Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mapa akustyczna Dąbrowy Górniczej. Sprawdź hałas w swojej dzielnicy

mat.prasowe UM
Hałas drogowy: dzień, wieczór, noc
Hałas drogowy: dzień, wieczór, noc www.mapaakustyczna.dabrowa-gornicza.pl
W których dzielnicach Dąbrowy Górniczej jest najgłośniej, a które pod tym względem są najspokojniejsze? Teraz każdy jest w stanie sprawdzić, na jaki hałas jest narażony w swoim mieście.

Po kilkunastu miesiącach pracy powstała mapa akustyczna Dąbrowy Górniczej.

- W ten sposób znaleźliśmy się wśród 20 polskich miast, które dostosowały się do wymogów unijnych i przepisów ustawy prawo ochrony środowiska- informuje Joanna Lorenc, z wydziału ekologii i rolnictwa dąbrowskiego UM, odpowiedzialna za realizację projektu ze strony miasta. – Mapa, która powstała stanowi materiał wyjściowy dla przygotowania programu ochrony środowiska.

- W ramach prac nad mapą akustyczną zostały opracowane dane dotyczące geometrii osi dróg, torów kolejowych i tramwajowych i zakładów przemysłowych – mówi Marta Melloch, kierownik projektu. - Do obliczeń wykorzystywaliśmy parametry głównych źródeł hałasu tzn. sieci drogowo-ulicznej, sieci kolejowej, sieci tramwajowej, zakładów przemysłowych.

Budynkom przyporządkowano liczbę mieszkańców. Do obliczeń hałasu przygotowano dane graficzno-opisowe ulic.

Efektem finalnym jest mapa akustyczna miasta obejmująca wszystkie istotne źródła hałasu. Dobrze obrazują je przygotowane emisyjne mapy hałasu. To one stanowią podstawowe źródło informacji o klimacie akustycznym na terenie Dąbrowy Górniczej.

Wszystkie te informacje można odczytać i samodzielnie analizować. Mapa akustyczna jest bowiem dostępna dla każdego mieszkańca posiadającego dostęp do sieci - na portalu internetowym, pod adresem www.mapaakustyczna.dabrowa-gornicza.pl

Udostępnione narzędzie jest proste w nawigacji a z informacji tam zawartych mogą korzystać wszyscy zainteresowani. By się nią posługiwać nie musimy posiadać specjalnych umiejętności, poruszanie się po mapie przebiega w sposób intuicyjny.

W ramach prac Wykonawca sporządził także tzw. Mapę Wrażliwości Hałasowej tzn. mapę dopuszczalnych poziomów hałasu dla terenów na obszarze miasta, w zależności od sposobu zagospodarowania terenu i jego funkcji z odniesieniem do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz innych dokumentów planistycznych. Wskazuje obszary, na których nie ma przekroczeń hałasu.

Obecnie przygotowana mapa stanowi materiał wyjściowy do opracowania i uchwalenia przez Radę Miejską programu działań, którego celem będzie dostosowanie poziomu hałasu do poziomu dopuszczalnego.

Opracowaniem objęto całą Dąbrowę, z liczbą mieszkańców 123 746 (stan na 2011r.). Ujęto w nim 26 737 budynków, z czego 19 813 zlokalizowanych na terenach chronionych – uwzględnionych w mapie wrażliwości. Sumaryczna długość dróg wykorzystanych podczas tworzenia opracowania to 882.947 km. Do analizy hałasu uwzględniono 8 linii kolejowych i trzy linie tramwajowe oraz 72 obiekty przemysłowe.

Projekt „Utworzenie mapy akustycznej Gminy Dąbrowa Górnicza” o wartości 813.738,00 PLN uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013 (Priorytet V „Środowisko”, Działanie 5.4 „Zarządzanie środowiskiem”) w wysokości 85% wydatków kwalifikowanych tj. 691.677,30 PLN.

A jak Wy oceniacie poziom hałasu w swoich dzielnicach?


Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto