Zagłębiowskie Centrum Onkologii chce wziąć 90 mln zł kredytu, by ratować sytuację. Miasto poręczy tę operację 60. nieruchomościami

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Zagłębiowskie Centrum Onkologii chce wyjść na prostą. Pierwszym krokiem będzie spłata zobowiązań wobec spółki Clima 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zagłębiowskie Centrum Onkologii chce wyjść na prostą. Pierwszym krokiem będzie spłata zobowiązań wobec spółki Clima Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ZCO/PAS
Na środę 1 czerwca zwołana została w Dąbrowie Górniczej nadzwyczajna sesja rady miejskiej, bo i sprawa, której dotyczy jest poważna, a do tego niecierpiąca zwłoki. Chodzi o zobowiązania Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza, które stale rosną, a jedną z przyczyn takiej sytuacji są cztery spory sądowe ze spółką Clima, która wybudowała ZCO (część dzisiejszego szpitala), ale nie otrzymała za to pełnego wynagrodzenia. Dziś sytuacja jest trudna, dlatego ZCO chce zaciągnąć bankowy kredyt na pokrycie zobowiązań wobec Climy i pójście z nią na ugodę. Wcześniej jednak miasto musi poręczyć ZCO ten kredyt hipotekami na własnych nieruchomościach. I na to właśnie zgodę muszą wyrazić dąbrowscy radni.

O tym, że sytuacja finansowa Zagłębiowskiego Centrum Onkologii jest trudna wiadomo nie od dziś. Cieniem kładą się na działalności tej placówki medycznej decyzje z lat poprzednich, kiedy to ówczesna dyrekcja postanowiła w 2011 roku wybudować całkiem nowy budynek na potrzeby leczenia onkologicznego. Obiekt powstał, choć nie całkowicie, ale zamiast dojść do porozumienia z wykonawcą inwestycji, spółką Clima, szpital postanowił wejść z nią w spór finansowy. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Rozpoczęły się spory sądowe, w efekcie których dziś potrzeba 90 milionów złotych, by dojść do porozumienia z Climą.

NIK wskazał nieprawidłowości, kłopoty ciągną się do dziś

Już w 2017 roku raport Najwyższej Izby Kontroli pokazał, że cała inwestycja była źle zaplanowana i źle zabezpieczona finansowo. Według kontrolerów NIK-u na skutek braku realnego źródła finansowania inwestycji i braku kontraktów z NFZ na świadczenia realizowane w nowo wybudowanym obiekcie ZCO oraz w związku z koniecznością wykonywania świadczeń wynikającą ze zobowiązań umownych wobec Ministerstwa Zdrowia i związane z tym ponoszenie kosztów, sytuacja finansowa szpitala uległa w latach 2014-2015 pogorszeniu. Ponadto wykonawca zażądał zabezpieczenia płatności wynikających z umowy w części dotyczącej robót budowlanych, a wobec niemożliwości jego ustanowienia przez szpital - odstąpił od umowy w tej części i zażądał zapłaty za całość wykonanych robót, a następnie korzystając z zapisów umownych zażądał również uiszczenia jednorazowo całości pozostałego do zapłaty wynagrodzenia za dostarczony sprzęt medyczny. Na 31 sierpnia 2016 r. w sądach cywilnych toczyły się sprawy z powództwa wykonawców o zapłatę wynagrodzenia za zrealizowane dodatkowe roboty budowlane na kwotę 6 mln 839 384,87 zł, za zrealizowane roboty budowlane na kwotę 71 mln 962 236,43 zł, za dostawę sprzętu medycznego – kwota roszczenia 57 mln 683 007,18 zł oraz o zapłatę dwóch rat za dostawę sprzętu w kwocie 866 tys. 66,66 zł.

W kolejnych latach Zagłębiowskie Centrum Inkologii starało się regulować część tych zaległości, ale ostatecznie stanęło na tym, że dziś trzeba wypłacić spółce Clima ponad 92,5 mln zł, by zakończyć wszystkie spory i rozliczenia.

- Kontrakt był podpisany na 169 mln zł, niepłacenie wykonawcy pociąga horrendalny przyrost odsetek – zauważył na ostatniej sesji rady miejskiej radny Grzegorz Jaszczura. Według jego wyliczeń w 2020 roku straty szpitala wyniosły ponad 15 mln zł. - To niekorzystna tendencja. Straty i odsetki rosną, przekroczyły już 80 mln zł – dodał dąbrowski radny.

Kredyt na ratunek, ale miasto musi poręczyć hipoteką całą operację

By Zagłębiowskie Centrum Onkologii mogło wyjść na prostą radni będą 1 czerwca decydować o dwóch projektach uchwał, które będą miały duże konsekwencje zarówno dla samego ZCO, jak i dla miasta. Pierwszy z nich to wyrażenie zgody na zmianę wierzyciela Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały wniosek o wyrażenie zgody na zmianę wierzyciela został złożony, ponieważ jednym z warunków zawarcia ugody przez Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej z Climą spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. w Opacz Kolonii oraz Climatic spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. w Regułach, jest wskazana we wniosku zmiana wierzyciela szpitala. Wyrażenie zgody na ww. zmianę wierzyciela umożliwi
zawarcie korzystnej dla szpitala ugody. Dzięki niej ZCO będzie zobowiązane do zapłaty kwoty niższej od tej, która najprawdopodobniej zostałaby zasądzona w postępowaniu sądowym o około 39 mln 852 tys. 34,35 zł. Dlatego
też dyrektor szpitala pozytywnie opiniuje ww. zmianę wierzyciela.

Drugi projekt uchwały związany jest z kredytem bankowym na sumę 90 mln zł, jaki planuje zaciągnąć Zagłębiowskie Centrum Onkologii. By bank zgodził się na taką operację finansową miasto musi poręczyć tak wysoki kredyt. Radni muszą więc wyrazić zgodę na ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego - hipoteki umownej łącznej do kwoty 58 milionów złotych. Jej zabezpieczeniem będzie 60 różnych nieruchomości należących do miasta, położonych w kilku dzielnicach.

W uzasadnieniu tego projektu uchwały czytamy: Do uzyskania kredytu niezbędne jest udzielenie przez miasto poręczenia zobowiązań wynikających z przedmiotowego kredytu, tj. należności głównej wraz z odsetkami. Część odsetek od należności głównej ma zostać zabezpieczona hipoteką na nieruchomościach gminnych.

Miasto wesprze też ZCO, by dokończyć budowę i wyposażyć oddziały

Do tego na środowej sesji głosowane będą również zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2022-2025, które mają pozwolić na dokończenie budowy oraz wyposażenie pomieszczeń Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. Mowa jest tu o kwocie 100 mln zł, która ma trafić do ZCO w latach 2024 – 2028, po 20 mln zł co roku.

- Wprowadzenie do Wieloletniej Prognozy Finansowej zadania umożliwi zabezpieczenie środków finansowych na realizację przez dąbrowski szpital wyżej wymienionego zadania. W ramach realizacji zadania zaplanowana jest adaptacja pomieszczeń pod: Szpitalny Oddział Ratunkowy, w tym Nocną i Świąteczną Pomoc, Brachyterapię, OIOM, Oddział Onkologii Klinicznej, Oddział Radioterapii, Oddział Chirurgii Onkologicznej, Oddział Chirurgii Ogólnej, Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej i Blok Operacyjny. Realizacja tego zadania pozwoli nie tylko na rozszerzenie działalności Szpitala, ale w szczególności – na poprawę jakości udzielanych świadczeń oraz zwiększenie przychodów z prowadzonej działalności. Ponadto stanowić będzie realizację wymogów kredytodawców, którzy jako jeden z warunków rozwoju określili wsparcie Miasta Dąbrowa Górnicza w dokończeniu rozpoczętej w 2013 r. budowy ZCO – czytamy w projekcie uchwały.

Podczas posiedzeń połączonych komisji dąbrowskiej rady miejskiej rajcy byli zgodni co do tego, że trzeba zaakceptować te wszystkie operacje finansowe, by Zagłębiowskie Centrum Onkologii mogło wyjść z kłopotów. Przynajmniej częściowo, bo do spłaty pozostanie ogromny kredyt. Czy podczas środowej sesji panować będzie nadal taka zgodność? Zobaczymy.

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie