Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małgorzata Majewska dyrektorką Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej

mat. UM
Michał Wójcik
Małgorzata Majewska została dziś powołana na funkcję dyrektora Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

Jak informuje dąbrowski Urząd Miejski - decyzję o powołaniu nowego dyrektora podjął prezydent Zbigniew Podraza, w oparciu o zapisy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz statut Pałacu Kultury Zagłębia przyjęty przez Radę Miejską w Dąbrowie Górniczej. Przed powołaniem kandydatura Małgorzaty Majewskiej została skonsultowana ze związkami zawodowymi działającymi w Pałacu Kultury Zagłębia oraz dąbrowskimi stowarzyszeniami działającymi w sferze kultury.

- Decyzję podjąłem w oparciu o bardzo bogate doświadczenia zawodowe Pani Majewskiej związane ze sferą kultury oraz zarządzaniem jej placówkami. Przed nią trudne wyzwanie związane z remontem PKZ i jego codziennym funkcjonowaniem w tych warunkach, ale wiem że jej wiedza i doświadczenie pozwolą na odpowiednie wywiązanie się ze stawianych przed nią zadań – mówi Zbigniew Podraza, Prezydent Dąbrowy Górniczej.

Do najważniejszych zadań stawianych przed nowym dyrektorem należy przede wszystkim wprowadzenie nowoczesnego modelu zarządzania instytucję kultury, nadzór i rozwój amatorskiego ruchu artystycznego, wsparcie inicjatyw promujących kulturę charakterystyczną dla Dąbrowy Górniczej i regionu Zagłębia oraz pozyskiwanie środków zewnętrznych z przeznaczeniem na rozwój kultury w mieście.

Małgorzata Majewska jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i absolwentką Wydziału Reżyserii Teatru Lalek Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Ukończyła również zarządzanie firmą na Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

Od samego początku pracy zawodowej związane jest z kulturą. Pierwszą pracę rozpoczęła w 1978 roku jako adeptka w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie, a po ukończeniu reżyserii, w latach 1984-1990, pracowała w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach, gdzie m.in. reżyserowała spektakle w zawodowych teatrach lalkowych w Opolu, Poznaniu oraz Słupsku.

W latach 1992-1995 pełniła funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie tworząc teatr repertuarowy ściśle związany ze środowiskiem oraz inicjując działalność impresaryjną teatru. Pod jej kierunkiem został przeprowadzony kapitalny remont teatru, w efekcie którego powstały oryginalne i eleganckie wnętrza.

Lata 1995-1998 to kierowanie Dworem Zieleniewskich w Trzebini. Przygotowywała koncepcję funkcjonowania, projekty struktury organizacyjnej i dokumenty rejestrowe. W pierwszym sezonie artystycznym, działalność dworu odbywała się w warunkach podobnych do dzisiejszej sytuacji PKZ – równolegle z trwającym remontem obiektu i projektem jego zagospodarowania. Wysoka jakość ówczesnej oferty kulturalnej i atrakcyjność wnętrz po przeprowadzonym remoncie sprawiły, że Dwór Zieleniewskich stał się wzorem działalności kulturalnej w regionie.

Okres od 1986 do 1992 to związki z ruchem amatorskim, jako instruktor teatralny w klubach osiedlowych Spółdzielni Mieszkaniowej „Lokator”, a od 1988 również w Pałacu Kultury Zagłębia. Przygotowywane w tym okresie spektakle były doceniane na przeglądach teatrów dziecięcych, a Małgorzata Majewska została wyróżniona ogólnopolską nagrodą Towarzystwa Kultury Teatralnej.

Ostatnie doświadczenie zawodowe, od 1998 roku, to stanowisko dyrektora Biura Reklamy największej gazety regionalnej – Dziennika Zachodniego, gdzie przygotowując wiele promocyjnych projektów wydawniczych, w dalszym ciągu współpracowała z instytucjami kultury oraz samorządami z całego województwa śląskiego.


Czytaj także:

  • Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej ma potężne kłopoty [styczeń 2011]

    Prezydent Podraza przyjął dymisję dyrektora PKZ [luty 2011]

    Wyniki kontroli w Pałacu Kultury Zagłębia [maj 2011]

    Dziewięciu kandydatów na dyrektora Pałacu Kultury Zagłębia [czerwiec 2011]


  • od 7 lat
    Wideo

    Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto