Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nocna i świąteczna opieka ma wrócić do szpitala 15 października

Piotr Sobierajski
arc. Polska Press
Nocna i świąteczna opieka medyczna ma wrócić do ZCO Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej od najbliższej niedzieli, czyli 15 października. Poinformował o tym we wtorek Śląski Oddział Wojewódzki NFZ w Katowicach, który zagroził dąbrowskiej lecznicy zerwaniem kontraktu i wykreśleniem z tak zwanej listy szpitali, jeśli dąbrowianie nadal będą musieli szukać pomocy w innych placówkach medycznych w regionie. A taka sytuacja ma miejsce od ubiegłego piątku 6 października.

Nocna i świąteczna opieka ma wrócić do szpitala 15 października

Interwencja NFZ-u poskutkowała, bowiem jeszcze w piątek 6 października, dyrekcja ZCO Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej, w piśmie skierowanym właśnie do NFZ, przekonywała, że nie jest w stanie znaleźć lekarzy chętnych do pełnienia dyżurów, ani podwykonawców. Fiaskiem zakończyły się wszystkie rozmowy i negocjacje, natomiast ci lekarze, którzy podjęli współpracę z dąbrowską lecznicą zrezygnowali z niej z racji zbyt dużego obciążenia obowiązkami służbowymi.

Skutecznych działań dyrekcji szpitala domagały się też władze miejskie. - Dyrektor szpitala poinformował miasto o trudnościach w realizacji nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, ale został zobowiązany do rozwiązania tego problemu i niezwłocznego zapewnienia mieszkańcom dostępu do tego typu świadczeń – mówił Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Problemy w Dąbrowie Górniczej szybko znalazły przełożenie na ilość pacjentów, przyjmowanych w ramach systemu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w PZZOZ w Będzinie, przy ulicy Małachowskiego 12. Tylko w czasie weekendu, w sobotę i niedzielę, w każdym z tych dni będziński szpital przyjął w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej ponad 20 dąbrowian.

– Zapewniamy opiekę wszystkim, więc nie wyobrażam sobie, żebyśmy mogli komuś, w tym także mieszkańcom Dąbrowy Górniczej, nie udzielić pomocy. Nie mamy żadnych problemów z obsadą dyżurów lekarskich i pielęgniarskich w ramach nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Nie da się jednak ukryć, że przyjmowanie pacjentów z Dąbrowy Górniczej skutkuje zwiększonym obciążeniem pracą naszych lekarzy i pielęgniarek. Do tego dochodzą także oczywiście kwestie finansowe. Mam nadzieję, że problemy dąbrowskiego szpitala znajdą jak najszybciej pozytywne rozwiązanie – przyznała Jolanta Sikora-Kałużna, p.o. dyrektora PZZOZ w Będzinie, który obejmuje lecznice w Będzinie i Czeladzi.

Jest szansa, że problemy dąbrowian zakończą się w najbliższą niedzielę.

Oto pełna treść wtorkowego komunikatu Śląskiego OW NFZ, jaki dotar do redakcji DZ.

6 października 2017 r. do Śląskiego OW NFZ wpłynęło pismo z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej, w którym dyrektor placówki poinformował, że „w związku z narastającymi problemami dotyczącymi zabezpieczenia przez lekarzy świadczeń w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej” od 6 października 2017 r. nie jest
w stanie realizować świadczeń w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Jednocześnie poinformował, że Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza
w Dąbrowie Górniczej utrzymuje w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej zorganizowaną opiekę pielęgniarską – stacjonarną i wyjazdową.

W odpowiedzi na pismo, Śląski OW NFZ wezwał w trybie pilnym dyrektora Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej do podjęcia natychmiastowych działań, mających na celu przywrócenie realizowania świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przy kompleksowym zabezpieczeniu świadczeń przez personel lekarski i pielęgniarski, pod rygorem zerwania kontraktu i wykreślenia z tzw. sieci szpitali.

9 października 2017 r. dyrekcja ZCO poinformowała Śląski OW NFZ, że „prowadzi intensywne działania mające na celu przywrócenie realizowania przedmiotowych świadczeń”. Szpital zakomunikował, że spełnia w pełnym zakresie wymogi dotyczące zabezpieczenia obsady pielęgniarskiej. Oświadczył również, że pacjenci w stanach nagłych przyjmowani są na szpitalnym oddziale ratunkowym. Dyrekcja ZCO zapewniła, że Szpital „posiada zabezpieczenie obsady lekarskiej od dnia 15 października”.

Śląski OW NFZ przyjmuje powyższe wyjaśnienia i oczekuje na wznowienie działalności nocnej
i świątecznej opieki zdrowotnej w pełnym zakresie od wskazanego dnia.

Co ważne, pacjentów w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie obowiązuje
tzw. rejonizacja.

Przypominamy numery telefonów infolinii Śląskiego OW NFZ pod którymi można uzyskać informacje dotyczące miejsc wykonywania świadczeń medycznych (gdzie się leczyć):

•32 735 16 00 (w godzinach pracy Śląskiego OW NFZ);
•801 002 903 - numer dla dzwoniących w kraju (czynny 24h na dobę, 7 dni w tygodniu);
•+48 32 790 09 03 - numer dla dzwoniących z zagranicy i z telefonów komórkowych
(czynny 24h na dobę, 7 dni w tygodniu).

Informujemy, że najbliższe szpitale, w których jest dostępna ta forma opieki to m.in.: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im św. Barbary w Sosnowcu przy placu Medyków 1 ( tel. 32 368 22 56), Sosnowiecki Szpital Miejski przy ul. Szpitalnej 1 (tel. 785 515 113, 782 515 114,
782 515 115, 782 515 117, 782 515 118, 782 515 113), PZZOZ w Będzinie przy ul. Małachowskiego 12 (tel. lekarz: 512 017 672, lekarz pediatra: 500 057 946 pielęgniarka: 512 017 673, 500 059 193).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto