Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zofia Książek-Bregułowa: odeszła wielka osobowość, patriotka i poetka

mat. prasowe UM
Zofia Książek-Bregułowa patronowała dąbrowskiej placówce i była związana z naszym miastem
Zofia Książek-Bregułowa patronowała dąbrowskiej placówce i była związana z naszym miastem
Zofia Książek-Bregułowa. 1 czerwca w wieku 94 lat zmarła Zofia Książek - Bregułowa - ociemniała aktorka, poetka, uczestniczka powstania warszawskiego, patronka Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej, odznaczona m.in. warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Członek Związku Artystów Scen Polskich, Związku Ociemniałych Żołnierzy RP, Światowego Związku Żolnierzy AK, Dziś w Kościele Mariackim w Katowicach odbędą uroczystości pogrzebowe.

Zofia Książek-Bregułowa: odeszła wielka osobowość, patriotka i poetka

Zofia Książek -Bregułowa - urodziła się w Kielcach w 1920 r. gdzie uczęszczała do szkoły powszechnej i średniej. Po zdanej maturze w 1938 r. przygotowywała się do wymarzonych studiów aktorskich. Rozpoczęła je tajnych kompletach Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie w listopadzie 1939 r.

Ostatnie egzaminy zdała przed wybuchem Powstania Warszawskiego, w którym później wzięła udział. Była łączniczką w zgrupowaniu AK "Krybar" do dnia, kiedy została ranna. 5 września 1944 r., jeden z pocisków eksplodował przed nią, raniąc jej nogi, klatkę piersiowa, głowę i oczy, odbierając wzrok.

10 października 1944 r. znalazła się wraz z innymi członkiniami powstania w Stalagu XI A w Gross Lübbars. Po wyzwoleniu obozu rozpoczęła walkę o odzyskanie wzroku. Znalazła się w Szkocji, w Edynburgu, gdzie po operacji odzyskała częściowo wzrok w prawym oku (około 3% widzenia).

W 1947 r. wróciła do kraju i wyszła za mąż za poznanego w Szkocji skrzypka Włodzimierza Bregułę. Pracę rozpoczęła w Polskim Radiu w Warszawie, a pierwszy angaż do teatru otrzymała w Teatrze Ziemi Opolskiej, w którym pracowała w latach 1949-1951. Dawała setki koncertów żywego słowa dla młodzieży.

Od lat 60-tych grała na Małej Scenie Teatru Śląskiego w Katowicach oraz na Scenie Literackiej Teatru Nowego w Zabrzu. Oprócz talentu aktorskiego w wieku 54 lat ujawnił się talent poetycki.

Do końca życia mieszkała w Katowicach. Była członkiem Związku Ociemniałych Żołnierzy RP, Światowego Związku Żołnierzy AK oraz St'Dunstan's - brytyjskiego Stowarzyszenia Kobiet i Mężczyzn Ociemniałych w Służbie Wojskowej.

W 2001 r. otrzymała zaszczytny tytuł Weterana Walk o Wolność i Niepodległość.

Mimo wielu kłód, które życie rzucało jej pod nogi zachowywała siłę ducha, walcząc o przetrwanie oraz lepsze jutro. Była doskonałym wzorem do naśladowania nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych.

***

Zofia Książek -Bregułowa swym życiem i postawą udowadniała, że mimo kalectwa można żyć pełnią życia, realizować swe marzenia i pasje, cieszyć się uznaniem i popularnością.

W 2010 r. imię Zofii Książek-Bregułowej otrzymał Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej.

Uczniowie i grono pedagogiczne pamiętali o swej niezwykłej patronce. Mieli okazję kilkakrotnie gościć ją u siebie w Ośrodku, bywali też jej gościem w Katowicach.

Placówka przeznaczona dla dzieci i młodzieży niewidomej i słabo widzącej w normie intelektualnej oraz dla dzieci z dysfunkcją wzroku z dodatkowymi ograniczeniami. Stanowi bazę kształcenia dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych z województwa śląskiego. Oferuje wszechstronną edukację, wychowanie, rewalidację, terapię i opiekę, starając się zapewnić równość szans życiowych swoim przyszłym absolwentom.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto