Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komisariat policji wróci do Dąbrowy Górniczej- Strzemieszyc? Mieszkańcy czekają na to już ponad 10 lat

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak wygląda budynek przy ul. Hetmańskiej w Dąbrowie Górniczej - Strzemieszycach, gdzie do 2012 roku mieścił się komisariat a potem posterunek. Ma zostać wyremontowanym. Stróże prawa mają do niego wrócić 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wygląda budynek przy ul. Hetmańskiej w Dąbrowie Górniczej - Strzemieszycach, gdzie do 2012 roku mieścił się komisariat a potem posterunek. Ma zostać wyremontowanym. Stróże prawa mają do niego wrócić Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej – Strzemieszycach znów ma pojawić się komisariat policji. Mieszkańcy Strzemieszyc Wielkich i Małych, gdzie mieszka prawie 9 tysięcy dąbrowian, a także okolicznych dzielnic, czekają na to już 12 lat. Likwidacja komisariatu a potem posterunku w zgodnej opinii mieszkańców i władz lokalnych była bowiem błędem. Koncepcja funkcjonowania nowego komisariatu policji po reaktywacji trafiła właśnie do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a wkrótce ostateczna decyzja ma zapaść w Komendzie Głównej Policji w Warszawie.

Komisariat i posterunek policji zniknęły z dnia na dzień ze Strzemieszyc

Wyprowadzka policjantów ze Strzemieszyc była dla wszystkich zaskoczeniem. 1 kwietnia 2012 roku w mieście pozostał bowiem tylko jeden komisariat policji w Ząbkowicach, do którego skierowane zostały wszystkie siły i środki. W miejscu komisariatu w Strzemieszycach powstał posterunek policji, obsadzony przez ośmiu policjantów. 1 września 2012 r. nastąpiła jednak także likwidacja posterunku.

Była to decyzja trudna do zrozumienia zarówno przez mieszkańców dzielnicy Strzemieszyce, jak i władze miasta. Mieszkańcy wystosowali specjalną petycję wraz z trzema tysiącami podpisów, w której domagali się przywrócenia stałej służby w swojej dzielnicy. Przez wiele lat ich starania nie natrafiły jednak na podatny grunt.

Wydawało się, że wszystko zmieni się w 2017 roku, a powrót posterunku był naprawdę bliski. 5 grudnia 2017 roku, po podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego policja objęła bowiem w trwały zarząd nieruchomość przy ul. Hetmańskiej 17, gdzie miał działać znów strzemieszycki komisariat. Przekazanie budynku to finał postępowania administracyjnego, prowadzonego przez miasto od maja 2017 roku.

W 2017 roku z informacji uzyskanych w KWP Katowice wynikało, że prace remontowe uzależnione są od wpisania tego zadania do planu inwestycji przez Komendę Główną Policji. Czas realizacji tej inwestycji miał wynosić około 15 miesięcy. Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach pozyskała już nawet ponad 120 tysięcy zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na termomodernizację tego obiektu w Strzemieszycach. KWP w Katowicach zarezerwowała także na remont budynku w Strzemieszycach 1 mln 735 tys. 333 zł.

- 29 maja 2018 roku podpisano umowę na wykonanie wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej remontu KP I w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach. Firma projektowa nie złożyła jednak dokumentacji, w związku z tym trwają czynności związane z wypowiedzeniem tej umowy. Następnym krokiem będzie przeprowadzenie procedury wyłonienia nowego wykonawcy tej dokumentacji – informowała wówczas podinspektor Aleksandra Nowara, ówczesna rzecznik prasowa komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach. Pomimo tak zaawansowanych działań znów nic z tego nie wyszło.

Dąbrowianie nadal starali się i starają o powrót policjantów do Strzemieszyc.

Mieszkańcy Strzemieszyc nie pogodzili się jednak nigdy z tym faktem, że komisariat zniknął. – Tak ogromna dzielnica jak Strzemieszyce, większa niż wiele samodzielnych miast, powinna mieć przynajmniej posterunek policji. Stąd po zgłoszeniach powinny wyjeżdżać w teren patrole, stąd powinni reagować na zgłoszenia mieszkańców policjanci. Będzie szybciej i bardziej efektywnie, a my będziemy czuć się bezpieczniej – podkreślają zgodnie mieszkańcy Strzemieszyc.

Obecnie plany KWP w Katowicach obejmują nadal adaptację pomieszczeń byłego komisariatu policji w Dąbrowie Górniczej – Strzemieszycach przy ul. Hetmańskiej na potrzeby stróżów prawa i ponowne otwarcie w tym miejscu komisariatu.

- W planie inwestycyjnym Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przewidywane jest utworzenie Komisariatu Policji w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach i Posterunku Policji w Miedźnie. Realizacja tych zamierzeń wymaga uzgodnienia z Biurem Logistyki Komendy Głównej Policji. Planowane jest również otwarcie Posterunku Policji w Goleszowie – informował w listopadzie 2023 roku sierżant sztabowy Adam Jachimczak z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

- Zaznaczyć jednak należy, że plan inwestycyjny Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach opracowywany będzie na przełomie roku 2023 i 2024 i uzgadniany z Biurem Logistyki. Zatwierdzenie planu przez jednostkę nadrzędną określi możliwości realizacji zaplanowanych już zadań, a także planowanych zamierzeń. Normatyw etatowy określony dla posterunku policji to minimum 5 etatów – dodał.

Jak dowiedzieliśmy się w KWP w Katowicach w przypadku Komisariatu Policji w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach przy ul. Hetmańskiej 17 podjęte zostały działania zmierzające do modernizacji istniejącego budynku z przeznaczeniem na siedzibę komisariatu. Budynek wyłączony był z użytkowania od 2012 roku, dlatego dla przywrócenia jego funkcjonalności niezbędnym będzie m.in. wymiana instalacji elektrycznej, teletechnicznej, centralnego ogrzewania, sanitarnej, wykonanie termomodernizacji, hydroizolacji fundamentów, drenażu opaskowego, naprawa dachu oraz remont wykończenia wewnętrznego.

- Obecnie prowadzone są konsultacje z Biurem Logistyki Policji KGP, dotyczące programu inwestycji „Komenda Miejska Policji w Dąbrowie Górniczej - odtworzenie I Komisariatu Policji (Strzemieszyce) - kompleksowa przebudowa istniejącego budynku wraz z zagospodarowaniem terenu, w formule "zaprojektuj-wybuduj", które zamierzamy sfinalizować w bieżącym roku, co otworzy drogę do dalszych działań inwestycyjnych – wyjaśniał sierż. sztab. Adam Jachimczak.

KWP w Katowicach otrzymała już nową koncepcję działania komisariatu w Strzemieszycach.

- W ubiegłym miesiącu wysłałem do Katowic kompletną, nową koncepcję funkcjonowania komisariatu. Dziś wróciła ta koncepcja, by wykorzystać ten budynek, gdzie już mieścił się komisariat. Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach przesyła to wszystko do Warszawy, do Biura Logistyki KGP. Myślę, że do połowy tego roku będzie wiadomo, co dalej. Tam zapadają decyzje - mówił na ostatniej, marcowej sesji dąbrowskiej Rady Miejskiej inspektor Artur Klimek, komendant miejski policji w Dąbrowie Górniczej.

Nowe komendy, komisariaty i posterunki policji w Śląskiem

Oprócz nowej Komendy Miejskiej Policji, która powstała w 2022 roku w Sosnowcu przy ul. Janowskiego, w ostatnich latach pojawiło się też w Śląskiem kilka posterunków. W 2020 roku otwarty został jeden posterunek policji. To PP w Świerklanach w powiecie rybnickim przy ul. Strażackiej 1. Służbę pełni tam 6 funkcjonariuszy Policji. Adaptacja pomieszczeń odbyła się na koszt gminy. W 2021 roku także pojawił się w Śląskiem nowy posterunek policji w Kroczycach w powiecie zawierciańskim. W obiekcie przy ul. Batalionów Chłopskich 23 służbę pełni 8 funkcjonariuszy policji. Koszt budowy posterunku to 2 mln 236 tys. 753,37 zł

W 2023 roku nowy posterunek policji pojawił się w Pietrowicach Wielkich w powiecie raciborskim w obiekcie przy ul. 1 Maja 8b. Tam służbę pełni 6 funkcjonariuszy policji. Adaptacja pomieszczeń w tym przypadku także odbyła się na koszt gminy.

Obecnie w woj. śląskim jest 19 komend policji oraz 13 powiatowych komend policji. Rozmieszczonych jest też na całym terenie 96 komisariatów policji, w tym jeden specjalistyczny komisariat. Pomocy można też szukać w 11 posterunkach policji.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto