MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Dolomitu w Ząbkowicach zaprasza mieszkańców na spotkanie. Przekaże dalsze swoje plany

PAS
Wydobycie dolomitu w Ząbkowicach trwało przez dziesięciolecia. Czy potrwa nadal?
Wydobycie dolomitu w Ząbkowicach trwało przez dziesięciolecia. Czy potrwa nadal? mat. PPHU Dolomit Ząbkowice
Zarząd PPUH Dolomit Kopalnia „Ząbkowice” zaprasza mieszkańców Dąbrowy Górniczej na spotkanie dotyczące planów na przyszłość i dalszej eksploatacji złóż w Ząbkowicach. To bardzo ważny temat dla lokalnej społeczności, więc warto się wybrać, by usłyszeć, czy kopalnia kończy wydobycie czy wręcz przeciwnie.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 29 marca 2022 roku o godz. 17 w sali konferencyjnej w siedzibie kopalni przy ul. Dolomitowej 6.

Spotkanie ma związek z toczącym się – na wniosek PPUH Dolomit Kopalnia Ząbkowice SA – postępowaniem związanym ze zmianą Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który swoim obszarem obejmuje tereny położone w rejonie Kopalni Dolomitu „Ząbkowice”.

Nowa kopalnia dolomitu powstała w 2018 roku w Chruszczobrodzie na terenie gminy Łazy. W ramach nowej inwestycji PPUH „Dolomit” w Chruszczobrodzie powstało zaplecze techniczne i biurowo-socjalne. To kopalnia odkrywkowa. Pod eksploatację zabezpieczony jest już teren około 60 ha, którego właścicielem jest kopalnia „Dolomit”.

PPUH „Dolomit” do tej pory prowadziła wydobycie jedynie na terenie wspomnianej kopalni w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach, ale mimo budowy drugiej kopalni nie zamierzała kończyć wydobycia w Ząbkowicach.

- Na razie nie planujemy zamknięcia kopalni, ponieważ zostało jeszcze trochę złóż znajdujących się na terenie Ząbkowic. Zgodnie z przepisami prawa górniczego i geologicznego mamy prawo do wydobycia ich do końca - tłumaczył w 2018 roku Janusz Kmiecik, prezes i dyrektor PPUH Dolomit Kopalnia Ząbkowice SA.

W 2021 roku duże kontrowersje i społeczne protesty wzbudziły plany Kopalni Dolomit, mówiące właśnie o dalszym wydobyciu kruszcu. Miało to być bowiem związane z wycinką 18 hektarów lasu Bienia.

- Kopalnia w Ząbkowicach jest wygaszana, nie będzie absolutnie rozbudowywana, nie będzie żadnych nowych źródeł wydobycia. To co nam zostało do wydobycia musimy wydobyć, bo do tego zobowiązują nas obecnie przepisy prawa górniczego – tłumaczył w 2021 roku Janusz Kmiecik, prezes zarządu i dyrektor Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowego Dolomit Kopalnia Ząbkowice SA.

Plan był taki, by uzyskać zgodę od rządu RP na wycinkę lasu na terenie Lasów Państwowych, bowiem jak tłumaczył w mediach prezes Kmiecik i tak ten teren leśny przewidziany był do wylesienia, a potem mają tam ponownie zostać posadzone nowe drzewa. Jakie są aktualne ustalenia i plany Kopalni Dolomit? O tym będzie się można przekonać podczas spotkania 29 marca 2022 roku o godz. 17 w sali konferencyjnej w siedzibie kopalni przy ul. Dolomitowej 6.

Kopalnia w Ząbkowicach i Chruszczobrodzie jest m.in. głównym dostawcą kruszywa do ArcelorMittal Poland S.A. Część produkcji trafia do Krakowa, do produkcji materiałów ogniotrwałych. Z dolomitu powstają magnezowo-wapniowe nawozy dla rolnictwa w postaci węglanowej. Do dużych gospodarstw trafiały głównie w Wielkopolsce, na Kujawach, Pomorzu. Kiedy rolnictwo się kurczyło, wtedy na pierwszy plan wyszła przeróbka kruszywa dla budownictwa, hutnictwa, drogownictwa.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto