Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Zielona: wielkie otwarcie z atrakcjami. Tak wygląda park po przebudowie! [ZDJĘCIA, WIDEO]

PAS, mat. prasowe
Wielkie otwarcie Parku Zielona
Wielkie otwarcie Parku Zielona Piotr Sobierajski
Park Zielona w Dąbrowie Górniczej to ulubione miejsce spędzania wolnego czasu nie tylko przez samych dąbrowian, ale też mieszkańców Będzina, Sosnowca i całego Zagłębia. Uroku dodają mu nie tylko wiekowe drzewa i wyjątkowa przyroda, ale też dobre połączenie ścieżkami rowerowymi z jeziorami Pogoria. Największym atutem, by go teraz odwiedzić, jest niewątpliwie wielkie otwarcie parku po ogromnej metamorfozie i przebudowie. Efekty zmian można zobaczyć w sobotę 29 września. Czeka wiele atrakcji, a z centrum miasta można dojechać na Zieloną bezpłatnym autobusem.

Mieszkańcy zobaczą tu królestwo zieleni i przyrody, z licznymi atrakcjami dla młodszych i starszych. Zielona stanie się miejscem, gdzie po prostu będzie się chciało spędzać czas.

Na sobotę przygotowano, przy okazji otwarcia, szereg atrakcji.

W sobotę i niedzielę na Zieloną dojechać będzie można bezpłatnym autobusem.
W sobotę co godzinę – z przystanku Centrum od 10.00 do 20.00, a z ronda na Zielonej od 10.30 do 20.30.
W niedzielę co godzinę – z przystanku Centrum od 10.00 do 17.00, a z ronda na Zielonej od 10.30 do 17.30.

My odwiedziliśmy park w nowej odsłonie w sobotnie południe. Jak się podoba spacerowiczom? - Szerokie, ładne alejki. Zieleń nie ucierpiała przy remoncie, a do tego pojawiły się nowe rośliny. Są nowe ławki, oczyszczony staw z pomostem. Teraz to wszystko nabrało uroku - przyznała Marta Kalecińska. - Dzieci najbardziej cieszą się z przestronego, kolorowego i co chyba najważniejsze bezpieczenego placu zabaw. Ma miękkie podłoże, więc nikt nie zrobi sobie krzywdy. Nowa fontanna robi wrażenie. Po prostu chce się tu być i wracać w to miejsce - dodała Barbara Jamróz, która na otwarcie parku wybrała się z dziećmi i znajomymi.


Sobota, 29 września
PARK ZIELONA

Scena główna

15.00-16.30

Miejska Orkiestra Dęta w Dąbrowie Górniczej

17.00-18.00

„Andrzej Zaucha Song Book”

18.30-19.30

AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy

19.45-20.00

Pokaz Światło i Dźwięk

Plac centralny

10.00-12.00

Śniadanie na trawie

10.00-20.00

Strefa gastronomiczna slow food – zapiekanki, lody, kawa i inne parkowe przyjemności

10.30-17.00

Park w Szkle – warsztaty z Fundacją Fabryka Kulturalna

10.45-16.00

Gry i zabawy z tamtych lat – animacje dla najmłodszych

11.00-12.00

Spotkanie z autorką książek dla dzieci Izabellą Klebańską

11.15-16.00

Ostry Dyżur Literacki – happening dla dzieci promujący czytelnictwo

11.30-16.00

Wianki w klimacie jesieni – warsztaty rękodzieła

12.00-15.00

Oswoić pszczołę – warsztaty pszczelarskie Stowarzyszenia Pszczelarzy w Dąbrowie Górniczej

13.00-16.00

Czas na rower – rowery wczoraj i dziś

14.00-14.30

Szczygieł, sikorka czy zięba – spacer szlakiem parkowych melodii

15.00-17.00

Dąbrowskie pieczonki

Krąg taneczny

11.00-16.00

Zielona jak malowana – plener malarski zorganizowany przez Grupę Plastyczną Dąbrowa

12.00-13.00

Moda z tamtych lat – pokaz strojów inspirowany latami 30. i 60. w wykonaniu uczniów Technikum Przemysłu Mody z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej

13.00-14.00

W rytmie – warsztaty taneczne prowadzone przez instruktorów szkoły tańca Marengo z Dąbrowy

GAZETA PARKOWA – specjalne wydanie na otwarcie

Park Zielona w nowej odsłonie nawiązuje do stylistyki lat 30. XX wieku, kiedy go założono. Całość prezentuje się niezwykle urokliwie, z piękną fontanną, wygodnymi alejami centralnymi, naturalnymi alejkami wśród drzew, nowym leśnym placem zabaw, stylowymi mostkami i kładkami nad parkowymi potokami i stawem.

Odwiedziny w parku będą doskonałą okazją, żeby zobaczyć jego nowe oblicze. Fontanna w centralnym punkcie zmieniła się nie do poznania. Dotychczasowa konstrukcja została rozebrana, a jej miejsce zajęła zupełnie nowa niecka, położona wyżej i wyposażona w efektowne podświetlenie. Nowy projekt fontanny jest bardziej przyjazny dla płazów – niegdyś wpadały do niej i nie mogły się później wydostać. Dzięki jej podniesieniu nie będzie już takich sytuacji. Obok głównej fontanny znajdą się tzw. skoczki – małe, wytryskujące wprost z chodnika. Ta atrakcja zawsze daje mnóstwo radości najmłodszym. Wokół powstaną punkty gastronomiczne i toalety. W tym miejscu będą się odbywać najważniejsze wydarzenia organizowane w parku

Otoczenie popularnego „okrąglaka”, czyli kręgu tanecznego, po przebudowie stanie się centrum malowniczej przestrzeni z nowymi alejkami, ławkami, nowoczesnym oświetleniem i mnóstwem zieleni. Przy kręgu pojawiły się trzy daty: 1936 – rok powstania parku Zielona, 1957 – przebudowa parku i powstanie kręgu tanecznego, 2018 – modernizacja
całego parku

Dla dzieci wybudowano nowy plac zabaw. Jest podzielony na strefy dla młodszych i starszych. Na usypanym pośrodku pagórku znajdą się zjeżdżalnie oraz piramida linowa. Plac zabaw został wyposażony w nowoczesne huśtawki, bujaki i konstrukcje, po których dzieci będą mogły się wspinać. Ponadto pojawią się edukacyjne tablice sensoryczne – dzięki nim najmłodsi będą przyglądać się z bliska niezwykłej przyrodzie parku Zielona

Po przebudowie swoją świetność odzyskał także parkowy staw, który został oczyszczony – do wywiezienia mułu wykorzystano niemal 300 ciężarówek. Nową atrakcją będzie pływający pomost. Odnowiony został też most nad wpływającą do stawu rzeczką.

W zrewitalizowanym parku zaplanowano szereg ciekawych kompozycji roślinnych. Przyozdobią one aleję główną oraz okolice fontanny, kręgu tanecznego i placu zabaw. Kwiaty i krzewy dobrano tak, by przez niemal cały rok klomby mieniły się kolorami. Wśród nasadzonych roślin znalazły się m.in.: śnieżyczka przebiśnieg, konwalie majowe, kosaćce syberyjskie, róże pnące, liściokrzew, cisy i jałowiec. Obok placu zabaw powstanie także wrzosowisko złożone z różnych odmian wrzosu, azalii i modrzewnicy. Wszystkie rośliny to gatunki występujące powszechnie w Polsce, przystosowane do naszego klimatu.

Park Zielona przebudowała i zmieniła jego wygląd dąbrowska firma Gretasport. Kosztowało to miasto ponad 27 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto