MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Spacery po Zabrzu w pierwszy weekend lipca - zobacz miejsca niedostępne na co dzień

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Na wydarzenia można zapisywać się w Punkcie Informacji o Mieście przy ul. Powstańców Śląskich 2/1 w Zabrzu. Rezerwacji można dokonać mailowo pisząc na adres info@um.zabrze.pl lub telefonicznie dzwoniąc pod numer 32 373 35 20
Na wydarzenia można zapisywać się w Punkcie Informacji o Mieście przy ul. Powstańców Śląskich 2/1 w Zabrzu. Rezerwacji można dokonać mailowo pisząc na adres [email protected] lub telefonicznie dzwoniąc pod numer 32 373 35 20 Urząd Miejski w Zabrzu
Zabrze zaprasza na 3 wyjątkowe spacery po mieście. W dniach 1-2 lipca będzie można zajrzeć do nieczynnego aresztu śledczego, odwiedzić Zakład Budowy i Renowacji Organów i dowiedzieć się, czy miasto miało połączenie z Bałtykiem podczas wycieczki śladami znanych postaci związanych z miastem.

Trzy wyjątkowe spacery po Zabrzu – odwiedź miejsca niedostępne na co dzień

W pierwszy weekend lipca w Zabrzu odbędą się trzy wydarzenia, dzięki którym będzie można poznać wyjątkowe fakty z historii miasta i zajrzeć do miejsc niedostępnych na co dzień.

Na 1 lipca zaplanowany został spacer „Organowe-Love”. W trakcie wydarzenia będzie można odwiedzić Zakład Budowy i Renowacji Organów znajdujący się na terenie dawnej kopalni Rokitnica.

- Po dawnej kopalni ostał się jedynie budynek cechowni. Powstał ponad 100 lat temu wraz z zakładem Mikulczyce. Czternastometrowej wysokości pomieszczenie o kubaturze 6,5 tys. metrów sześciennych, dzięki kolebkowemu sklepieniu oraz gigantycznemu wręcz przeszkleniu, swą architekturą i akustyką przypomina zabytkową świątynię – zachęca Urząd Miejski.

W znajdującym się w dawnej cechowni zakładzie powstały organy dla bazyliki katedralnej Santa Maria la Antigua w Panamie, do katedry św. Izabeli w Malabo – stolicy Gwinei Równikowej, a także potężny instrument dla amerykańskiej parafii pw. Jana Pawła II w Willowspears w stanie Illinois.

W trakcie spotkania będzie można dowiedzieć się, jak powstają organy, zobaczyć ten proces na własne oczy, a następnie posłuchać muzyki na żywo. Po wizycie w zakładzie uczestnicy wycieczki przejdą do kościoła św. Józefa, w którym odbędzie się koncert organowy. Wydarzenie rozpocznie się o 14.00 i potrwa 4 godziny.

Celebryci w cieniu familoków i wizyta w areszcie śledczym w Zabrzu

Kolejne dwa wydarzenia odbędą się 2 lipca. Pierwszym jest spacer „Celebryci w cieniu familoków” śladami znanych postaci związanych z Zabrzem i odwiedzających to miasto. Słynni architekci Zillmanowie, magnackie rodziny Donnersmarcków i Ballestremów, trener Górnika Geza Kalocsay, Jan Kidawa-Błoński, profesorowie Religa i Zembala – spacer po mieście przejdzie śladami tych i wielu innych postaci.

- O szklanych domach wszyscy czytali, ale nikt ich nie widział. Czy Zabrze miało połączenie z Bałtykiem? Co łączy filmy Konsul, Gwiazdy, Kolejność uczuć? Na te pytania uczestnicy wycieczki uzyskają odpowiedź w postaci opowieści, ciekawostek i historyjek przygotowanych specjalnie na to wydarzenie przez przewodnika – zachęcają władze Zabrza.

W planach są dwa spacery o godz. 10.00 i 13.00.

Drugim wydarzeniem w ten sam dzień jest wizyta w nieczynnym areszcie śledczym, który został oddany do użytku w 1888 roku i swoją funkcję pełnił aż do roku 2018. Jest to miejsce na co dzień niedostępne dla zwiedzających.

- Udział w wycieczce pozwoli uczestnikom poznać cały budynek oraz pracę osób stojących na straży prawa i bezpieczeństwa obywateli. W rolę przewodników wcielą się osoby, które niegdyś pełniły tu służbę. Opowiedzą o historii obiektu, oprowadzą po jego najciekawszych i najbardziej tajemniczych miejscach, przybliżą szczegóły dotyczące odbywania kary pozbawienia wolności oraz tymczasowego aresztowania – czytamy w opisie wycieczki.

Niestety na to wydarzenie nie ma już wolnych miejsc. Na pozostałe można zapisywać się w Punkcie Informacji o Mieście przy ul. Powstańców Śląskich 2/1 w Zabrzu. Rezerwacji można dokonać mailowo pisząc na adres [email protected] lub telefonicznie dzwoniąc pod numer 32 373 35 20. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto