Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Udane pół roku w Fabryce Pełnej Życia. To będzie wkrótce nowe centrum Dąbrowy Górniczej

OPRAC.: PAS
W lipcu 2021 roku na terenie Fabryki Pełnej Życia pojawiła się miejska pasieka 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W lipcu 2021 roku na terenie Fabryki Pełnej Życia pojawiła się miejska pasieka Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Radosław Kaźmierczak
Przez pół roku, od 1 czerwca do 1 grudnia 2021 r., prowadzony był projekt mikrograntów pod nazwą „Fabryka Pełna Życia – działaj z nami!”. W ramach programu współfinansowanego przez miasto Dąbrowa Górnicza zrealizowanych zostało 13 projektów przez 12 organizacji pozarządowych i jedną grupę nieformalną. Ponad 2000 uczestników skorzystało z działań społecznych, uczestnicząc w imprezach, warsztatach, spotkaniach i koncertach.

Zadanie publiczne polegało na wsparciu aktywności organizacji pozarządowych i grup nieformalnych działających przy organizacjach pozarządowych poprzez realizację procedury regrantingu na terenie centrum Dąbrowy Górniczej ze szczególnym uwzględnieniem terenu Fabryki Pełnej Życia. W kwietniu 2021 roku Fabryka Pełna Życia Sp. z o.o. została wybrana w drodze konkursu, ogłoszonego przez prezydenta miasta, na operatora konkursu na mikrodotacje w ramach procedury regrantingu.

Konkurs pod nazwą „Fabryka Pełna Życia – działaj z nami!” cieszył się wyjątkową popularnością. Do programu mikrograntów złożono 30 wniosków. 13 projektów na podstawie listy rankingowej przyjęto do realizacji, a przekazane granty opiewały na kwoty od 4 tys. do 9 tys. złotych. Pieniądze przeznaczone na cały program to kwota blisko 90 tys. zł.

Celem programu było między innymi kreowanie przyjaznej przestrzeni publicznej planowanego nowego centrum Dąbrowy Górniczej, obejmującego tereny poprzemysłowe byłych zakładów Defum, a także wdrażanie założeń programu rozwoju branż czasu wolnego – kultury, sportu, turystyki i rekreacji Dąbrowy Górniczej na lata 2020-2023.

Propozycje organizacji pozarządowych obejmowały tematy niezwykle istotne dla mieszkańców. Jednym z nich jest funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni publicznej. Propozycje związane z przeciwdziałaniem nietolerancji poprzez integrację ze społecznością lokalną, możliwością zaprezentowania dorobku artystycznego czy zorganizowanie warsztatów z języka migowego, stanowią ważne elementy pomagające w zrozumieniu barier, z którymi na co dzień muszą się zmagać ludzie z niepełnosprawnościami. Projekty, które dotyczyły tych tematów realizowane były pod nazwą „Razem możemy więcej” - przez Stowarzyszenie Ósmy Dzień oraz „Wygrajmy razem mimo wszystko” - przez Fundacje Wygrajmy Razem. Poruszenie kwestii empatii, wykluczenia osób z niepełnosprawnościami, tolerowania cudzoziemców, ale też osób starszych czy o różnych orientacjach seksualnych, było zadaniem Festiwalu Empatii, który zrealizowała Fundacja Godne Życie wraz z grupą nieformalną Młoda Dąbrowa.

Propozycją mającą wymiar nie tylko edukacyjny, ale także podnoszący świadomość ekologiczną było stworzenie pasieki miejskiej, która w Fabryce Pełnej Życia pojawiła się na początku lipca 2021 r. w ramach projektu Fabryka Pełna Pszczół. Stworzono pasiekę składającą się z czterech uli, a w trakcie trwania całego projektu 200 tys. pszczół wyprodukowało 20 kg miodu. Ponadto zorganizowanych zostało 16 warsztatów dla seniorów i dzieci o różnej tematyce, takiej jak: apiterapia czy wytwarzanie produktów pszczelich.

Wspólnie z organizacjami pozarządowymi FPŻ stworzyła atrakcyjną ofertę wydarzeń, które zachęciły mieszkańców miasta do odwiedzania Priorytetowego Obszaru Rewitalizacji Centrum podobszar Śródmieście ze szczególnym uwzględnieniem terenu Fabryki Pełnej Życia, wzmacniając jednocześnie wizerunek Dąbrowy Górniczej jako miasta żywego, pełnego wydarzeń i przyjaznego organizacjom pozarządowym.

Lista organizacji, które przygotowały projekty:

  • Fundacja Fabryka Kulturalna,
  • Stowarzyszenie Krokus,
  • Stowarzyszenie Ósmy Dzień,
  • Stowarzyszenie Dopamina Lab (2 projekty),
  • Fundacja Wygrajmy Razem,
  • Stowarzyszenie Fantastyki Militarnej,
  • Stowarzyszenie Wspierania Talentów,
  • Fundacja Godne Życie,
  • Stowarzyszenie Civitas,
  • Stowarzyszenie Równe Babki,
  • Centrum Inicjatyw Społecznych w Gliwicach,
  • Stowarzyszenie Ziemia i My – Centrum Edukacji Ekologicznej.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto