Dąbrowa Górnicza parafia pw. Chrystusa Króla: tu działa zgrana wspólnota

Piotr Sobierajski
Wierni parafii pw. Chrystusa Króla z chęcią angażują się w życie wspólnoty
Wierni parafii pw. Chrystusa Króla z chęcią angażują się w życie wspólnoty p.sobierajski
Dąbrowa Górnicza parafia pw. Chrystusa Króla. Parafia pod wezwaniem Chrystusa Króla Wszechświata okazała się najlepsza w naszym plebiscycie na najpiękniejszy kościół w Dąbrowie Górniczej. Zgromadziła 3367 głosów Czytelników Dziennika Zachodniego i internatów naszego portalu dabrowagornicza.naszemiasto.pl, które pokazują, że świątynia to nie tylko sam budynek, ale także, a może przede wszystkim, miejsce kultu religijnego, wspólne dobro, przestrzeń, która łączy parafian. Nasz plebiscyt to również sposób na to, aby wyróżnić aktywne parafie, pokazać zaangażowanie ludzi w parafialne życie i więź, jaka ich łączy z kościołem, do którego należą. To również okazja, by pokazać najbardziej zadbane świątynie.

Dąbrowa Górnicza parafia pw. Chrystusa Króla: tu działa zgrana wspólnota

A do takich właśnie należy kościół Chrystusa Króla, który mieści się przy ul. Jana Ziemby 1, tuż obok drogi krajowej nr 94, przy zjeździe ze skrzyżowania w ul. 11 Listopada. Ostatnio cały teren wokół świątyni przeszedł prawdziwą metamorfozę. Zarośnięte starymi krzewami, zawalone kamieniami działki zamieniły się w równy trawnik. Tuż obok placu kościelnego pojawił się też mały skalniak, nowe rośliny.
- Czasami ciężko było poradzić sobie z tym, by uprzątnąć cały teren, ale rzadko zdarzało się, by ktoś odmówił nam pomocy. Wspólnymi siłami można zdziałać wiele i dzięki temu powoli krajobraz wokół naszej świątyni się zmienia. Czujemy się potrzebni, czujemy, że nasza praca i zaangażowanie nie idzie na marne, a ksiądz proboszcz to wyjątkowy człowiek, który potrafi zjednać wokół siebie wszystkich, potrafi dotrzeć do starszych i młodszych - mówią zgodnie parafianie.

Wiele zależy od proboszcza

Tutejsza wspólnota religijna liczy ponad 7 tys. mieszkańców. To przede wszystkim osiedle Staszica i część ulic wokół alei Majakowskiego. Do parafii należą m.in. ulice: Buczka, Długa, 11 Listopada, Mickiewicza, Majakowskiego, Norwida, Wyspiańskiego. W parafii działają dziś: Akcja Katolicka, Róże Różańcowe, odbywają się tu spotkania członków Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. Jest także grupa charytatywna, która zajmuje się pozyskiwaniem odzieży dla potrzebujących, a także liczna grupa ministrantów.

- Zwycięstwo w plebiscycie to dla nas duże wyróżnienie, które pokazuje, że wspólnie można zdziałać wiele. To fakt, że staramy się razem dbać o nasze wspólne dobro. Czasami są to drobne zmiany, ale to nas cieszy. Grupa pań zaangażowała się więc w prace przy zieleni wokół świątyni, mamy pana, który pomagał w malowaniu ogrodzenia. Jest też pan elektryk, dzięki któremu udało się zmienić w kościele oświetlenie na ledowe, a do tego zrobiliśmy też dodatkowe oświetlenie zewnętrzne świątyni. Staramy się pielęgnować nasze sąsiedzkie stosunki z działkowcami. By dojść do swoich działek przechodzą przez teren parafii, więc jest wyznaczona ścieżka - mówi ks. Jacek Olchawa, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla. - Przy okazji wizyty po kolędzie słyszymy też, że wiele się u nas zmienia. To budujące. Taka wizyta daje nam także obraz zmian w całej parafii. Widać, że żyje tu coraz więcej młodych ludzi i dlatego postawiliśmy u nas m.in. na pracę i spotkania z dziećmi. Do nich skierowana jest niedzielna msza św. o godz. 12.00. To taka msza rodzinna, dzięki czemu mamy także nadzieję na dotarcie do rodziców, zachęcenie ich do poszerzania swoich kontaktów z naszą parafią - dodaje.

Relikwie, pielgrzymki...

W parafii wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 8 i Gimnazjum nr 4 organizowane są wyjazdy kolonijne dla dzieci. Młodzież była na obozie letnim w Hiszpanii, a celem wyjazdu zimowego był Biały Dunajec. Nie brakuje pielgrzymek, ostatnio nawet do Włoch. W przyszłym roku planowany jest natomiast wyjazd do Francji. W czwartki w parafii ma miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, a w piątek msze św. skierowane są do świętego Jana Pawła II, św. ojca Pio oraz Miłosierdzia Bożego. Dlaczego? Bo właśnie w parafii Chrystusa Króla znajdują się relikwie św. Jana Pawła II, ojca Pio oraz św. siostry Faustyny.

- Staramy się znaleźć równowagę pomiędzy zajęciami codziennymi, pracami w parafii, a życiem duchowym. Czasy się zmieniają, parafianie także, a nasza rola to zjednoczyć wszystkich wokół krzyża i kościoła - mówi ks. Jacek Olchawa.

Czas na kolejny etap

W parafii pw. Chrystusa Króla posługę kapłańską sprawują również: ks. Władysław Barcicki oraz ks. Łukasz Lisowski. Sama parafia została ustanowiona 26 września 1955 r. przez biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. Pierwszym proboszczem został ks. Jan Rabsztyn. Budowę nowego kościoła rozpoczęto w 1957 r. Świątynia była rozbudowywana w latach 1982-1983 i 1993-1994. Dobudowano wówczas m.in. nawy boczne. Uroczystego poświęcenia 21 października 2001 r. dokonał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB. Autorem wystroju wnętrza jest Jan Funek, który wykonał m.in. ołtarz główny z przedstawieniem Chrystusa Króla w otoczeniu świętych. Przed świątynią usytuowany jest pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II, też autorstwa Jana Funka.

Kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla bierze teraz udział w drugim etapie naszego plebiscytu, w którym wybieramy Najpiękniejszy Kościół w woj. śląskim. Dąbrowę Górniczą będą także reprezentować w finałowej 80: kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Błędowie (drugi w naszym plebiscycie miejskim) oraz kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łośniu (trzecie miejsce w naszym plebiscycie). Głosowanie już we wrześniu. Głosy będzie można oddawać na portalu: dabrowagornicza.naszemiasto.pl Zapraszamy wszystkich do udziału w naszej zabawie.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie