień specjalizacji w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Na oddziale noworodkowym konieczne jest m.in. zatrudnienie specjalisty w dziedzinie neonatologii lub pediatrii, zapewnienie całodobowej opieki lekarskiej we wszystkie dni tygodnia (może być łączona z oddziałem pediatrii, pod warunkiem posiadania udokumentowanego potwierdzenia szkolenia w zakresie resuscytacji noworodka). Wymagana jest też całodobowa opieka pielęgniarki lub położnej we wszystkie dni tygodnia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto