Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Technicznych DG: jakie kierunki, nowości, dlaczego warto się tu uczyć? [ZDJĘCIA]

PAS
Zespół Szkół Technicznych poszerza swoją efertę edukacyjną, która cieszy się powodzeniem wśród młodzieży
Zespół Szkół Technicznych poszerza swoją efertę edukacyjną, która cieszy się powodzeniem wśród młodzieży mat. ZST
Zespół Szkół Technicznych w Dąbrowie Górniczej to laureat naszego konkursu Fotomatura 2016, dlatego dziś przybliżymy Wam nieco bliżej to, co dzieje się w szkolnych murach.

Zespół Szkół Technicznych DG: jakie kierunki, nowości, dlaczego warto się tu uczyć? [ZDJĘCIA]


Ta placówka na dobre wpisała się w edukacyjny krajobraz naszego miasta. Przetrwała trudne dla szkolnictwa zawodowego czasy, by dziś stać się jednym z rzeczywistych liderów kształcenia młodych fachowców w całym woj. śląskim. Nie mogło być jednak inaczej, skoro w czasie ostatnich pięciu lat szkoła dzięki swojej zapobiegliwości pozyskała ogromną ilość sprzętu, wyposażenia warsztatów i nowoczesnych produktów, przydatnych w nauczaniu konkretnych zawodów.

Są to m.in. obrabiarka sterowana numerycznie oraz urządzenia do diagnostyki klimatyzacji samochodowej o wartości łącznej 120 tys. zł. Taką kwotę udało się pozyskać z subwencji ministerstwa edukacji. Stanowisko do pneumatyki, montażu i uruchamiania systemów oraz frezarka konwencjonalna pionowa to z kolei efekt współpracy z ArcelorMittal Poland. 10 tys. dolarów, jakie szkoła otrzymała z Gene Hass Fundation, posłużyło do zakupu 8 pakietów narzędzi pomiarowych i oprzyrządowania do obrabiarek.

– Nie mamy żadnego problemu z naborem do czterech klas w technikum i do jednej klasy w zasadniczej szkole zawodowej, którą reaktywowaliśmy w ubiegłym roku. Technikum ma w tym roku 65 lat. Rozpoczynaliśmy od technikum hutniczego, potem zmieniały się te zawody, a teraz już na tyle się wyspecjalizowaliśmy, że mamy już stałe zawody, które cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży. To są zawody uniwersalne, takie jak technik mechatronik, technik mechanik, technik pojazdów samochodowych. Od czterech lat mamy też w ofercie technika eksploatacji portów i terminali. Jest duże zainteresowanie tym zawodem. Z kolei technik mechanik z ukierunkowaniem na obróbkę skrawaniem daje ogromne szanse na pracę, bo zwracają się do nas przedsiębiorcy, by jak najwięcej absolwentów do nich kierować – mówi Tadeusz Prochownik, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych.

W ZST uczy się dziś 460 uczniów, w technikum nauka trwa 4 lata, w szkole zawodowej 3 lata. – Mamy około 1500 godzin szkolenia praktycznego i teoretycznego. Młodzież kształci się w przypadku przedmiotów zawodowych w naszej bazie szkolnej, ale także w głównej mierze w przeróżnych firmach i zakładach pracy. To są 52 zakłady, z którymi współpracujemy, m.in. ArcelorMittal Poland, Huta Bankowa, L’emir, Opel Rokicki. Jest to system praktyk miesięcznych. Są też praktyki indywidualne. Mamy też zagraniczne praktyki. Uczniowie wrócili z Sewilli, pojadą do irlandzkiego Cork – przyznaje Artur Zemła, kierownik szkolenia praktycznego w Zespole Szkół Technicznych.
Baza ZST jest stale doposażana, modyfikowana. – Planujemy też kursy, m.in. kasjera lotniskowego, operatora obrabiarek sterowanych numerycznie, przewozu materiałów niebezpiecznych, obsługi plotera plazmowego, obsługi drukarki 3D. Nasi uczniowie po praktykach bez problemu znajdują pracę tam, gdzie się szkolili. Przychodzą do nas i mówią, tam mnie zaobserwowali, zobaczyli, że potrafię wiele i dzięki temu mam już całkiem dobrze płatną pracę. Mamy wiele pochlebnych opinii pracodawców o naszych uczniach – mówi Artur Zemła. – Kiedy likwidowane było liceum profilowane, gdzie mieliśmy dwa zawody dla dziewcząt, zastanawialiśmy się także jak zachęcić je do kontynuowania nauki w murach naszej placówki. Wtedy rozpoczęliśmy naukę eksploatacji portów i terminali, co okazało się trafnym wyborem. W tych klasach jest właśnie większość dziewcząt. Mamy też kilka dziewczyn, które kształcą się w tych zawodach typowo technicznych – podkreśla Tadeusz Prochownik. ZST stosuje szkolenie modułowe, tak więc po krótkim wstępie i instruktażu od razu następuje działanie praktyczne. – Uczeń musi umieć czytać dokumentację, wiedzieć, jak działa dane urządzenie, a potem zbudować, połączyć, zaprogramować działające urządzenie mechatroniczne czy elektromechaniczne, wykonujące jakąś funkcję. Dostaję więc skrzynkę narzędziową i musi sobie radzić. W przypadku technika samochodowego mamy swoje samochody, modele, na których następuje szkolenie praktyczne, a na serwisach odbywają się potem normalne zajęcia. Tam uczniowie spotykają w serwisach konkretne problemy, które muszą rozwiązać i sprawić, by pojazd był ponownie sprawny – podkreśla Artur Zemła.

Oferta edukacyjna ZST:
• Technik pojazdów samochodowych
• Technik mechatronik
• Technik ekspolatacji portów i terminali
• Technik mechanik
• Mechanik pojazdów samochodowych
• Operator obrabiarek skrawających

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto