Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drugie życie kopalni Paryż i raj nad Pogoriami. Studenci mają głos [WIZUALIZACJE]

PAS
Tak mógłby wyglądać dzisiaj teren po byłej kopalni Paryż
Tak mógłby wyglądać dzisiaj teren po byłej kopalni Paryż mat. UM
Nowe centrum przesiadkowe, zagospodarowanie terenów wokół Pogorii i po kopalni Paryż. To konkursowe projekty

Wiemy już, kto został laureatem tegorocznej, czwartej już edycji konkursu o nagrodę prezydenta Dąbrowy Górniczej za wyróżniającą się pracę dyplomową o tematyce rewitalizacji lub rozwoju miasta. Tak się złożyło, że wszystkie trzy wyróżnione i nagrodzone osoby, to kobiety. Tym razem komisja, pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. arch. Niny Juzwy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, wybierała zwycięzców spośród dziewięciu propozycji.

Po analizie wszystkich zgłoszonych prac nie przyznano tym razem pierwszej nagrody w kategorii prac magisterskich. Wyróżnienie trafiło natomiast do Aleksandry Dąbrowskiej-Mazur, absolwentki Politechniki Śląskiej w Gliwicach za projekt "Laboratorium Paryż". Komisja doceniła jej wizję zagospodarowania terenów poprzemysłowych po nieczynnej dąbrowskiej kopalni, która miałyby przekształcić się w ośrodek kultury, rekreacji, ale też nowoczesnej wytwórczości i nauki. - Główna idea Laboratorium Paryż to proekologiczne założenie realizacji i organizacji nowej przestrzeni publicznej w kontekście historii tego miejsca. Przywrócenie do życia terenu nieczynnej kopalni, do której większość Dąbrowian podchodzi z sentymentem - podkreśla Aleksandra Dąbrowska-Mazur.

W kategorii prac inżynierskich lub licencjackich nagrodę otrzymała Magdalena Zandecka (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), za pracę "Pojezierze Dąbrowskie jako przykład adaptacji terenów poprzemysłowych na potrzeby turystyki".

- Praca pokazuje, w jaki sposób można wykorzystać nieatrakcyjne tereny poprzemysłowe do celów promocji regionu, po ich rekultywacji oraz zagospodarowaniu w kierunku rekreacyjnym i turystycznym - mówi autorka. Wyróżnienie trafiło do Karoliny Widawskiej (Uniwersytet Jagielloński). Jej praca pokazuje na ile odbiór centrum miasta przez mieszkańców uległ zmianie, po zmianach urbanistycznych w tym obszarze. Raport wskazuje jak pozytywnie odbierane są zmiany w zakresie centrum i w którym kierunku powinna przebiegać rewitalizacja tej przestrzeni. Wykazane są dobre, jak i złe strony niektórych zmian, które są szczególnie ważne dlatego, bo odbywają się na poziomie świadomościowym mieszkańców miasta, dla których centrum jest przestrzenią publiczną i systematycznie z niej korzystają. Autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody, 5 i 3 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto