MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nad Pogorią III jaśniej i bezpieczniej. Do finału zmierza montaż 76 słupów oświetleniowych. Będzie drugi etap inwestycji

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Przy ścieżce pieszo-rowerowej wokół Pogorii III w Dąbrowie Górniczej pojawiły się nowe słupy oświetleniowe

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przy ścieżce pieszo-rowerowej wokół Pogorii III w Dąbrowie Górniczej pojawiły się nowe słupy oświetleniowe Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marek Wesołowski
Wokół Pogorii III w Dąbrowie Górniczej będzie znaczenie jaśniej, co z pewnością ucieszy gości i mieszkańców. To właśnie dzięki inicjatywie dąbrowian projekt związany z montażem ekologicznego, nowego oświetlenia ścieżki i drogi rowerowej wokół tego popularnego zbiornika wodnego najpierw powstał, a potem zwyciężył w głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego. Obecnie kończy się montaż oświetlenia po wschodniej stronie Pogorii III.

Nowe oświetlenie ścieżki wokół Pogorii III. Potem będzie drugi etap prac

Jest to pierwszy etap tego przedsięwzięcia, który obejmie drogę pieszo-rowerową po stronie pobliskiego osiedla Łęknice, a więc od ulicy Średniej do ulicy Zakładowej.

W pierwszym etapie na odcinku od ulicy Średniej do ulicy Zakładowej montowanych jest 76 słupów i parkowych opraw. Dodatkowo w przyszłym tygodniu na co drugim słupie planowany jest jeszcze montaż ledowych naświetlaczy zieleni.

– Zaprojektowane oprawy zużywają czterokrotnie mniej energii elektrycznej niż sodowe oprawy uliczne. Ponadto zastosowano w nich system sterowania, który w godzinach nocnych pozwala stopniowo redukować poziom natężenia oświetlenia – podkreśla Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Nowe oprawy będą mieć właściwości podobne do tych opraw, które już w zeszłym roku zostały zamontowane na molo i wzdłuż promenady na Pogorii III.

– To lampy, które nie dają efektu olśnienia i nie mają elementów barwy światła niebieskiego, które przyciąga owady. Dlatego to idealna propozycja dla miejsc widokowych, naturalnych parków i terenów, gdzie światło ogranicza możliwości obserwowania nieba lub nocnego życia owadów i ptaków nocnych – mówi Marek Mrówka, kierownik Referatu Zarządzania Energią w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.

Po zakończeniu montażu wszystkich opraw, słupów i naświetlaczy po wschodniej stronie zbiornika prowadzone będą jeszcze prace porządkowe. Jednocześnie rozpoczynają się przygotowania do realizacji drugiego etapu inwestycji, czyli ogłoszenia przetargu na montaż oświetlenia po zachodniej stronie jeziora.

Projekt „Pogoria III – jasna i bezpieczna” zwyciężył w Budżecie Obywatelskim w 2023 roku. W głosowaniu mieszkańców zyskał 4680 głosów. Koszt tego projektu oszacowany został na 1,9 miliona złotych.

Trwa także remont mola nad dąbrowskim jeziorem

W kwietniu rozpoczął się także remont mola nad Pogorią III, które zyska m.in. nowy podest. Oddane do użytku przed 13 laty molo do tej pory poddawane było głównie kosmetyce, jak malowanie i czyszczenie. Teraz zakres prac jest znacznie szerszy.

– Zleciliśmy między innymi wymianę desek pomostowych wraz z podtrzymującymi je legarami. Nowe deski pomostowe pojawią się także na wieżyczce  – mówi Wojciech Juroff, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej.

Nowe przedsięwzięcie będzie miało swoje konsekwencje dla wypoczywających w tym popularnym wśród mieszkańców Zagłębia i Śląskiego miejscu, bowiem na czas remontu molo zostało zamknięte. Po demontażu starych desek i legarów ekipy remontowe przeprowadzą prace antykorozyjne stalowej konstrukcji belek i stalowych elementów balustrad.

Zakres prac obejmie także wymianę zewnętrznych odbojów bocznych molo, montaż odbojnicy na pomoście pływającym oraz malowanie drewnianych elementów wieżyczki.

Wszystkie te prace mają potrwać kilka tygodni. Na razie nie wiadomo dokładnie, kiedy znów będziemy mogli wejść na molo. Prace realizuje wybrana w przetargu firma FHU Adamex Ewa Brzezina z Mysłowic.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto