Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Rozpoczął się V Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka

mat.prasowe
5 września w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się V Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka. Impreza ta przyciąga młodych muzyków z całego świata. Każdego roku grających na innych instrumentach, zgodnie z założeniem kolejnych edycji.

Ubiegły rok należał do instrumentów smyczkowych. W tym roku rywalizować będą młodzi: trębacze, puzoniści i waltorniści. Czekają na nich atrakcyjne nagrody pieniężne. I nagroda – 12 tysięcy, II nagroda – 9 tysięcy i III nagroda – 5 tysięcy. Oceniać ich będzie międzynarodowe jury, pod przewodnictwem znakomitego trębacza, prof. Stanisława Dziewiora z katowickiej Akademii Muzycznej, która jest współorganizatorem imprezy.

Piąta już edycja rozpocznie się 5 września, o godz. 19.00, koncertem inauguracyjnym w Bazylice Najświętszej Marii Panny Anielskiej. Z powodu remontu Pałacu Kultury Zagłębia w tym roku tylko inauguracja i finał odbędą się w Dąbrowie Górniczej. Wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.

- Dokładamy starań, żeby co roku występowali laureaci poprzedniej edycji i żeby zawsze wykonywany był utwór Michała Spisaka – mówi prof. Zygmunt Tlatlik, dyrektor artystyczny Konkursu. – W tym roku będzie to „Andante i allegro”, a solistką będzie ubiegłoroczna triumfatorka w specjalności „skrzypce” - Małgorzata Wasiucionek. Wystąpi również najlepszy wiolonczelista, Tomasz Daroch, który zaprezentuje utwór Astora Piazzoli. Oprócz tego zabrzmi kompozycja Mikołaja Góreckiego oraz przebojowe „Obrazki z wystawy” Modesta Musorgskiego.

Konkursowe przesłuchania, w dniach od 6 do 10 września (I i II etap) oraz 12 i 13 wrześnie (III etap) przeniesiono do katowickiej Akademii Muzycznej. Najlepszych w tegorocznej edycji będzie można usłyszeć podczas koncertu finałowego, 14 września w Bazylice NMP Anielskiej. Laureaci wystąpią z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej, pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, podobnie zresztą, jak w III etapie.

Wstęp na koncerty i przesłuchania jest wolny.

O Konkursie powiedzieli

W jego trakcie, jak co roku, w szranki staną młodzi instrumentaliści, którzy zmierzą się z artystycznym dorobkiem wybitnego kompozytora rodem z Dąbrowy Górniczej. Tym razem zaprezentują swoje zdolności w specjalnościach: trąbka, róg, puzon. Konkurs dla uczestników jest niepowtarzalną szansą ku temu, by ukazując talent i umiejętności stanąć na progu kariery. Dlatego jest mi niezwykle miło, że początkiem ich drogi do sukcesu może być właśnie spotkanie z muzyką wyjątkowego dąbrowianina.

Zbigniew Podraza
Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza

Za każdym razem konkursowe zmagania dostarczają emocji, różnych opinii, czasem sprzecznych w stosunku do werdyktów jurorów ale jest to w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę tak niewymierną ze sztuk, jaką jest muzyka. Dodatkowym atutem konkursu staje się młodość niosąca niebywałą energię, spontaniczność muzycznej wypowiedzi a zarazem dążenie do wykonawczej perfekcji.

prof. Tomasz Miczka
Rektor Akademii Muzycznej im. Karola
Szymanowskiego w Katowicach

Twórca Hymnu Olimpijskiego urodził się w Dąbrowie Górniczej

Michał Spisak (1914-1965) – patron konkursu ...myślę stale o Zagłębiu i Dąbrowie Górniczej, bo przecież nie zapomina się nigdy swego rodzinnego miasta

(słowa Michała Spisaka z listu do Jana Ziemby)

W 1955 roku w Konkursie na nowy Oficjalny Hymn Olimpijski Grand Prix zdobył Michał Spisak, polski kompozytor urodzony w Dąbrowie Górniczej. Jego utwór wybrano z 392 kompozycji nadesłanych na konkurs. Uroczyste wykonanie spisakowskiego „Hymnu Olimpijskiego na chór mieszany i orkiestrę” do słów ody Pindara odbywało się z wielkim rozgłosem kilkakrotnie, m.in.: w 1955 r. na 50. sesji MKOL w Paryżu, na Igrzyskach Śródziemnomorskich w Barcelonie, na VII Igrzyskach w Cortina d’Ampezzo i w 1956r. podczas XVI Olimpiady w Melbourne oraz w Sztokholmie.

Michał Spisak urodził się i wychował w Dąbrowie Górniczej. Niedowład nóg doznany po paraliżu dziecięcym przezwyciężyła bezgraniczna pasja do muzyki. Kształcił się w klasach skrzypiec i kompozycji Śląskiego Konserwatorium w Katowicach, uzyskując w 1937 roku dyplom z odznaczeniem. W ślad za tym Śląskie Towarzystwo Muzyczne ufundowało mu, jako najzdolniejszemu absolwentowi Konserwatorium, stypendium na dalsze studia kompozytorskie w Paryżu.

Tam przyjęła go do swej klasy słynna Nadia Boulanger. Szybko uznała go za swojego ulubionego ucznia, doceniając wielki talent Spisaka. Dyrygowała jego pierwszymi paryskimi utworami, często demonstrowała je na swoich wykładach, przyczyniła się do przedłużenia stypendium francuskiego. Kompozytor nie przypuszczał, że wybuch wojny w r.1939 zatrzyma go we Francji, jako w drugiej ojczyźnie a Paryż stanie się miejscem działań twórczych do końca życia. Tam powstały niemal wszystkie z kilkudziesięciu jego dzieł – symfonicznych, kameralnych i solowych.

Już w pierwszych latach po wojnie utwory Spisaka skomponowane podczas jej trwania zaczęły pojawiać się na estradach europejskich, a wykonywane w kraju wzbudzały sensację – tym większą, że ich autor był dotąd tu nieznany -
zjednując mu opinię jednego z najbardziej interesujących spośród polskich kompozytorów młodego pokolenia. Była laureatem wielu prestiżowych nagród. Skomponował m.in.: „Toccate na orkiestrę”, „Symfonię concertante nr 1”, „Divertimento”, „Koncert na fagot i orkiestrę” czy „Suitę na dwoje skrzypiec”.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto