Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ofert pracy w Dąbrowie Górniczej coraz mniej

Anna Polewiak
Prawo jazdy na ciężarówki daje dziś szanse na stałą pracę.
Prawo jazdy na ciężarówki daje dziś szanse na stałą pracę. fot. arc
Znalezienie stałej pracy w mieście nie jest dziś łatwe. Dąbrowski Powiatowy Urząd Pracy miał zarejestrowanych na koniec marca br. ponad sześć tysięcy bezrobotnych, w tym ponad 3 tys. kobiet. Natomiast pracodawcy zgłosili w pierwszym kwartale tego roku ponad tysiąc wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej.

– Niestety porównując te dane z analogicznym okresem ubiegłego roku, należy zauważyć, że nastąpił spadek zgłaszanych miejsc. Obecnie dysponuje liczbą stu dziewięćdziesięciu trzech miejsc zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej – poinformował Marcin Chudy z dąbrowskiego PUP.

Najczęściej poszukiwani są kierowcy z kategorią C lub C+E, ślusarze, ślusarze – spawacze, tokarze, sprzedawcy, telemarketerzy, pracownicy biurowi z dobrą znajomością niemieckiego lub angielskiego, magazynierzy, kucharze, barmani. Jest też zapotrzebowanie na zawody branży budowlanej. Pracodawcy szukają zbrojarzy, murarzy, dekarzy, robotników ogólnobudowlanych czy operatorów sprzętu budowlanego. – Pracodawcy oczekują od kandydatów przede wszystkim doświadczenia zawodowego.

W zależności od stanowiska i specyfiki danej pracy wymaga się też znajomości języka obcego czy posiadania stosownych uprawnień, na przykład spawalniczych, do obsługi maszyn, związanych z gospodarką magazynową i logistyką – dodał Marcin Chudy.

Szansą na nowe miejsca pracy są niewątpliwie inwestycje i rozbudowa zakładów. Swoje zakłady rozbudowują m.in. Koksownia Przyjaźń, Saint Gobain Glass czy Brembo, producent tarcz hamulcowych, inwestujący w nową odlewnię żeliwa. Arcelor Mittal Poland, największe przedsiębiorstwo w mieście, również inwestuje
w piec kadziowy o wartości 120 mln zł oraz w dwa stanowiska odsiarczania surówki.

W mieście pojawili się także nowi inwestorzy. Powstał m.in. terminal przeładunkowy za 10 mln euro, którego najemcą i operatorem jest niemiecko–polska firma. W centrum miasta otwarto market budowlano – ogrodniczy. Dał on zatrudnienie stu osobom. Zdaniem władz miasta tereny pod inwestycje w mieście cieszą się dużym
zainteresowaniem zarówno inwestorów krajowych, jak i zagranicznych.

– Dąbrowa, za sprawą dogodnego położenia i dużego obszaru, dysponuje wieloma terenami inwestycyjnymi, które mogą być kuszące dla nowych firm – mówi Bartosz Matylewicz z dąbrowskiego UM. Największy znajduje się w Tucznawie. Liczy 260 hektarów. – Jest to największy obecnie obszar inwestycyjny w Polsce. Sto hektarów mieści się w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. To staje się jego dodatkowym atutem – dodaje Bartosz Matylewicz.

Miasto stara się zainteresować inwestorów Tucznawą. – Obecnie trwają prace nad skomunikowaniem tych terenów z kluczowymi drogami, przebiegającymi w okolicy. Powstanie nowa droga w systemie partnerstwa publiczno – prywatnego. Wtedy wzrośnie atrakcyjność tego terenu, a pracę tam znajdzie nawet około czterech tysięcy osób – mówi BartoszMatylewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto