Podzielili 8 mln zł na 77 projektów. Tak zmienią się dąbrowskie dzielnice [WYNIKI]

PAS
mat. UM
Poznaliśmy ostatnio wszystkie szczegóły i wyniki nowego modelu Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego 2.0, z jakim zmierzyli się po raz pierwszy mieszkańcy Dąbrowy Górniczej w 2017 roku. Piąta edycja budżetu obywatelskiego i podział 8 mln zł były bowiem oparte nie na rywalizacji i głosowaniu, ale dialogu. Ten miał zapobiec niezdrowej rywalizacji, a przede wszystkim powielaniu się pomysłów.

Czy to się udało? Wiele wskazuje na to, że tak. To właśnie mieszkańcy w drodze dyskusji wypracowali projekty do realizacji w swoich dzielnicach. Do porozumienia nie doszli tylko w jednej z 35 dzielnic, a więc Błędowie, gdzie trzeba było w drodze głosowania wybrać zwycięski pomysł. Pod głosowanie trafiły dwa projekty: Chodnik przy ulicy Jesionowej – etap I oraz Remiza OSP i miejsce spotkań, jako projekty połączone. Błędowanie wybrali ten drugi projekt, na który swój głos oddało 319 osób. W sposób tradycyjny na ten projekt głosowało 280 osób a drogą internetową 39. Za budową chodnika opowiedziało się 171 osób. W sposób tradycyjny głosowało tu 128 osób a drogą internetową 43.W dzielnicy Błędów 540 mieszkańców wzięło udział w głosowaniu, 431 osób oddało głos w sposób tradycyjny – papierowy, a 109 osób wybrało głosowanie elektroniczne. Głosów nieważnych oddano 50, z czego 27 przez internet, a 23 papierowo.

Wszystko zaczęło się od zgłaszania pomysłów przez mieszkańców, nad którymi pracowali potem wspólnie z 8 animatorami w poszczególnych dzielnicach.

– Animatorzy są mieszkańcami Dąbrowy Górniczej, ale oczywiście nie mogli być zaangażowani w swojej dzielnicy, by nie zostać posądzonymi o to, że będą sprzyjać jakimś konkretnym projektom. Przygotowywaliśmy animatorów do roli, jaką mają pełnić. Przygotowaliśmy dla nich materiały, mieli spojrzeć z mieszkańcami na dzielnicę niejako z góry, by wskazać jakie są mocne i słabe strony danej dzielnicy. Czego naprawdę brakuje, co jest potrzebne i przydatne – mówi Anna Karłowska z Fundacji Napraw Sobie Miasto, która współpracuje z dąbrowskim samorządem przy realizacji budżetu obywatelskiego.

W sumie zgłoszone zostały 292 pomysły w ramach 171 spotkań. Finałem był wybór 77 projektów i sposobu ich realizacji, co stało się we wrześniu i październiku br. W cały proces zaangażowało się 1519 osób.

Kategorie i koszty wypracowanych projektów:

* inwestycje drogowe: chodniki, parkingi, oświetlenie – 29 (3,8 mln zł)
* siłownie zewnętrzne – 5 (370 tys. zł)
* palce zabaw – 11 (1 mln 350 tys. zł)
* modernizacja, budowa boisk – 2 (140 tys. zł)
* doposażenie bibliotek, świetlic środowiskowych, szkół – 15 (460 tys. zł)
* projekty społeczne – 1 (20 tys. zł)
* Modernizacje przestrzeni publicznych, skwery, mała architektura, monitoring –
20 (1 mln 860 tys. zł)

Wśród wybranych projektów znalazły się m.in. budowa boiska do streetballa w Antoniowie przy świetlicy środowiskowej nr 4 przy ul. Spacerowej, budowa 10 miejsc parkingowych przy ul. Kasprzaka 18, budowa zadaszenia na terenie za remizą OSP w Łośniu, budowa nowego placu zabaw w ramach Placu Aktywności Mieszkańców na osiedlu Mydlice Południowe. Na osiedlu Mydlice Północne powstanie Psigród, czyli osiedlowy plac zabaw i szkoleń dla czworonogów, w rejonie ul. Wybickiego i Tierieszkowej zamontowane zostaną dwie kamery monitoringu. W Strzemieszycach Wielkich uporządkowany zostanie teren przy Sroczej Górze, a w Ząbkowicach zagospodarowany teren (m.in. powstanie plac zabaw) wokół amfiteatru przy alei Zwycięstwa.

– Budżet obywatelski w naszym mieście był od początku chciany, nie było sprzeciwów, co nie było tak oczywiste w innych miastach. Obecnie realizowany jest w 55 na 66 miast na prawach powiatu, ale nowe regulacje prawe zobowiązują wszystkie takie miasta do posiadania budżetu obywatelskiego. Głosowanie naszym zdaniem wcale nie oznacza zaangażowania mieszkańców, dlatego zdecydowaliśmy się pójść drogą dialogu. Tak, by to sami mieszkańcy w drodze dyskusji i konsensusu wybrali najbardziej potrzebne inwestycje, a nie te, które się powielają, czy też będą służyć małej grupce dąbrowian. Pojawiał się bowiem chaos. Siłownia pod chmurką, obok kolejnej siłowni. Plac zabaw obok placu zabaw. A nie o to w tym wszystkim chodzi – mówi Piotr Drygała, naczelnik wydziału organizacji pozarządowych i aktywności obywatelskiej UM w Dąbrowie Górniczej.

Wiele wskazuje na to, że premierowa, całkiem nowa odsłona dąbrowskiego budżetu partycypacyjnego może być zarazem ostatnią w takiej formule. Ma to związek z nowymi przepisami, uchwalonymi przez posłów przy okazji zmian prawa wyborczego. Te zobowiązują gminy i miasta do tego, by każda edycja budżetu obywatelskiego kończyła się głosowaniem... od czego w Dąbrowie Górniczej właśnie odeszliśmy.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie