Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej coraz więcej profilaktycznych mastektomii. Możemy "wyprzedzić" raka

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Rocznie w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej przeprowadza się kilkanaście operacji mastektomii profilaktycznej

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rocznie w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej przeprowadza się kilkanaście operacji mastektomii profilaktycznej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ZCO
Rocznie w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej przeprowadza się kilkanaście operacji mastektomii profilaktycznej. - Widzę tendencję wzrostową. Tylko od stycznia tego roku mamy już pięć takich zabiegów, w tym dwa obustronne – potwierdza dr Janusz Sznajder, lekarz kierujący oddziałem chirurgii onkologicznej Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Pacjentka, obok silnej motywacji i świadomości na temat operacji, musi spełnić też ważne kryteria medyczne kwalifikujące ją do takiej procedury.

- Pamiętam panią, u której jako jednej z pierwszych przeprowadziliśmy profilaktyczną mastektomię. Widać było ulgę i radość, której doświadczyła. Wcześniej poznała gorycz leczenia onkologicznego, bo miała chemioterapię, wcześniejszą mastektomię i radioterapię. Niedawno była u mnie na kontroli w poradni. Czuje się bardzo dobrze, a ostatnio zmieniła stan cywilny – opowiada dr Janusz Sznajder.

Kryteria kwalifikacji pacjentek do mastektomii profilaktycznej są bardzo ścisłe: chodzi o potwierdzoną dwoma niezależnymi testami mutację BRCA1 lub BRCA2; obciążony wywiad rodzinny, rozpoznanie u bliskich krewnych metachronicznego lub synchronicznego zachorowania na nowotwory piersi; potwierdzona choroba proliferacyjna piersi. Pacjentka musi uzyskać także opinię kwalifikującą do operacji od genetyka klinicznego, onkologa klinicznego, chirurga onkologa oraz od psychoonkologa.

- Warto wspomnieć, że opracowano także wskazania dotyczące szpitali, gdzie mogą być przeprowadzane zabiegi profilaktycznej mastektomii oraz zespołu medycznego, który musi mieć odpowiednie doświadczenie w chirurgii piersi. Spełnienie wszystkich kryteriów to spory wysiłek, ale na pewno warto było się postarać – podsumowuje dr Janusz Sznajder.

NFZ refunduje zarówno amputację piersi jak i jej odtworzenie. Profilaktyczna mastektomia nie daje całkowitej ochrony przed zachorowaniem, ale pozwala zmniejszyć ryzyko raka piersi o około 95 procent.

- Mówimy coraz częściej właśnie o mastektomii zmniejszającej ryzyko zachorowania. Jeden z bardzo doświadczonych specjalistów powiedział kiedyś, że takie pacjentki to „pacjentki na całe życie” i najpierw zastanawiałem się, o co mu chodziło. Dziś dobrze to rozumiem, bo zdarza się czasem, że po latach trzeba dokonać korekty, na przykład ze względu na to, że nasze ciało nieustannie się zmienia – podkreśla chirurg.

Od 10 do 20 procent zachorowań na raka piersi ogółem to zachorowania o podłożu genetycznym. Szacuje się, że w Polsce jest około 100 tysięcy kobiet z mutacją genu BRCA1 i BRCA2.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto