18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wynalazki Leonarda da Vinci

zal/mat. prasowe
W CH Pogoria w dniach 17 – 30 marca 2011 można zobaczyć wyjątkową wystawę: "Wynalazki Leonarda da Vinci". Zobacz jak mistrz wyprzedził epokę i stworzył prototyp szybowca, spadochronu, czołgu ...

Leonardo da Vinci, urodzony w XV wieku w Vinci, małym miasteczku w Toskanii, był jednocześnie malarzem, rzeźbiarzem, badaczem natury, inżynierem, architektem i wynalazcą. Leonardo tworzył projekty wyprzedzające jego czas, tak postępowe, że ich realizacja w jego czasach wymagałaby nowoczesnych materiałów i technologii, dostępnych dopiero od XIX - XX wieku.

Podstawowym tematem wystawy jest ogólnie znany dorobek Leonarda da Vinci, geniusza swoich czasów. Pomimo tego, że osoba jego znana jest wszystkim jak i ważniejsze elementy jego dorobku także, to jednak istnieje mnóstwo wynalazków i odkryć pochodzących z czasów Leonarda, które otworzyły mnóstwo możliwości osobom w czasach późniejszych.

Wystawa próbuje zrozumiale i jasno w sposób wizualny przedstawić dorobek życia Leonarda. Wystawa nie została zorganizowana dla osób odwiedzających muzea, ale - w dosłownym tego słowa znaczeniu - dla wszystkich, dla dzieci i dorosłych, którzy poprzez zabawę, interakcję, możliwość wypróbowania działania urządzeń mogą je lepiej poznać i zrozumieć. Konstrukcje i wynalazki są stworzone w oparciu o oryginalne szkice da Vinci i wiernie urzeczywistniają pomysły twórcy. Prezentowane modele są naturalnych rozmiarów i zostały umieszczone w ówczesnej scenerii.

EKSPONATY:

Podwieszone pod dachem dwa elementy wystawy dotyczą lotnictwa. Są to dwa podstawowe dzieła Leonarda, jedno skrzydło do latania - prototyp szybowca, wzorujące się na skrzydłach ptaka i drugie - spadochron Leonarda, którym to przekroczyl znacznie epokę, w której żył i tworzył.

Na jednej z wysepek oglądać można prototyp helikoptera - śmigło, którego kręcąca się spiralna forma przedstawia nam wyobrażenia Leonarda o wzniesieniu się w powietrze.

Następną częścią wystawy są dwa młyny, jeden wietrzny, drugi wodny. I tutaj także zamiast statycznych elementów spotyka się odwiedzający z ruchomymi makietami.

Przedstawione są także niektóre maszyny wojenne wraz z basztami i murami obronnymi, takimi, jakie wyobrażal sobie ich twórca, a które były zupełną nowością w okresie średniowiecza. Widzimy tam ogromny łuk, który zdaniem swego twórcy zapewnić miał strzelanie na stosunkowo duże odleglości.

Na jednej z wysepek oglądnąć można także model czołgu, nazwany w czasach późniejszych żółwiem. Jest to ulubione miejsce zabaw dla dzieci, do którego mogą one wejść, w którym mogą się schować.

Wystawa pokazuje także niektóre dzieła sztuki Leonarda, jak na przykład obraz „Ostatnia Wieczerza” i makietę przedstawiająca znany jego pomnik konia.
Nowym i kreatywnym pomysłem autora wystawy jest przedstawienie Mona Lisy, ideału piękności średniowiecza nie tak jak przyzwyczailiśmy się do tego na płótnie, ale jako wyrzeźbione półpiersie.

W ramach wystawy odwiedzający wystawę mają możliwość wypróbowania lustrzanej metody pisania, stosowanej przez Leonarda.

Ciesząca się największym powodzeniem wysepka wystawy, lotnia, zwana też kolejką linową, zapewnia dzieciom w wieku od 6 do 14 lat świetną rozrywkę.

Przy pomocy osoby obsługującej lotnię „mali piloci” podwieszeni na lince, do której dołączone jest alpinistyczne siodełko, ześlizgują się z 12 metrowej lotni, oczywiście w otoczeniu fotografujących je rodziców.

Informacje o epoce, w której żył Leonardo da Vinci i o jego współczesnych uzupełniają wystawę od strony historycznej.

Wystawę polecamy tym wszystkim, których interesuje dorobek mistrza Leonardo i mistyczny świat renesansu.

Istnieje możliwość zwiedzenia wystawy z przewodnikiem w czasie trwania wystawy:
- od środy do czwartku w godzinach 10:00 – 14:00
- od piątku do niedzieli w godzinach 13:00 – 17:00.

W dn. 26 – 27 marca br. zorganizowane zostaną także warsztaty pod nazwą „Mali odkrywcy”, na które zapraszamy dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Ich celem będzie zademonstrowanie uczestnikom, że nauki ścisłe mogą być łatwe i pasjonujące. Podczas zajęć dzieciaki dowiedzą się na czym polega zjawisko tarcia, po co człowiek wymyślił koło, a także będą mogły samodzielnie wykonać poduszkowca.

Patronat Honorowy nad wystawą objął Prezydent Miasta Dąbrowy Górniczej, pan Zbigniew Podraza. Patroni medialni to: Dziennik Zachodni, radio Eska Śląsk, portal naszemiasto.pl, TVS.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto