18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Prezentacja dzielnic: Antoniów

Piotr Sobierajski
Rozpoczynamy prezentację dąbrowskich dzielnic. Będziemy pokazywać miejsca godne odwiedzin, ale również historię oraz ciekawostki z nimi związane. Na początek Antoniów.

Centralnym miejscem tej dzielnicy jest skrzyżowanie ul. Kusocińskiego i Konstytucji. To tu znajduje się kapliczka, wzniesiona przez mieszkańców w 1936 r. We wnęce znajduje się obraz Matki Boskiej z Jezusem na ręku. Na podstawie zobaczymy tabliczkę z napisem "Odnowiona w 2000 r. z inicjatywy prez. KGW i mieszkańców Antoniowa.

Życie, także społeczne i kulturalne, koncentruje się tutaj w dużej mierze wokół świetlicy środowiskowej. Od początku istnienia jest związana z działalnością Koła Gospodyń Wiejskich, które powstało już w 1936 r. Pierwszą przewodniczącą koła była Stanisława Bargieł. Po wojnie świetlica doczekała się własnego lokum, którego projektantem był mieszkaniec dzielnicy, Zdzisław Potocki. Dzięki staraniom Jana i Henryka Szkoców oraz lokalnej społeczności powstał nowoczesny budynek, oddany do użytku 18 sierpnia 1957 r. Kierownikiem została Stanisława Bargieł. Otwarcia dokonał wojewoda śląski, Jerzy Ziętek, który ufundował żyrandol do sali teatralnej. W świetlicy znajdował się pierwszy telewizor. Działała klubo-kawiarnia. Za czasów kierownik Natalii Małoty zaczęły działać różne koła zainteresowań, a dziś nowe pomysły realizuje Magdalena Michalska-Osowska. To m.in. wspólna wigilia, Mikołajki, Dzień Seniora, rajdy rowerowe.

Początki Antoniowa sięgają XVI wieku, kiedy nad rzeczką Trzebyczką, lewym dopływem Czarnej Przemszy, osiedlili się pierwsi osadnicy, pochodzący z pobliskiego Ujejsca. Zajęli się wydobyciem ołowiu i srebra. Nazwa Antoniów (Antonjów) po raz pierwszy pojawiła się w 1856 r. na tzw. mapie Hempla (Geognostyczna Karta Zagłębia Węglowego w Królestwie Polskim). Po I wojnie św. Antoniów oraz pobliska Piła Ujejska znalazły się w powiecie będzińskim, w gminie Wojkowice Kościelne. W 1940 r. Antoniów przyłączono do utworzonej gminy Ząbkowice i powiatu będzińskiego. Odkąd Ząbkowice uzyskały statut osiedla miejskiego (1956) i miasta (1962), Antoniów po raz pierwszy stał się dzielnicą. Wraz z Ząbkowicami od 1977 roku wchodzi w skład Dąbrowy Górniczej. Aktualnie dzielnica liczy około 600 mieszkańców.

Jeśli macie dokumenty, zdjęcia związane z Dąbrową Górniczą, piszcie na [email protected] lub dzwońcie do Muzeum, pod nr 32 262 36 95

Serwis specjalny: Dąbrowa Górnicza na starej fotografii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto