Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagłębiowskie Centrum Onkologii oficjalnie otwarte [NOWE ZDJĘCIA]

PAS, mat. prasowe
mat. ZCO, Marzena Bugała
Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej zostało w poniedziałek oficjalnie otwarte. Nowoczesny ośrodek oferuje zaawansowaną diagnostykę oraz leczenie dla pacjentów onkologicznych. Wydarzenie było okazją do prezentacji potencjału usług medycznych Szpitala. Gratulacje i słowa uznania przekazał m.in. minister zdrowia, a symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali przedstawiciele pacjentów.

Zagłębiowskie Centrum Onkologii oficjalnie otwarte [FOTO]


Na ręce dyrekcji szpitala, list gratulacyjny z okazji otwarcia ZCO przekazał m.in. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, tak opisując tę inwestycję: - Zagłębiowskie Centrum Onkologii, wypełniając lukę w dostępie do wysokospecjalistycznych świadczeń, stanowi część istniejącej już Sieci Onkologii Śląskiej (…). Dzięki tej inwestycji społeczność regionu wzbogaca się o nowoczesny, dobrze przygotowany do ochrony zdrowia obiekt. Wyposażone zgodnie ze światowymi standardami oddziały i pracownie budują poczucie bezpieczeństwa i pomagają wzmocnić przekonanie o skuteczności walki z chorobą nowotworową – napisał minister Radziwiłł.

Wyrazy uznania dla szpitala przekazał też Andrzej Jacyna, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia: - Gratulacje za pomyślną realizację projektu oraz serdeczne podziękowania za wkład w poprawę jakości usług w polskiej onkologii – zaznaczył prezes NFZ.

W imieniu dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Jerzego Szafranowicza przekazano: - Proszę przyjąć serdeczne gratulacje w uroczystym dniu, zwieńczającym wieloletnie starania o stworzenie na mapie Zagłębia specjalistycznej placówki, gdzie pacjent może być leczony kompleksowo, w nowoczesnych, przyjaznych i komfortowych warunkach. Państwa energia i zaangażowanie w to, wymagające współpracy na wielu poziomach przedsięwzięcie, jest imponująca.

Budowa ośrodka onkologicznego w Dąbrowie Górniczej zakończyła się w 2014 r. Na wyposażeniu placówki znalazły się m.in. jedne z najnowocześniejszych w Polsce akceleratory – przyspieszacze liniowe, służące prowadzeniu zaawansowanej radioterapii pacjentów.

Początki Zagłębiowskiego Centrum Onkologii były jednak trudne, co do dziś ma swoje przełożenie na finanse dąbrowskiego szpitala. ZCO od 2014 roku leczyło pacjentów chorych na nowotwory bez kontraktu z NFZ, wykładając na to swoje pieniądze. To spowodowało straty w wysokości około 10 mln zł. Szpital stara się odzyskać te pieniądze od NFZ na drodze sądowej, a dopiero we wrześniu 2016 roku br. otrzymał kontrakt na leczenie onkologiczne w wysokości 824 tys. 408 zł.

Pod listem placówki do NFZ z prośbą o przyznanie kontraktu na świadczenie usług podpisało się aż 6 tysięcy osób. Środki na finansowanie leczenia przyznano Szpitalowi we wrześniu ubiegłego roku.

Podczas oficjalnego otwarcia, za wsparcie dziękował gościom Zbigniew Grzywnowicz, p.o. dyrektora Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.

- To dla nas wyjątkowy dzień. Właśnie dziś, gdy mija 135 lat od powstania szpitala, gościmy Państwa w nowoczesnym obiekcie dedykowanym onkologii. W ten sposób chcemy podziękować wszystkim osobom, dzięki którym powstało i tak dobrze funkcjonuje Zagłębiowskie Centrum Onkologii – powiedział Zbigniew Grzywnowicz. - Wyjątkową wartością Szpitala jest cała kadra, która podjęła trud leczenia pacjentów mimo braku kontraktu. Dziś infrastruktura tego obiektu prezentuje się imponująco. Liczba badań, którą wykonano w placówce w ciągu dwóch lat pokazuje, że decyzja o budowie i uruchomieniu Centrum Onkologii była jedyną słuszną drogą - dodał.

Z kolei Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej zaznaczał, że powstanie ZCO to ogromna korzyść nie tylko dla mieszkańców miasta, ale też chorych z całego Zagłębia i Śląska.

- Dziękuję dyrekcji szpitala za konsekwencję i wytrwałość w prowadzonych działaniach. Dzisiaj otwieramy długo oczekiwany ośrodek, będący uzupełnieniem luki w dostępie do opieki onkologicznej w Zagłębiu. Wszystkie cele związane z uruchomieniem Zagłębiowskiego Centrum Onkologii były realizowane z pełną świadomością i determinacją całej kadry placówki – mówił podczas wydarzenia prezydent Zbigniew Podraza zaznaczając, że strategia rozwoju dąbrowskiej onkologii powstała już kilkanaście lat temu. Prezydent miasta podziękował też wszystkim osobom, które zaangażowały się w starania szpitala o uzyskanie kontraktowania z NFZ.

Symbolicznego przecięcia wstęgi w nowym budynku, obok dyrekcji szpitala i władz miasta dokonali przedstawiciele środowisk pacjenckich – Stowarzyszenia Amazonek „Życie”, Polskiego Towarzystwa Stomijnego „Pol-ilko”, a także Adriana Kruszewska, jedna z pacjentek szpitala.

Z okazji otwarcia szpital zaprosił przybyłych gości do zwiedzenia ośrodka. Obejrzano Zakład Radioterapii ze wspomnianymi akceleratorami, a także zaawansowany sprzęt w Zakładach Diagnostyki Obrazowej oraz Medycyny Nuklearnej, który został zakupiony w trakcie inwestycji. O tym, na jak wysokim poziomie leczy się w Dąbrowie Górniczej pacjentów onkologicznych, opowiedzieli sami lekarze.

Dzięki otwarciu ZCO województwo śląskie z sześcioma ośrodkami onkologicznymi stało się liderem onkologii w Polsce, co plasuje nasz region w czołówce europejskiej. Satysfakcji z funkcjonowania dąbrowskiego ośrodka nie kryje prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie radioterapii onkologicznej i dyrektor gliwickiego Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, który od początku popierał tę inicjatywę. - Cieszę się z otwarcia tego obiektu zarówno jako lekarz, jak i dyrektor. To szósty ośrodek onkologiczny w województwie śląskim, co w kontekście poziomu opieki stawia nas na równi z krajami Europy Zachodniej. Nowy szpital oznacza nowe miejsca pracy dla lekarzy, a zakupiony sprzęt i otrzymany kontrakt pozwalają na leczenie pacjentów na najwyższym poziomie. W przeszłości byłem jedną z osób, które poparły ideę utworzenia ZCO. Dziś pracownicy Instytutu przenoszą „myśl onkologiczną” do tego powstałego i otwartego już ośrodka – podsumował prof. Krzysztof Składowski, deklarując pełne wsparcie merytoryczne i naukowe Instytutu dla działań dąbrowskiego szpitala.

Dąbrowski szpital może się poszczycić jedną z najdłuższych historii placówek medycznych w regionie, sięgającą 1882 roku. Przez ostatnie dwa lata funkcjonowania, w Zagłębiowskim Centrum Onkologii wykonano naświetlenia terapeutyczne u 1286 pacjentów, przeprowadzono 11279 badań TK, 2493 badań rezonansu magnetycznego, 756 badań PET oraz udzielono 19704 porad pacjentom onkologicznym. Ale jak przyznaje Zbigniew Grzywnowicz to nie koniec rozwoju dąbrowskiego ośrodka. Szpital będzie nadal starał się o finansowanie działalności i uruchamianie kolejnych jednostek w ramach ZCO. W marcu tego roku ruszą także organizowane przez szpital „Spotkania z onkologią” – cykl bezpłatnych wykładów dla lekarzy POZ. A na nowej stronie internetowej szpitala www.zco-dg.pl publikowane będą porady dla pacjentów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto