18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom Kultury Ząbkowice: nowa wystawa malarstwa

PAS, mat. prasowe
Dom Kultury PKZ w Ząbkowicach - wystawa Malarstwo - zwierciadło pokoleń
Dom Kultury PKZ w Ząbkowicach - wystawa Malarstwo - zwierciadło pokoleń
Dom Kultury Ząbkowice: nowa wystawa. „Malarstwo-zwierciadło pokoleń” to tytuł wystawy, którą można oglądać w Domu Kultury PKZ w Ząbkowicach.

Dom Kultury Ząbkowice: nowa wystawa - malują w Unikacie

Sala koncertowa użyczyła miejsca kilkunastu twórcom, którzy zaprezentowali swoje obrazy. Autorzy w wieku od sześciu do ponad osiemdziesięciu lat, malują na co dzień w pracowni PKZ-Klubu „Unikat” pod kierunkiem Marka Grabowskiego i Marcina Marca. W każdy czwartek w twórczej atmosferze, w gąszczu sztalug malują tu i inspirują się nawzajem dzieci i dorośli. Nie milkną rozmowy o sztuce. To swoiste zderzenie różnych grup wiekowych zaowocowało ciekawą i niejednoznaczną wystawą. Obok znakomitych prac uznanych i nagradzanych artystów zagłębiowskich, takich jak twórcy pracowni – Marek Grabowski i Marcin Marzec czy Irena Wiltosińska, znalazły się tu zaskakująco dojrzałe abstrakcje sześciolatków. Fenomenem są np. prace Karolinki Kozieł – nie do uwierzenia, że namalowane przez dziecko, zdumiewająco podobne do obrazów najdroższego obecnie artysty – Gerharda Richtera.

Dom Kultury Ząbkowice: nowa wystawa – udany wernisaż

Na wernisaż połączony z koncertem rockowym przybyło kilkudziesięciu miłośników sztuki. Dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia Małgorzata Majewska odczytała list gratulacyjny od prezydenta Zbigniewa Podrazy, dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tego wydarzenia. Zagrały zespoły „LOOX” i „TWA”. Wykład na temat sztuki dziecka poprowadził Marek Grabowski. W kuluarach można było przyjrzeć się tworzeniu na żywo dzieł malarskich przez najmłodszych. Każdy mógł też stanąć przy sztaludze i spróbować swoich dzieł jako twórca. Pracownicy Pałacu Kultury Zagłębia serdecznie zapraszają do uczestnictwa w zajęciach z malarstwa i rękodzieła w „Unikacie”.

Dom Kultury Ząbkowice: nowa wystawa – opiekunowie z pasją

Marek Grabowski – urodzony w 1955 roku w Sosnowcu, ukończył PWSSP w Poznaniu. Artysta malarz, rzeźbiarz, poeta, laureat Grand Prix na Ogólnopolskim Biennale Pasteli w Nowym Sączu w 1996 roku, laureat I nagrody na Biennale Pasteli w 1998 roku. Kilka wyróżnień za malarstwo, wyróżnienie na IV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim w Kłobucku w 2009 roku. Za całokształt twórczości dwukrotnie nagradzany przez prezydenta Dąbrowy Górniczej. Autor 35 indywidualnych wystaw w kraju i za granicą.

Marcin Marzec ur. 20.04.1976r. w Dąbrowie Górniczej ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, na kierunku wystawiennictwo. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1996 r. w pracowni Mariusza Wnukowskiego, którego bezgranicznie ceni jako artystę i pedagoga. W 2003 roku dyplom z malarstwa w Instytucie Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie. Pracował jako witrażysta, sprzedawca książek, nauczyciel plastyki w szkole. Wreszcie od 2007r instruktor w Pałacu Kultury Zagłębia.

Wspólna praca, wymiana doświadczeń kształtuje ich przyjaźń, ich twórczość i pracę dydaktyczną. Za przewodnią ideę biorą abstrakcję - jako formułę dającą najwięcej swobody i dostosowaną do ruchliwości dzieci. Jest ona najbliższa pierwszej formie aktywności plastycznej dziecka - „bazgrocie”, która nie oznacza nic poza sobą. Jej treścią jest ruch, gest z całą jego emocjonalną zawartością, która zależy od temperamentu i charakteru. Ekspresja emocjonalna ma formę najbardziej pierwotną i niemal fizjologiczny charakter. To co jest przeżywane, zostaje przełożone na język gestów. Taka forma działań motywuje zarówno dzieci nieśmiałe, jak i daje szansę swobodnych działań dzieciom nadpobudliwym, często krytykowanym w „szkolnym sposobie kształcenia”, oceniania i porównywania.

W pracowni, jak głoszą Marek Grabowski i Marcin Marzec, próbują stworzyć trzy podstawowe warunki, od których zależy ekspresja dzieci.: motywację, klimat porozumienia i potrzebę wolności. Dziecko jest twórcą w sposób naturalny. Posługuje się intuicją, czyli narzucającym się przekonaniem, powstającym w wyniku nieświadomego przeniesienia postaw emocjonalnych w wyniku działania bodźca. To intuicyjne podejście czyni sztukę dziecka niesłychanie kreatywną i autentyczną, a aktywność twórcza dziecka obserwowana z zewnątrz jako proces - jest najbardziej tajemniczą ze wszystkich czynności.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto