MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ważne informacje dla kierowców w Dąbrowie Górnicze! Na budowanej S1 twierają węzeł Ząbkowice, powstanie nowe tymczasowe rondo

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak powstaje nowa S1 w Dąbrowie Górniczej 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak powstaje nowa S1 w Dąbrowie Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Nowak um DG/GDDKiA
Duże, ważne zmiany dla kierowców na budowanej ekspresówce S1 w Dąbrowie Górniczej. Otwarty został częściowo nowy węzeł Ząbkowice, a w piątek 19 stycznia pojawi się między innymi nowe rondo, które umożliwi wjazd do Ząbkowic nową drogą łącznikową do ul. Armii Krajowej, a także zjazd w ul. Św. Antoniego. Najważniejsza zmiana to z kolei zamknięcie wiaduktu w ul. Krajowej nad budowaną S1.

Budowa S1 w Dąbrowie Górnicze - zobacz zdjęcia

Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej: otwarty nowy węzeł, będzie tymczasowe rondo

W Dąbrowie Górniczej, pomiędzy Ząbkowicami a Podwarpiem, powstaje prawie 7-kilometrowy odcinek trasy S1. Inwestycja miała się zakończyć według pierwotnych planów do końca 2023 roku, ale ostatecznie przedłuży się do połowy tego roku. Termin ten nie dotyczy jednak ostatniego fragmentu na węźle Pogoria, na którym prowadzone będą niezależne, dodatkowe prace związane z przebudową wiaduktu drogowego w ciągu ulicy Armii Krajowej.

W czwartek 18 stycznia nowy węzeł Ząbkowice na S1 został częściowo oddany do ruchu. Dzięki temu poprawiło się skomunikowanie Ząbkowic i Ujejsca z tą trasą. Na nowy węzeł Ząbkowice można teraz wjechać m.in. przez nowe rondo na skrzyżowaniu ulic Ujejskiej, Zwycięstwa i Konstytucji.

Na piątek 19 stycznia zaplanowano natomiast:

  • likwidację skrzyżowania z ruchem okrężnym w ciągu ul. Konstytucji. Dopuszczony zostanie wyłącznie: prawoskręt z kierunku Tychów w stronę Ząbkowic/Antoniowa oraz prawoskręt z kierunku Ząbkowic/Antoniowa w kierunku Pyrzowic. Lewoskręty z kierunku Pyrzowic w stronę Ząbkowic/Antoniowa oraz z Ząbkowic/Antoniowa w kierunku Tychów odbywać się będą poprzez węzeł Ząbkowice.
  • likwidację tymczasowego przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu S1/Konstytucji. Ruch pieszy odbywać się będzie nowo wykonanym wiaduktem nad S1.
  • oddanie do ruchu drogi łącznikowej DŁ3 komunikującej ul. Ujejską/Kryniczną część wschodnia z Węzłem Ząbkowice.
  • likwidację skrzyżowania z ruchem okrężnym w ciągu ul. Ujejskiej. Dopuszczona jako jednokierunkowa zostanie łącznica wylotowa z kierunku Wojkowice Kościelne/Ząbkowice w kierunku Tychy.

Od soboty 20 stycznia na stałą trasę wraca linia 656, która kursować będzie ulicą Konstytucji i przez nowe rondo. Z kolei od poniedziałku 22 stycznia zwiększona zostanie liczba kursów tej linii.

Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej: duże zmiany dla kierowców na węźle Pogoria

W piątek 19 stycznia duże zmiany czekają również na kierowców przebudowywanym całkowicie węźle Pogoria. Będzie można bowiem wjechać na łącznice węzła Pogoria, komunikujące S1 w kierunku Ząbkowic (do ulicy Armii Krajowej) oraz Dąbrowy Górniczej (do ul. Św. Antoniego). W ciągu S1, by dało się skomunikować wszystkie kierunki, powstanie także skrzyżowanie z ruchem okrężnym – rondo. Dzięki temu wyjeżdżając ul. Armii Krajowej z Ząbkowic będzie można skierować się w stronę ul. Św. Antoniego. Możliwy będzie także oczywiście przejazd w drugą stronę.

Te wszystkie zmiany są konieczne, ponieważ w poniedziałek, 22 stycznia, zamknięty dla ruchu samochodowego i pieszego ma zostać wiaduktu w ciągu ul. Armii Krajowej. To oznacza, że nie przejedziemy już górą nad powstającą S1, ale trzeba będzie skorzystać z nowych łącznic oraz tymczasowego ronda, które zostanie ulokowane za wiaduktem, jadąc od strony Tychów i Bielska-Białej.

Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej: tak będzie wyglądała nowa ekspresówka

Nowy 7-kilometrowy odcinek S1 na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad buduje firma Budimex. Umowa na zaprojektowanie i przebudowę DK1 na odcinku Podwarpie – Dąbrowa Górnicza została podpisana we wrześniu 2020 r. Początkowo całość prac miała się zakończyć w 2023 roku, ale okazało się, że potrwają pół roku dłużej.

Po przebudowie dotychczasowa DK1 stanie się „ekspresówką”. Będzie można przez nią przejechać węzłem Pogoria, kładką pieszo-rowerową na ul. Kusocińskiego i Karsów, wiaduktem w rejonie ul. Konstytucji, nowym węzłem Ząbkowice, a także wiaduktami w rejonie ul. Krynicznej i Ujejskiej.

Wykonawca przebudowuje odcinek drogi krajowej nr 1 do parametrów drogi ekspresowej na długości 6,95 km z dostosowaniem nawierzchni do przenoszenia obciążenia o nacisku 11,5 t/oś. Zlikwidowane zostaną jednopoziomowe skrzyżowania z drogami poprzecznymi. Powstanie węzeł Ząbkowice oraz przebudowany będzie węzeł Pogoria.

W ramach kontraktu wybudowane będą m.in. cztery mosty i cztery wiadukty drogowe oraz dwie kładki dla pieszych. Ponadto wykonane będą drogi serwisowe oraz dojazdowe do terenów przyległych, urządzenia ochrony środowiska. Powstanie także mur oporowy, siedem przejść dla zwierząt. Powstaną także ekrany akustyczne, ekrany przeciwolśnieniowe oraz elementy naprowadzające - płotki herpetologiczne, wygrodzenia ochronne, zabezpieczenie ogrodzenia nad ciekami wodnymi.

Całkowita wartość projektu na dziś to 302 mln 519 tys. 189 zł, przy czym maksymalna kwota dofinansowania z UE wyniesie 168 mln 399 tys. 881,53 zł. Kwota ta może jednak ulec zmianie.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto