Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa S1 w Dąbrowie Górniczej coraz bliżej. Zobaczcie zdjęcia z lotu ptaka. Tak powstają drogi, ronda, węzły, wiadukty

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak powstaje w Śląskiem, konkretnie w Dąbrowie Górniczej, nowa trasa S1

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak powstaje w Śląskiem, konkretnie w Dąbrowie Górniczej, nowa trasa S1 Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKiA
W Śląskiem, a konkretnie w Dąbrowie Górniczej, powstaje nowa trasa S1. Kiedy prace się zakończą bezpieczniej i bardziej komfortowo będzie można dotrzeć m.in. do Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach, do Częstochowy czy Bielska-Białej. Póki co kierowców czekają za kilka dni kolejne zmiany w organizacji ruchu.

Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej: zmiany dla kierowców od 6 marca

Ta ogromna inwestycja jest bardzo zaawansowana (wykonanych zostało ponad 80 procent prac), ale nie ma się też czemu dziwić, bo pierwotny termin jej zakończenia to koniec 2023 roku. Ostatecznie zwiększył się jej zakres, a do tego nie zawsze pracom w terenie sprzyjała pogoda. Obecnie duża część robót koncentruje się wokół węzła Pogoria, gdzie niedawno wyburzony został wiadukt nad powstającą S1. Musi zostać zbudowany od nowa.

Z tego powodu wprowadzona została tymczasowa organizacja ruchu, bo jakoś do dąbrowskiej dzielnicy Ząbkowice wjechać trzeba, a i wyjechać do pracy czy szkoły także. Pojawiło się więc za węzłem Pogoria tymczasowe rondo. Często wprowadzane są też zmiany dla kierowców. 26 lutego zmianie uległ sposób dojazdu do ronda zlokalizowanego na DK-1 przy węźle Pogoria od strony Tychów. Pod wiaduktem drogowym zostały zajęte lewe pasy ruchu, ruch samochodów odbywa się prawymi pasami – zgodnie ze schematem.

Kolejna zmiana zapowiedziana została na środę 6 marca o godzinie 9. Znów zmieni się dojazdu do ronda na DK-1 przy węźle Pogoria od strony Tychów. Samochody będą poruszały się w obu kierunkach jezdnią północną, natomiast dojazd do ronda od strony Częstochowy pozostaje bez zmian.

Ruch samochodowy między Ząbkowicami a ulicą św. Antoniego odbywa się teraz nowo wybudowanymi łącznicami węzła Pogoria oraz poprzez specjalnie utworzone, tymczasowe rondo na S1.

- Zakończenie budowy wiaduktu w ciągu ul. Armii Krajowej i dopuszczenie go do ruchu wraz z uruchomieniem przebudowanego węzła Pogoria planowane jest do końca 2024 roku - informuje GDDKiA.

Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej: prawie 7 km nowej ekspresówki

Budimex, na zlecenie GDDKiA, kontynuuje aktualnie roboty budowlane, związane z dokończeniem trasy głównej przyszłej drogi S1 oraz dróg przyległych do niej. Zaawansowanie prac przekroczyło już 80 proc. Do zakończenia inwestycji pozostało przede wszystkim wykonanie warstwy ścieralnej - ostatniej warstwy asfaltowej na jezdni głównej oraz niektórych przyległych dróg.

Trwa także montaż ekranów akustycznych. Ponadto trwa budowa oświetlenia drogowego, barier energochłonnych, wygrodzenia, a także urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Całość zakończy wykonanie oznakowania pionowego i poziomego. Te prace będą trwały do czerwca 2024 roku. Ich zakończenie pozwoli na uruchomienie w pełni funkcjonalnego dwujezdniowego odcinka drogi ekspresowej pomiędzy węzłami Podwarpie i Pogoria.

W ramach inwestycji powstaną cztery mosty, cztery wiadukty, dwa przepusty, dwie kładki dla pieszych, mur oporowy, siedem przejść dla zwierząt oraz dwa węzły drogowe: Dąbrowa Górnicza Ząbkowice i Dąbrowa Górnicza Pogoria. Powstaną także ekrany akustyczne i elementy naprowadzające – płotki herpetologiczne, wygrodzenia ochronne oraz zabezpieczenie ogrodzenia nad ciekami wodnymi.

Jak informuje GDDKiA po podpisaniu aneksów terminowych zakończenie robót powinno nastąpić do 24 czerwca 2024 roku, za wyjątkiem węzła Pogoria, który zostanie oddany do użytkowania wraz z nowo wybudowanym wiaduktem do 31 grudnia 2024 roku.

Wartość umowy głównej na wykonie robót budowlanych opiewa na kwotę: 282 mln 122 tys. 728,56 zł. 26 listopada 2020 r. podpisana została umowa o dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Całkowita wartość projektu to 302 mln 519 tys. 189 zł, przy czym maksymalna kwota dofinansowania z UE wyniesie 168 mln 399 tys. 881,53 zł

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto