Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie do wiary! Aż 230 mln lat ma ryba znaleziona w kopalni KGHM. Skąd się tam wzięła?

RED
Ryba sprzed 230 mln lat. Na znalezisko natrafili górnicy z kopalni Lubin w 2010 roku
Ryba sprzed 230 mln lat. Na znalezisko natrafili górnicy z kopalni Lubin w 2010 roku KGHM
W kopalniach KGHM górnicy znajdują i takie rzeczy! Aż 230 mln lat ma ryba znaleziona w kopalni Lubin należącej do KGHM. Odcisk ryby prehistorycznego gatunku świetnie się zachował w skamielinie znalezionej w łupku miedzionośnym na głębokości ok. 640 metrów.

23 marca 2024 roku mija 67 lat od odkrycia złóż miedzi w naszym regionie. Gdyby nie ich upór i wiara, nie byłoby zagłębia miedziowego. Nie byłoby tu kopalń, hut i tysięcy miejsc pracy. Nie byłoby tradycji górniczych.

- Wszystko się zaczęło we wrześniu w roku 1956, kiedy jako młody pracownik przedsiębiorstwa geologicznego w Pile przyjechałem do Sieroszowic. Może to była łąka, może jakieś ściernisko. Tam był kołek wbity w ziemię, a na nim napis Sieroszowice IG1. Nie trudno się było domyśleć, że to była lokalizacja otworu, który wyznaczył Wyżykowski. I on stał nad tym kołkiem, stał przed wielką niewiadomą - wspominał Mieczysław Bury, członek załogi wiertniczej, która wierciła otwór Sieroszowice IG- 1. - Ale udało się.

Odkrycie sprzed lat i rozpoczęcie eksploatacji wielkich złóż rudy miedzi zapewniło całemu regionowi rozwój. Rocznica odkrycia co roku gromadzi przed obeliskiem w Sieroszowicach nie tylko przedstawicieli Polskiej Miedzi, ale też samorządów, zakładów pracy, szkół i mieszkańców. W tym roku takie spotkanie zorganizowano w piątek, 22 marca.

Z okazji rocznicy przypominamy ciekawostkę odkrytą w jednej z kopalni KGHM. Bo, jak się okazuje, podziemne skały kryją nie tylko złoża miedzi.

Pradawna ryba w skalnym bloku

230 mln lat - na tyle oszacowano wiek skamieniałej ryby, którą znaleziono w jednej z kopalń KGHM. Do odkrycia doszło w trakcie obrywki ręcznej. Po oddzieleniu warstwy łupka, o łacińskiej nazwie Peleoniscus Dermi okazała się w pełnej krasie. Zapadła decyzja o wycięciu bryły ze znaleziskiem i wywiezieniu jej na powierzchnię. Ryba tkwiła w litym bloku skalnym, konieczne było użycie piły tarczowej.
Wszystko udało się dzięki determinacji załogi. Wycięty ze stropu 25 centymetrowy odcisk trafił do gabinetu dyrektora naczelnego ZG Lubin.

Rybę sprzed milionów lat odkryto w kopalni Lubin

Ryba w kopalni? Skąd się ona tam wzięła? Wynika to z faktu, że w tamtym okresie na terenach Polski, w tym na terenie obecnego Zagłębia Miedziowego, rozciągało się Morze Cechsztyńskie, które miało powierzchnię 600 tys. km2 i sięgało obszarów Niemiec, Morza Północnego i Wielkiej Brytanii.
Cofając się w czasie ponad 200 mln lat obszar kopalni ZG Lubin znajdował się wtedy w okolicy Zwrotnika Raka, a wschodnie brzegi Morza Cechsztyńskiego znajdowały się na krawędziach dzisiejszych Sudetów i Gór Świętokrzyskich.

Co jeszcze znajdują górnicy z KGHM pod ziemią?

Nic więc dziwnego, że dziś pod ziemią znajdowane są fragmenty ryb, a także ślimaki i podobne do małży ramienionogi. Większość z nich trafia na półki w domach górników - pasjonatów takich znalezisk, którzy szukają ciekawostek z przeszłości Ziemi. Część można obejrzeć w kopalnianych gablotach. Na przykład liliowce, skamieniałości zwierzęce przypominające tulipana. Albo odciski szkieletów ryb, ramienionogi, małżoraczki czy zespół otwornic, jednokomórkowych organizmów.
Na odcisk ryby, który opisujemy, natknęli się górnicy z kopalni ZG Lubin w 2010 roku. Skamieniałości nadal odkrywane są w kopaniach miedzi, w miarę powstawania kolejnych wyrobisk. Czas pokaże, co jeszcze znajdą górnicy.

Źródło: KGHM to my oraz arch. red. redakcji.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto