Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Dąbrowie Górniczej powstanie biuro paszportowe? Władze miasta zabiegają, by znalazło się w nowym dworcu kolejowym

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Budynek dąbrowskiego dworca PKP ma zostać wyremontowany do końca 2022 roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Budynek dąbrowskiego dworca PKP ma zostać wyremontowany do końca 2022 roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Nowak/mat.prasowe
W Dąbrowie Górniczej trwa budowa centrum przesiadkowego w śródmieściu, nowych tuneli pod torami kolejowymi, peronów oraz dróg. Uzupełnieniem tej inwestycji będzie całkowita przebudowa dworca PKP, zaplanowana do końca 2022 roku. Tymczasem dąbrowskie władze samorządowe już dziś starają się, by w zmodernizowanym obiekcie kolejowym znalazło swoje miejsce Biuro paszportowe Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Takie rozwiązanie byłoby z pewnością ciekawe. Jakby na to nie patrzeć dworzec kolejowy to przecież pasażerowie i podróże. A biorąc pod uwagę fakt, że przy nowym centrum przesiadkowym w rejonie ul. Kościuszki, Kolejowej i Limanowskiego, tuż obok dworca, ma powstać 375 nowych miejsc parkingowych, problemu z pozostawieniem samochodu raczej nie będzie. Jest jeszcze jedna istotna sprawa, a mianowicie wynajęcie części pomieszczeń w odnowionym przez PKP dworcu przez miasto jest elementem koniecznym, by taki remont w ogóle się rozpoczął. Takie są bowiem wcześniejsze ustalenia.

Miasto wynajmie powierzchnie na dworcu, najlepiej, gdyby było też biuro paszportowe

- PKP S.A. finalizuje projekt remontu dworca w centrum Dąbrowy Górniczej. My z kolei dopracowujemy umowę najmu części powierzchni w budynku dworca, co jest warunkiem jego remontu przez PKP. Czynimy starania, aby w pomieszczeniach tych powstało Biuro Paszportowe Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Co o tym sądzicie? Chciałbym, żeby budynek dworca wyglądał przynajmniej tak ładnie jak jego bliźniak w Myszkowie – przekazał Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Do otwarcia Biura Paszportowego na dąbrowskim dworcu jeszcze daleka droga, ale miasto mocno stawia na ten właśnie projekt.

- Jesteśmy po pierwszych rozmowach z władzami Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, gdzie przedstawiliśmy naszą koncepcję. Liczymy, że z korzyścią dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej, Zagłębia i całego regionu takie właśnie Biuro Paszportowe w naszym mieście powstanie – podkreśla Bartosz Matylewicz, naczelnik Wydziału Marki Miasta w dąbrowskim Urzędzie Miejskim.

- To perspektywa 2023 roku, bowiem generalny remont budynku dworcowego przez PKP ma się zakończyć do końca 2022 roku. Jako miasto zadeklarowaliśmy, że część dworcowych pomieszczeń zostanie przez nas wynajętych, tak by służyły mieszkańcom. Przede wszystkim jednak dworzec o standardzie dworca wojewódzkiego będzie zapewniał wszystkim dobre warunki do podróżowania. Dobudowany zostanie tu peron od strony dworca, który pozwoli na bezpośrednie wysiadanie z pociągów po stronie dworcowej. Będą nowe, bezpieczne dojścia na perony, windy, tunel pod torami kolejowymi – dodaje.

W dworcowym budynku znajdzie się też z pewnością kasa lub automaty do sprzedaży biletów, toalety, poczekalnia oraz punkt gastronomiczno-prasowy.

Obecnie w Zagłębiu znajduje się tylko Terenowa Delegatura Paszportowa w Sosnowcu, przy ul. 3 Maja, gdzie tworzą się codziennie ogromne kolejki po złożenie wniosków paszportowych. Nie ma żadnego punktu paszportowego w innym mieście, ani w Będzinie, ani w Dąbrowie Górniczej, a punkt w Zawierciu został w marcu 2020 zamknięty do odwołania.

Jeden dworzec wyburzony, drugi ma być jak nowy

W grudniu 2020 wyburzony został stary, zniszczony i nieużywany od dawna budynek dworca kolejowego przy ul. Kościuszki. W jego miejscu powstanie rondo i wjazd do tunelu pod torami. Dworzec będzie natomiast funkcjonował w budynku przy torach, który jak wspominaliśmy wyremontuje PKP S.A.

Aktualnie trwają prace projektowe, które mają zakończyć się do końca pierwszej połowy 2021 roku. Następnie kolejowa spółka zamierza ogłosić przetarg na roboty budowlane. Modernizacja ma zakończyć się do końca 2022 roku i wtedy też z dworca będą mogli korzystać podróżni. Inwestycja jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych, realizowanego przez PKP S.A. W jego ramach, do 2023 r. w całym kraju wyremontowanych ma zostać ok. 200 dworców.

Budowa centrum przesiadkowego przy kolejowej stacji w centrum Dąbrowy Górniczej i przebudowa układu drogowego to z kolei jedna z kluczowych miejskich inwestycji. Wszystko ma być gotowe do końca marca 2023 r. Nowe rozwiązania zmienią i ułatwią poruszanie się po mieście. Dadzą jednocześnie sporo korzyści kierowcom, pasażerom transportu publicznego, pieszym i rowerzystom.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto