18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac Kultury Zagłębia remont: koniec prac w październiku br.

PAS
Tak przebiega obecnie remont Pałacu Kultury Zagłębia
Tak przebiega obecnie remont Pałacu Kultury Zagłębia Lucyna Nenow
Pałac Kultury Zagłębia remont. Mamy dobre wiadomości dla wszystkich, którzy stęsknili się już za koncertami, spektaklami teatralnymi i warsztatami w Pałacu Kultury Zagłębia, bo ten przecież zamknięty jest na cztery spusty już od 2011 roku. Generalny remont tego budynku po wielkich kłopotach i zmianie wykonawcy prac nareszcie przebiega dziś na tyle sprawnie, że definitywny koniec robót został zaplanowany na październik br. Pewnie, że nie da się już nadrobić straconego czasu, bo PKZ miał lśnić nowością i działać od jesieni zeszłego roku, ale każda pozytywna wiadomość z frontu prac remontowych jest dziś wyczekiwana jak śnieg przez uczniów rozpoczynających za kilka dni zimowe ferie.

Pałac Kultury Zagłębia remont: koniec prac w październiku br.

– Zaawansowanie robót gwarantuje zakończenie remontu PKZ w październiku 2014 roku – potwierdza Waldemar Chojnacki, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji Miejskich w dąbrowskim Urzędzie Miejskim. – Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Korzystne warunki atmosferyczne sprawiły, że wykonany został zwiększony zakres robót zewnętrznych. Zakończono izolację tarasów przed wodą wraz z ułożeniem nawierzchni klinkierowej w części wschodniej i zachodniej. Jest gotowa konstrukcja betonowa schodów zewnętrznych. Wykonawca układa teraz stopnie schodów z piaskowca. Wykonana została także znaczna część robót związana z odtworzeniem tralek z piaskowca na tarasach. Trwa konserwacja elewacji od strony północnej – dodaje. – Rzeczywiście wszystko zaczyna wyglądać dobrze, a efekty prac są widoczne. Pewnie, że zmagamy się na co dzień z różnymi problemami, a największymi z nich są wykonanie prac zgodnie z zaakceptowanym projektem i poprawienie wszystkich niedoróbek po poprzednikach, ale dajemy sobie z tym radę – mówi Eligiusz Grzegorz, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Remontowo-Budowlanego „A. Piaskowski i Spółka”, które stoi na czele konsorcjum trzech firm, zajmujących się teraz remontem Pałacu.

Wykonana została w całości izolacja fundamentów budynku wraz z drenażem, pokrycie dachu wraz z obróbkami blacharskimi oraz wszystkie elementy konstrukcyjne wewnątrz i na zewnątrz obiektu. Na ukończeniu są podłoża posadzek, prace tynkarskie oraz konserwacja elewacji. Prace konserwatorskie i roboty elektryczne zaawansowane są w 60 procentach, a wentylacja i instalacje sanitarne w 70 procentach. Trzeba też wiele prac uzgadniać z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Katowicach, bo obiekt musi zachować m.in. swoje unikalne marmurowe wnętrza, lustrzane sale i sufity. Czeka też remont sali teatralnej, będą zamontowane windy wewnętrzne, co umożliwi dotarcie na wyższe piętra także osobom niepełnosprawnym.

Pałac Kultury Zagłębia remont: długa przerwa i kłopoty

Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej to największy w kraju po warszawskim Pałacu Kultury i Nauki zabytek epoki socrealizmu. Nic więc dziwnego, że w 2011 roku miasto postanowiło po 53 latach generalnie go wyremontować i przebudować. Od samego początku wszystko szło jednak jak po grudzie. Przetarg wygrała jedna z tyskich firm, ale wtedy wtrącił się sąd, nakazując po odwołaniu przekazanie robót remontowych Budostalowi 2 SA. Ta firma nie radziła sobie zdaniem miasta z tak ogromną inwestycją. Zaawansowanie robót na koniec września 2012 powinno wynosić około 54 proc.,a w rzeczywistości wynosiło około 31 proc.

Źle zamontowane świetliki w dachu sprawiły natomiast, że część sal i poddasza została zalana, zagrażając zabytkowym elementom, co zdaniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków było niedopuszczalne. Miasto wypowiedziało więc w październiku 2012 r. umowę Budostawlowi 2 SA. Potem na kilka miesięcy remont PKZ został wstrzymany, bo trzeba było zinwentaryzować wszystkie prace i dopiero w 2013 roku zajęło się nią konsorcjum firm z PRB „ A. Piaskowski i Spółka na czele”. Remont PKZ będzie kosztował ponad 53 mln zł, z czego na 42 mln zł opiewa zakres prac zleconych do wykonania po 1 lipca 2013 roku.

Pałac Kultury Zagłębia remont: to była wielka inwestycja

Pałac wybudowano w latach 1951-1958 według projektu Zbigniewa Rzepeckiego, otwarcie miało miejsce 11 stycznia 1958 r. Generalnym wykonawcą było Zjednoczenie Budownictwa Miejskiego w Sosnowcu. Z ponad 4,7 tys. m kw. powierzchni 2 tys. m kw. to przestronne marmurowe hole, a sala teatralna na 850 miejsc z obrotową sceną była wówczas jedną z najnowocześniejszych w kraju. Ciekawostką jest też fakt, że naprzeciwko PKZ, po drugiej stronie dzisiejszej ul. Królowej Jadwigi, miał stanąć nowy ratusz miejski. Powstała nawet specjalna makieta, ale ostatecznie w latach 50. zrezygnowano z tych planów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto