Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiętają o przeszłości Dąbrowy Górniczej. Tablica przypomina znanego i cenionego dąbrowianina

OPRAC.: PAS
Pamiątkowa tablica pojawiła się u zbiegu ulic Szpitalnej i Dąbrowskiego Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pamiątkowa tablica pojawiła się u zbiegu ulic Szpitalnej i Dąbrowskiego Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. TPDG
Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej od 1986 roku zajmuje się propagowaniem i upowszechnianiem historii naszego miasta. Podejmuje w tym celu wiele inicjatyw, takich jak wydawnictwa książkowe, imprezy plenerowe, a także funduje tablice pamiątkowe. Ostatnią taką właśnie inicjatywą jest odtworzenie i umieszczenie w przestrzeni publicznej tablicy poświęconej inżynierowi Jakubowi Kleinowi.

Została ona zawieszona w 1989 roku na budynku wjazdowym dawnych zakładów metalowych i wpisana do rejestru miejsc pamięci narodowej województwa śląskiego. Obecnie tereny tych zakładów zostały przekształcone i są zajmowane m.in. przez budynki należące do sieci handlowych.

Dotychczasowe miejsce prezentacji tablicy zostało zdewastowane i jest dziś niedostępne dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej i całego Zagłębia. Stąd decyzją zarządu TPDG oraz dyrekcji Muzeum Miejskiego Sztygarka, a także dzięki zgodzie prezydenta miasta Marcina Bazylaka zapadła decyzja, by zdemontować wspomnianą tablicę, wykonać ją ponownie w kamieniu i umieścić na skwerze przy zbiegu ulic Szpitalnej i Dąbrowskiego. I tak właśnie się stało.

Kamień z tablicą inż. Jakuba Kleina jest zlokalizowany w pobliżu fabryki, którą założył. Fabryka ta znana jako Dąbrowski Przemysł Druciany, bracia Klein i S-ka była w okresie międzywojennym jednym z najważniejszych obiektów w krajobrazie przemysłowym Dąbrowy Górniczej. Powstała ona w roku 1920 z inicjatywy braci Klein. Firma specjalizowała się w produkcji łańcuchów i wyrobów drucianych, ale produkowała także linki żelazne, nity, śruby a nawet siatki ogrodowe i sprężyny do mebli. Zatrudniała około 300 robotników.

W 1939 roku fabryka została przejęta przez okupantów, po czym wznowiła produkcję zaraz po zakończeniu wojny, specjalizując się jako jedyny w Polsce zakład produkujący łańcuchy gospodarcze. W latach 70. XX wieku przeszła gruntowną modernizację, w szczytowym momencie zatrudniając nawet 700 pracowników, aż w latach 90. zakończyła swoją działalność. Obecnie w miejscu dawnych hal fabrycznych stoi sklep jednej z sieci handlowych.

Inżynier Jakub Klein był jednym z przedstawicieli dąbrowskiej społeczności żydowskiej. Podczas okupacji hitlerowskiej, w obawie przed aresztowaniem ukrywał się u rodziny Sielańczyków w ich domu przy ulicy Kondratowicza. Przechowywał go Konstanty Sielańczyk – jego pracownik. Niestety z powodu denuncjacji miejsce ukrywania się Kleina zostało zdekonspirowane a on sam został aresztowany i rozstrzelany przez Niemców.

Pamiątkowa tablica pojawiła się u zbiegu ulic Szpitalnej i Dąbrowskiego Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Pamiętają o przeszłości Dąbrowy Górniczej. Tablica przypomin...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto