W Dąbrowie Górniczej powstają tunele, nowe drogi, pierwsze przejście podziemne pod torami... Zobacz ZDJĘCIA

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej powstaje centrum przesiadkowe, a wraz z nim tunele pod linią kolejową, parkingi oraz nowa obwodnica śródmieścia Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Dąbrowie Górniczej powstaje centrum przesiadkowe, a wraz z nim tunele pod linią kolejową, parkingi oraz nowa obwodnica śródmieścia Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Nowak
W Dąbrowie Górniczej powstaje nowe centrum przesiadkowe w śródmieściu, tuż obok dworca kolejowego PKP. Zima nie zatrzymuje prac, widać już, jak powstaje ogromny tunel, który pod linią kolejową Warszawa - Katowice bezkolizyjnie poprowadzi kierowców w kierunku jeziora Pogoria III oraz Parku Zielona. Powstaje też nowa obwodnica śródmieścia, która zaczynać się będzie w rejonie ul. Sobieskiego i Powiatowego Urzędu Pracy.

W poniedziałek 25 stycznia dla ruchu samochodowego zamknięty został przejazd kolejowy na ul. Konopnickiej. Pod koniec stycznia rozpoczął się bowiem kolejny etap prac związanych z budową centrum przesiadkowego i przebudową układu drogowego w śródmieściu Dąbrowy Górniczej. Zupełnie inaczej trzeba teraz jechać na Pogorię oraz do Parku Zielona, kierując się na wiadukt w rejonie ulicy Granicznej.

W miejscu przejazdu kolejowego w ciągu ulicy Konopnickiej powstaje teraz tunel pieszo-rowerowy. Z przejazdu przy ulicy Konopnickiej mogą nadal korzystać właśnie piesi i rowerzyści, ale kierowcy już nie. W czasie zamknięcia trwają też roboty związane z modernizacją torowiska kolejowego.

Prace mają potrwać do czerwca tego roku. Po ich zakończeniu przywrócony zostanie normalny ruch. Na razie, w najbliższych miesiącach, kierowcy zamierzający przejechać przez tory kolejowe będą musieli korzystać ze wspomnianych objazdów. Objazd do ulic Konopnickiej i Limanowskiego poprowadzony został ulicami: Królowej Jadwigi, Piłsudskiego, Graniczną i Łączącą. Objazd w kierunku ul. Królowej Jadwigi poprowadzony będzie analogicznie w drugą stronę.

Na zdjęciach widać także, jak ekipy budowlane zaczynają wgłębiać się w grunt w rejonie dworca kolejowego w centrum miasta. Tam powstaje tunel (przejście podziemne) dla pieszych i pasażerów w stronę ul. Limanowskiego. Kolejnym będzie ten dla samochodów. Układ drogowy zostanie w sposób bezkolizyjny połączony tunelem po torami PKP, który łączyć będzie ulicę Kościuszki z ulicą Limanowskiego. Projektant w realizowanym zadaniu wykonał opracowanie połączenia drogowego od skrzyżowania wylotu z tunelu pod dworcem PKP i ulicy Limanowskiego do skrzyżowania ulicy Robotniczej z ulicą Korzeniec. Zlikwidowany zostanie jednocześnie przejazd kolejowy, którym dziś jedziemy w ciągu ul. Konopnickiej.

Nowe centrum przesiadkowe, tunele i ronda

W ramach całej inwestycji powstaną: parkingi po obu stronach torów – przy ul. Kościuszki i Limanowskiego – łącznie na 375 miejsc; tunel drogowy łączący te ulice; przejście podziemne prowadzące do parkingów i peronów; centrum przesiadkowe, do którego dojeżdżać będą autobusy (centrum przesiadkowe ma obsługiwać minimum pięć autobusów komunikacji zbiorowej); droga łącząca ul. Sobieskiego z ul. Kościuszki i ul. Kolejową; droga łącząca ul. Limanowskiego i ul. Robotniczą; wspomniany tunel pieszo-rowerowy w miejscu przejazdu przy ul. Konopnickiej i Kolejowej, który zostanie zlikwidowany. W ramach prac przebudowane będą także perony i tory przy stacji. Remont trwa na ul. Kolejowej, gdzie położona zostanie nowa nawierzchnia, wykonana będzie droga rowerowa, odnowione chodniki i oświetlenie.

Nowe rozwiązania zmienią i ułatwią poruszanie się po mieście, przyniosą sporo korzyści kierowcom, pasażerom transportu publicznego, pieszym i rowerzystom.

Centrum przesiadkowe będzie wyposażone w monitoring, małą architekturę, czyli m.in. ławki , automaty biletowe, kosze na śmieci oraz elektroniczne tablice informacyjne umożliwiające podawanie bieżących informacji dla korzystających z obiektów. Centrum przesiadkowe będzie bezpośrednio połączone z budynkiem dworca PKP oraz przejściem podziemnym, które połączy dworzec z peronami oraz ulicą Limanowskiego.

Centrum przesiadkowe i nowy układ drogowy w śródmieściu Dąbrowy Górniczej mają być gotowe do końca grudnia 2022 roku, natomiast odbiory i rozliczenie inwestycji zaplanowane zostały do 31 marca 2023 roku.

Duże wsparcie finansowe dla miejskiego budżetu

Całym przedsięwzięciem zajmuje się konsorcjum firm z Dąbrowy Górniczej – Nowak Mosty oraz Complex. To wynik elektronicznej aukcji z 26 maja 2020 roku, która odbywała się na platformie zakupowej PKP PLK. Inwestycja ma zostać wykonana za 229 mln zł, choć do przetargu zwycięskie konsorcjum startował z kwotą ponad 309 mln zł. Przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie przez miasto i PKP PLK S.A.

Realizacja całości prac wspierana jest przez fundusze pozyskane z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Łącznie to 26 mln zł. 10 mln zł w 2020 r. i 16 mln zł w tym roku. Ponadto unijne dofinansowanie, w wysokości przeszło 56 mln 566 tys. zł, pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Zewnętrzne wsparcie sięgnie zatem ponad 82,5 mln zł.

Wkrótce ma się też rozpocząć przebudowa dworca PKP

W grudniu 2020 roku wyburzony został już stary, zniszczony i nieużywany od dawna budynek dworca kolejowego przy ul. Kościuszki. W jego miejscu powstanie rondo i wjazd do tunelu pod torami. Dworzec będzie funkcjonował w budynku przy torach, który wyremontuje PKP S.A. Aktualnie trwają prace projektowe, które mają zakończyć się do końca pierwszej połowy przyszłego roku. Następnie kolejowa spółka zamierza ogłosić przetarg na roboty budowlane. Modernizacja ma zakończyć się do końca 2022 r. i wtedy też z dworca będą mogli korzystać podróżni. Inwestycja jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych, realizowanego przez PKP S.A. W jego ramach, do 2023 r. w całym kraju wyremontowanych ma zostać ok. 200 dworców.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie