Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PWiK Dąbrowa Górnicza: jak przygotować dom na zimę?

mat. prasowe
Aleksandra Konderak radzi, jak przygotować dom na zimę
Aleksandra Konderak radzi, jak przygotować dom na zimę
PWiK Dąbrowa Górnicza. Zima jest zawsze trudnym okresem dla użytkowników sieci ciepłowniczych oraz wodociągowych i kanalizacyjnych. Aleksandra Konderak, zastępca kierownika Działu Eksploatacji Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej radzi, jak przygotować dom na zimę.

PWiK Dąbrowa Górnicza: jak przygotować dom na zimę?

W okresie zimowym zwracamy się z prośbą do mieszkańców posesji o zabezpieczenie instalacji wodociągowej przed skutkami mrozu. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w których z powodu zamarznięcia instalacji, nastąpi przerwa w dostawie wody. Najbardziej wrażliwymi na zamrożenie oprócz instalacji wodociągowej są wodomierze lub reduktory ciśnienia, które często znajdują się w nieogrzewanych piwnicach, klatkach schodowych lub garażach.

Przypominamy, że temperatura w pomieszczeniu z zestawem wodomierzowym nie powinna być niższa niż +4º C. Dla prawidłowego działania instalacji przy ujemnych temperaturach należy zabezpieczyć rury materiałami izolacyjnymi takimi jak: wełna mineralna, otulina z pianki, maty słomiane lub stosować czasowe ich dogrzewanie. W przypadku, gdy wodomierz umieszczony jest w studni należy odpowiednio ocieplić jej strop. Doskonale sprawdza się tutaj styropian. Należy także zwrócić uwagę, aby studnia w okresie mrozów była dokładnie zamknięta.

Jeżeli jednak dojdzie do zamarznięcia instalacji wodociągowej należy bezzwłocznie zgłosić ten fakt do przedsiębiorstwa wodociągowego.

W PWiK Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej do odmrażania rurociągów stosujemy dwie metody w zależności od materiału z jakiego wykonane są przyłącza. W przypadku rur ze stali ocynkowanej używany jest agregat elektryczny, natomiast gdy są to rury z polietylenu wprowadza się do środka rury wodę pod ciśnieniem.

Nasze brygady odmrażają przyłącza wodociągowe w budynkach jedno i wielorodzinnych do miejsca instalacji wodomierza. Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że to nie wystarcza, bo woda zamarzła również w wewnętrznej instalacji w domu. Wówczas potrzebna jest aktywność ze strony klienta. Powinien ogrzać instalację podnosząc temperaturę wewnątrz pomieszczeń używając suszarek czy dmuchaw elektrycznych. Zabronione jest natomiast polewanie rur i wodomierza gorącą wodą czy też używanie palników acetylenowych, ponieważ grozi to zniszczeniem instalacji i urządzenia pomiarowego.

Z doświadczenia wiemy, że zdecydowana większość zgłoszeń jest wynikiem nienależytego zabezpieczenia instalacji wodociągowych w piwnicach, garażach i studzienkach wodomierzowych przez mieszkańców. Często też przyłącza są ułożone w strefie przemarzania gruntu, która dla południowej Polski jest na głębokości 1,20 m. Brak warstwy śnieżnej i silne mrozy powodują zamrożenie wody w płytko położonych rurach wodociągowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto