Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza SM Lokator: lokatorzy w bloku przy ul. Wojska Polskiego 49 marzną

PAS
naszemiasto.pl
Dąbrowa Górnicza SM Lokator. Mieszkańcy bloku przy ul. Wojska Polskiego 49 skarżą się na zimno w mieszkaniach, Interweniowali w tej sprawie w Spółdzielni Mieszkaniowej Lokator, ale jak podkreślają, bezskutecznie. Rozwiązaniem problemu mogłoby być podwyższenie dolnej granicy, przy której kaloryfery robią się ciepłe, ale jak tłumaczy SM Lokator to podwyższyłoby opłaty czynszowe. Sytyacja wydaje się więc patowa.

Dąbrowa Górnicza SM Lokator: lokatorzy w bloku przy ul. Wojska Polskiego 49 marzną

Oto treść pisma - skierowanego m.in. do SM Lokator, jakie otrzymaliśmy ostatnio (21 października) od mieszkańców bloku przy ul. Wojska Polskiego 49.

Jako mieszkańcy bloku 49 przy ulicy Wojska Polskiego wyrażamy swoje oburzenie faktem, iż pomimo kolejnego spadku temperatury poniżej 12 stopni dzisiejszej nocy kaloryfery w naszych mieszkaniach pozostają zimne. W miesiącu październiku mogliśmy cieszyć się ciepłem w naszych mieszkaniach zaledwie 2 razy. W miniony weekend ogrzewanie zostało załączone jedynie z soboty na niedzielę, w przedziale czasowym 23.30-6.00 .

W naszych mieszkaniach gromadzi się wilgoć i temperatura spada z dnia na dzień. Nie widzimy sensu instalacji podzielników w momencie, jeśli odbiera nam się możliwość samodzielnej decyzji o dogrzewaniu mieszkań. Wielokrotnie musimy dogrzewać mieszkania używając urządzeń elektrycznych, które generują niechciane, dodatkowe koszty. Codziennie rano na oknach pojawiają się duże ilości wody, mieszkania są zawilgocone, pomimo iż staramy się nasze lokale utrzymać w jak najlepszym stanie, obawiamy się ich zagrzybienia. Czy poniosą Państwo koszty remontów naszych mieszkań, jeśli okaże się , że z braku ogrzewania pojawią się w nich niechciani lokatorzy, zagrażający naszemu zdrowiu jak pleśń? Czy zdają sobie Państwo sprawę jak trudno egzystować w takich warunkach rodzinom z dziećmi, które są alergikami i taka sytuacja może pogorszyć ich stan zdrowia? Dlaczego skazują Państwo osoby starsze, o słabym zdrowiu na przybywanie w nieogrzewanych lokalach? Czy chcieliby Państwo mieszkać w lokalu, który nie jest ogrzewany, gdzie wilgoć i chłód zaczynają uniemożliwiać godną egzystencję? Kiedy piszę to zawiadomienie na zewnątrz od kilku godzin termometry ( w kilku niezależnych mieszkaniach) pokazują temperaturę niższą niż 12 stopni, a ogrzewanie zaczęło napływać do kaloryferów dopiero o godzinie 6:30 rano! Kaloryfery są lekko ciepłe. Czy jeżeli w środku zimy , pojawią się temperatury rzędu 13 stopni mamy rozumieć, że dopływ ogrzewania do naszych lokali zostanie całkowicie odcięty?

Kilkakrotnie nasi przedstawiciele próbowali interweniować w oddziale administracji przy ulicy 1 Maja 38, jednak bezskutecznie. Dostaliśmy informację, że prawdopodobnie winny jest czytnik temperatury umieszczony na bloku. Sytuacja ta trwa jednak zbyt długo, a ofiarami jesteśmy my oraz nas bliscy. Czy mamy rozumieć, że problem, który sygnalizujemy nie jest wystarczająco ważny dla Państwa?

W związku z tym rażącym zaniedbaniem z Państwa strony, zdecydowani jesteśmy wraz z innymi członkami spółdzielni Lokator, zebrać podpisy mieszkańców bloku 49, aby doprowadzić do zmian w Państwa praktykach. Wierzyliśmy, że osoby kierujące spółdzielnią Lokator to osoby, które piastują te stanowiska tylko i wyłącznie ze względu na swoje kompetencje. Obecna sytuacją pokazuje jednak, że widocznie jedynie zmiany personalne będą w stanie dać nam nadzieję, na lepsze zarządzanie budynkiem. Podobna sytuacja dotyczyła także odsunięcia w czasie planów termomodernizacji bloku 49, kiedy jedynie interwencja lokatorów, a nie normlana retoryka, zdołała Państwa przekonać do zmiany zdania.

Oto drugie pismo, nadesłane do nas przez dąbrowian:

Pomimo braku odpowiedzi z Państwa strony, na nasze pismo z dnia 21 października, które dotyczyło problemu ogrzewania w budynku SM Lokator przy ulicy Wojska Polskiego 49, wyrażamy potrzebę kontynuacji powyższego problemu. Obecnie, o godzinie 21:10 pomimo spadku temperatury do 12 stopni , ogrzewanie w lokalach ponownie nie zostało załączone.

W trakcie rozmowy telefonicznej z technikiem Tauron Ciepło, zostaliśmy poinformowani, iż czujnik w stacji pomiarowej wskazuje obecnie 13 stopni, a w związku z umową zawartą pomiędzy SM Lokator, a Tauron Ciepło, ogrzewanie zostanie załączone wyłącznie w momencie jeżeli temperatura w stacji pomiarowej spadnie poniżej 12 stopni. Jak pokazuje dotychczasowa praktyka, ten 1 stopień decyduje o tym, że ogrzewanie załączane jest na przykład o 23:00 w nocy , albo o 6:30 rano. Zapewne trudno w Państwa wieku zrozumieć, że żaden szanujący się rodzic, nie kąpie swojego dziecka w takich godzinach.

Podczas rozmowy technik z Tauron Ciepło, wyraził ubolewanie, iż granica 12 stopni, ustalona przez Państwa wydaje się zbyt niska. Poinformowano nas, że problem mógłby rozwiązać aneks do umowy, w efekcie, którego granica temperatury uruchamiającej ogrzewanie w lokalach mogłaby zostać przesunięta na przykład do 14 stopni. W rezultacie i tak to mieszkańcy finalnie zadecydowaliby o odkręceniu zaworów ogrzewania w danym lokalu mieszkaniowym, w zależności od indywidualnych potrzeb swojej rodziny. Ponownie pojawia się wilgoć na oknach, wietrzenie lokalu, tak niezbędne przecież dla zdrowia jego mieszkańców obniża temperatury w mieszkaniach. Więcej szczęścia mają na przykład mieszkańcy wspólnoty w Dąbrowie Górniczej przy ul. Piłsudskiego 20, którzy przez cały ubiegły tydzień począwszy od godzin wieczornych mogli cieszyć się ciepłem w swoich lokalach mieszkaniowych. Czy my jako mieszkańcy lokali zarządzanych przez SM Lokator musimy być gorzej traktowani?

Zapytaliśmy SM Lokator, jak można rozwiązać ten probem. Oto odpowiedź:

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Lokator” wyjaśnia:

Zgodnie z umową sprzedaży ciepła zawartą pomiędzy Spółdzielnią a Tauron Ciepło Sp.zo.o. temperatura zewnętrzna przy której następuje automatyczne wyłączanie ogrzewania obiektów jest +12oC. Takie zapisy umowne obowiązują od wielu lat.

Spółdzielnia w przypadku budynku przy ul. Wojska Polskiego 49 przyjęła trzy interwencje na temat uruchamiania ogrzewania (informacja potwierdzona przez Kierownika Administracji nr VI Panią Janinę Skubis). Budynek liczy 237 mieszkań. Zdarzały się natomiast nie raz interwencje lokatorów wnioskujących o ograniczenie ciepła z uwagi na sprzyjającą aurę.

Podwyższenie temperatury automatycznego wyłączania ogrzewania obiektów (tzw.”pogodynki”) wiąże się z ponoszeniem wyższych kosztów dostawy energii cieplnej. Spółdzielnia otwarta jest na wnioski mieszkańców, natomiast decyzje, które są podejmowane powinny reprezentować wolę większości użytkowników lokali obsługiwanych przez dany węzeł cieplny zwłaszcza, że koszty dostawy energii cieplnej są bardzo często najwyższą pozycją w opłatach za mieszkanie.

Jak podkreślają przedstawiciele SM Lokator aneks do umowy może być zawarty zawsze za zgodą stron. We wszystkich zasobach spółdzielczych obowiązują te same zapisy umowne. Obecnie ciepło dostarczane jest do wszystkich budynków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto