Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Dąbrowie Górniczej dostaniemy bezpłatnie nasiona. Każdy może zasiać swoją łąkę kwietną

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Łąki kwietne coraz częściej pojawiają się w naszych miastach 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Łąki kwietne coraz częściej pojawiają się w naszych miastach Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PPG/J.Pierończyk/UMDG
W Miejskim Centrum Informacji w Dąbrowie Górniczej czekają nasiona traw i kwiatów miododajnych. Dla mieszkańców przygotowanych zostało około 500 torebek z mieszkanką, dzięki której każdy będzie mógł zazielenić swoją okolicę. Łącznie powstać może 5000 metrów kwadratowych kwietnego azylu dla zapylających owadów. Organizatorem i inicjatorem akcji jest Fundacja Godne Życie.

W torebkach znajduje się mieszanka głównie wieloletnich roślin, kwitnących już po kilku tygodniach od wysiewu. Dzięki temu kolejne tereny staną się bardziej przyjazne owadom zapylającym i jednocześnie miłe dla oczu mieszkańców. Nie trzeba mieć ogrodu czy własnej działki. Łąkę można zasiać na balkonie, w skrzynce lub donicy.

Dlaczego warto założyć własną łąkę kwietną?

Łąki kwietne mają swoje niezaprzeczalne walory estetyczne. Prezentują się dużo bardziej imponująco niż tradycyjny, równo przystrzyżony trawnik. Balkon lub taras ozdobiony łąką kwietną wyróżni się na tle tych, udekorowanych pelargoniami.

Ponadto łąki kwietne mają właściwości antysmogowe. Moc oczyszczania powietrza z cząsteczek PM 2,5 jednego metra kwadratowego łąki kwietnej porównywalna jest z mocą jednego drzewa.

Łąka jest mało wymagająca. Nie trzeba do jej wzrostu korzystać z pestycydów, ani dużych ilości wody. Systemy korzeniowe łąk kwietnych są dostosowane do zatrzymywania wody i przeciwdziałania suszy. Dlatego rośliny łąk kwietnych są odporne i wytrzymałe. Łąki to nie tylko pięknie pachnące kwietne kobierce, które cieszą oczy i dają ukojenie. To przede wszystkim, bardzo różnorodne, tętniące życiem zbiorowiska roślinne, które są schronieniem dla drobnych zwierząt, jak żaby, jeże czy jaszczurki. Stanowią także bazę pokarmową dla owadów zapylających, takich jak pszczoły czy motyle. Dzięki różnym porom kwitnienia roślin, łąka tętni życiem przez wiele miesięcy.

Nasiona odbierać można w Miejskim Centrum Informacji w Dąbrowie Górniczej, usytuowanym w Centrum Handlowym Pogoria w godzinach otwarcia punktu (poniedziałek - piątek w godzinach 11-19, soboty 10-17).

Akcja potrwa do wyczerpania zapasów.

Pięć kwietnych dywanów

Miasto także dba o to, by w Dąbrowie Górniczej pojawiły się miododajne, kwietne łąki.

W tym roku łąki kwietne w Dąbrowie Górniczej rozkwitną:

  • przy ul. Tysiąclecia – Plac Hutnika,
  • ul. Adamieckiego – od strony Parku Hallera,
  • ul. Legionów Polskich – na terenie osiedla,
  • ul. Grynia – na Placu Aktywności Mieszkańca,
  • w Parku Zielona – na wyspie na stawie.

Zatrzymywanie wody oraz wpływ na temperaturę otoczenia to niejedyne zalety tego rodzaju łąk. Dzięki bogactwu i różnorodności gatunkowej stanowią miejsce do życia dla pożytecznych owadów i innych małych zwierząt. Mają one wpływ na ograniczenie populacji kleszczy. Zaobserwowano bowiem, że na łąkach kwietnych występuje ich zdecydowanie mniej niż na trawnikach, a te które występują rzadziej przenoszą patogeny. Dlaczego? Otóż łąka kwietna jest naturalnym zbiorowiskiem gatunków owadów i drobnych zwierząt. Pełnią one rolę naturalnych wrogów kleszczy i w skuteczny sposób ograniczają ich populację.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto