Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejska sieć szerokopasmowa Dąbrowa Górnicza: hot-spoty i kamery

Piotr Sobierajski
Dzisiaj to, co dzieje się w mieście, widać dokładnie dzięki obrazowi z 23 kamer miejskiego monitoringu
Dzisiaj to, co dzieje się w mieście, widać dokładnie dzięki obrazowi z 23 kamer miejskiego monitoringu piotr sobierajski
Miejska sieć szerokopasmowa Dąbrowa Górnicza. To nie wszystkim dziś wiele mówi. Wkrótce jednak dąbrowianie sami odczują dobrodziejstwo dostępu do szybkiego internetu. W lipcu br. skończy się bowiem układanie instalacji teletechnicznej, a za kilka miesięcy będziemy mogli korzystać w całym mieście z 24 bezpłatnych punktów dostępu do internetu, tak zwanych hot-spotów.

Ma być też bezpieczniej. A to z kolei dzięki montażowi pięciu dodatkowych kamer miejskiego monitoringu, które pojawią się na początek na jednym z największych osiedli w mieście, Mydlicach Południowych.

Miejska sieć szerokopasmowa Dąbrowa: będzie rewolucja

Dziś w mieście widać jeszcze przy ulicach sterty ziemi. To właśnie tam umieszczana jest w ziemi część pasywna całej sieci (kanalizacja teletechniczna, studnie, światłowody, podłączenia do budynków). – Ta część całego przedsięwzięcia zakończy się rzeczywiście w lipcu – informuje Michał Rabka, naczelnik Wydziału Informatyki w dąbrowskim Urzędzie Miejskim. – Dziś kanalizacja teletechniczna gotowa jest na 99 procentach długości, podłączone są 34 lokalizacje, z planowanych 63. Do końca tego roku zakończą się prace mające na celu dostawę oraz konfigurację urządzeń aktywnych sieci, co pozwoli rozpocząć jej rozruch – dodaje.

I właśnie wtedy, w pierwszym kwartale 2014 roku, czeka wszystkich dąbrowian prawdziwa rewolucja. Pojawią się w całym mieście 24 hot-spoty. Ich lokalizacja uzgodniona została w ramach konsultacji z mieszkańcami. Usługa ta będzie świadczona w przestrzeniach publicznych oraz budynkach użyteczności publicznej, w ramach warunków wymaganych dla tego typu projektów przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Miejska Sieć Szerokopasmowa umożliwi również montaż kamer miejskiego monitoringu tam, gdzie dziś jest to niemożliwe ze względu na problemy techniczne lub wysokie koszty.

– Najbliższe zaplanowane rozszerzenie monitoringu miejskiego jest przewidziane po oddaniu sieci do czynnej eksploatacji, czyli w pierwszym kwartale 2014 roku, i będzie obejmować swoim zasięgiem osiedle Mydlice Południowe – mówi Michał Rabka. – Zaplanowano tam ulokowanie pięciu kamer w tym dwóch obrotowych i trzech kamer stacjonarnych. Zasięg kamer będzie pokrywał pasaż biegnący przez środek osiedla, a dokładniej jedna z obrotowych kamer będzie zamontowana na środku placu przy klubie Krąg, dwie z nich – stacjonarne - na końcu pasażu handlowego – dodaje. Jedna z nich monitorować będzie sam pasaż handlowy, a druga deptak w kierunku ul. Legionów Polskich. Następna kamera obrotowa przewidziana została przy Filii nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej, przy ul. Legionów Polskich 143. Tu, na budynku pawilonu, w którym mieści się biblioteka pojawi się też kamera stacjonarna, mająca za zadanie monitorować deptak w kierunku ulicy Jaworowej. – Rozbudowa sieci o kolejne kamery znajduje się obecnie w fazie koncepcyjnej – mówi naczelnik Rabka. To dobra wiadomość dla mieszkańców osiedla, bo właśnie na Mydlicach Południowych w kwietniu i maju miało miejsce kilka włamań do mieszkań w blokach nr 145, 147 i 149, a więc położonych blisko pasażu. – Ostatnio nie mieliśmy już nowych zgłoszeń o włamaniach, cały czas szukamy ich sprawców. Kamery monitoringu z pewnością mogłyby pomóc w ich ujęciu – mówi Mariusz Miszczyk, rzecznik dąbrowskiej policji. – Mam nadzieję, że po montażu kamer skończy się też picie piwa i wina na ławeczkach na pasażu przy Biedronce. Przecież tam nie można wieczorem bezpiecznie przejść – podkreśla pani Małgorzata, mieszkanka jednego z bloków przy ul. Ludowej.

Miejska sieć szerokopasmowa: bezpieczny i szybki internet

Końcowym produktem projektu będzie rozległa i pojemna infrastruktura – 54 km, 63 węzły, kanalizacja o pojemności do 1800 włókien światłowodowych, nowoczesne urządzenia pracujące w technologii MPLS, dające duże możliwości konfiguracyjne.

– Projekt MSS stawia Dąbrowę Górniczą pośród liderów w regionie w dziedzinie rozwoju cyfryzacji miasta. Projekt ze względu na swoją skalę wymaga zaangażowania wielu stron w tym także jednostek miejskich objętych siecią. Obserwujemy już dziś jak za sprawą projektu rośnie świadomość znaczenia informatyzacji dla funkcjonowania miasta. Nie sposób pominąć znaczenia projektu w stymulacji zmian oraz zwiększania tempa innowacyjności Urzędu Miejskiego wraz z jednostkami publicznymi. Miejska sieć szerokopasmowa to narzędzie i platforma do uruchamiania usług informatycznych świadczonych jednostkom użyteczności publicznej oraz placówkom oświatowym. Mieszkańcy Dąbrowy odczują to też w postaci sprawniej funkcjonującej administracji publicznej, lepszego wykorzystania środków publicznych związanych z informatyzacją oraz infrastrukturą teleinformatyczną jednostek miejskich. Już od początku funkcjonowania sieci będzie ona oferowała szkołom objętym siecią szerokopasmowy dostęp do bezpiecznego internetu. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii uczniowie otrzymają dostęp tylko do tych treści które są adekwatne względem ich kategorii wiekowej. To także znaczne ułatwienie dla rodziców i szkolnych opiekunów – przyznaje Michał Rabka.

Przedsięwzięcie pod nazwą „Rozwój społeczeństwa informacyjnego w Zagłębiu Dąbrowskim - Dąbrowa Górnicza” ma kosztować 24 mln zł, przy dofinansowaniu z funduszy europejskich w wysokości 80 procent.

Miejska sieć szerokopasmowa: tu będą darmowe hot-spoty

Szczegółowa lista lokalizacji punktów hot-spot:

1 Pałac Kultury i Sztuki Zagłębia – ul. Plac Wolności 1, 41-300 Dąbrowa Górnicza
2 Plac Wolności ul. Plac Wolności 1, 41-300 Dąbrowa Górnicza
3 Park Generała Hallera (Brama Parku)
4 Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza
5 Park Generała Hallera
6 Biblioteka Miejska Legionów Polskich 131A, 41-300 Dąbrowa Górnicza
7 Kompleks boisk przy Zespole Szkół nr 2 i Przedszkolu nr 32 ul. Konopnickiej 29, Dąbrowa Górnicza
8 Zespół Szkół nr 3 w Dąbrowie Górniczej ul. Morcinka, 41-303 Dąbrowa Górnicza
9 Przedszkole nr 14 ul. Tysiąclecia 25a, Dąbrowa Górnicza
10 Maszt antenowy z urządzeniem Hot-Spot . Księcia Józefa Poniatowskiego
11 Biblioteka Główna – wewnątrz Aleja Tadeusza Kościuszki 25 , 41-300 Dąbrowa Górnicza
12 Plac Bema Bolesława Prusa 12, 41-300 Dąbrowa Górnicza
13 CSIR - Hala widowiskowo sportowa ul. Aleja Róż 3, 41-300 Dąbrowa Górnicza
14 Słup oświetleniowy na ul. 3 Maja ul. 3 Maja, 41-300 Dąbrowa Górnicza
15 CSIR - Ośrodek Rekreacyjny Pogoria III Budynek CSiR Malinowe Górki, Dąbrowa Górnicza
16 Biblioteka Główna – zewnątrz Aleja Tadeusza Kościuszki 25 , 41-300 Dąbrowa Górnicza
17 Dom Kultury w Ząbkowicach ul. Chemiczna 2 , 41-300 Dąbrowa Górnicza
18 Szkoła Podstawowa nr 20 ul. Adamieckiego 12, 41-300 Dąbrowa Górnicza
19 Szkoła Podstawowa nr 5 ul. Strzemieszycka 390, 42-530 Dąbrowa Górnicza
20 Szkoła Podstawowa nr 31 al. Zwycięstwa, 42-520 Dąbrowa Górnicza
21 Świetlica Antoniów ul Spacerowa 4, 42-520 Dąbrowa Górnicza,
22 Zespół Szkół Nr 4 Łęknice 35, 41-303 Dąbrowa Górnicza
23 Regionalna Agencja Promocji zatrudnienia Spółka z o.o. Ul Sienkiewicza 14, Dąbrowa Górnicza
24 Szkoła podstawowa nr 17 ul. Ofiar Katynia 76

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto