Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Związkowcy oczekują gwarancji ponownego uruchomienia wielkiego pieca w dąbrowskim oddziale ArcelorMittal. W hucie może dojść do protestów

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Wielki piec nr 2 w dąbrowskim Oddziale AMP remontowany był w 2018 roku, tym razem wstrzymana zostanie praca wielkiego pieca nr 3 


Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wielki piec nr 2 w dąbrowskim Oddziale AMP remontowany był w 2018 roku, tym razem wstrzymana zostanie praca wielkiego pieca nr 3 Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ARC/PolskaPress/K.Trojok
Tydzień temu dowiedzieliśmy się, że ArcelorMittal Poland zamierza wygasić czasowo wielki piec nr 3 w oddziale w Dąbrowie Górniczej. Zaniepokojone takim obrotem sprawy związki zawodowe, działające w ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej, wystąpiły do zarządu spółki o pisemne gwarancje ponownego uruchomienia wielkiego pieca nr 3 oraz utrzymania stabilności zatrudnienia i wynagrodzeń w dąbrowskiej hucie. W spółce może dojść do akcji protestacyjnych.

– Jeśli zarząd przedstawi konkretne propozycje porozumienia w sprawie gwarancji, będziemy rozmawiać. Natomiast jeśli tak się nie stanie, będziemy musieli przystąpić do konkretnych akcji protestacyjnych. Innej opcji nie ma – mówi Lech Majchrzak, przewodniczący „Solidarności” w AMP.

Wystąpienie związków zawodowych to reakcja na ubiegłotygodniową decyzję koncernu o zatrzymaniu wielkiego pieca nr 3 w dąbrowskiej hucie. Choć zarząd AMP wskazał, że wstrzymanie pracy pieca ma mieć charakter tymczasowy, związkowcy obawiają się, że może ono stanowić wstęp do trwałej likwidacji części surowcowej w dawnej Hucie Katowice. Jak wskazują - taki scenariusz oznaczałby utratę ok. 2500 miejsc pracy w samej AMP i kolejnych tysięcy w firmach kooperujących.

W piśmie do zarządu ArcelorMittal Poland związkowcy wskazali, że ustne deklaracje pracodawcy dotyczące ponownego uruchomienia wielkiego pieca oraz utrzymania stanu zatrudnienia w okresie przestoju nie wygasiły obaw załogi o przyszłość zakładu i miejsca pracy.

– Jeszcze kilka dni temu przedstawiciele spółki zapewniali, że nie ma planów wyłączenia wielkiego pieca w dąbrowskim oddziale AMP. Co więcej, nie dalej niż miesiąc temu zapewniali, że piece w Polsce są niezagrożone (...). Dzisiaj realizowane są decyzje wstrzymujące pracę pieca – czytamy w dokumencie.

Związkowcy obawiają się, że w oddziale AMP w Dąbrowie Górniczej powtórzy się scenariusz z krakowskiej huty należącej do koncernu, gdzie w maju 2019 roku również zapadła decyzja o tymczasowym zatrzymaniu wielkiego pieca.

– Jak to się skończyło - dobrze wiemy, w październiku 2020 roku, tuż przed jego ponownym uruchomieniem, nagle zapadły decyzje o trwałym wygaszeniu WP5 (wielkiego pieca nr 5 – przyp. łk) i likwidacji części surowcowej w Krakowie – napisano w wystąpieniu do zarządu ArcelorMittal Poland.

- Sytuacja rynkowa w Europie uległa dalszemu osłabieniu w okresie letnim. Obserwujemy spadek popytu, a portfel zamówień jest poniżej poziomu pracy technologicznego minimum dwóch wielkich pieców - uzasadniał decyzję o wstrzymaniu pracy wielkiego pieca Frederik Van De Velde, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

- Sytuacja na rynku jest bardzo trudna. Jest to związane ze spowolnieniem aktywności gospodarczej w Europie, osłabienie rynku w okresie letnim, spadkiem popytu. Klienci zużywają własne zapasy. Dodatkowo rosnący poziom importu spoza UE, gdzie ten import nie jest dotknięty wysokimi kosztami emisji dwutlenku węgla, tak jak w przypadku producentów europejskich – sprawia, że ​​europejska produkcja stali jest niekonkurencyjna i poziom zamówień jest poniżej poziomu pracy technologicznego minimum dwóch wielkich pieców - tłumaczy Monika Olech z Biura Prasowego ArcelorMittal Poland.

Zatrzymanie jednego wielkiego pieca (obecnie spółka posiada dwa pracujące wielkie piece) oznaczać będzie spowolnienie produkcji w części przetwórczej, w związku ze zmieniającym się portfelem zamówień na różne produkty.

Zapytaliśmy właścicieli ArcelorMittal Poland, czy dadzą gwarancję stronie związkowej, że nie pozostawią wielkiego pieca nr 3 wyłączonego już na stałe.

Oto, co usłyszeliśmy: - ArcelorMittal Poland od wielu lat prowadzi praktykę regularnego dialogu z partnerami społecznymi. Ten proces, pomimo tych trudnych czasów obecnie, nadal trwa. Na prośbę strony społecznej zgodziliśmy się na rozpoczęcie serii rozmów mających na celu zapewnienie, że wszystkie obawy naszych związków zawodowych, a przede wszystkim naszych pracowników, których związki te reprezentują – zostaną w pełni wyjaśnione – zwłaszcza te związane z decyzją o tymczasowym wyłączeniu wielkiego pieca w Dąbrowie Górniczej. Przekazaliśmy zarówno związkom zawodowym, jak i naszym pracownikom, informację, że nie zamierzamy zwalniać nikogo w wyniku tego tymczasowego wyłączenia wielkiego pieca w Dąbrowie Górniczej. Pracujemy obecnie wspólnie, aby razem z naszymi partnerami społecznymi podpisać odpowiednie porozumienie – podobne do tych, które zawierane były już w przeszłości podczas tymczasowych zatrzymań instalacji.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia blisko 50 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego, a w jej skład wchodzi pięć hut: w Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Sosnowcu, Świętochłowicach i w Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Polsce i Europie. ArcelorMittal Poland zatrudnia wraz ze spółkami zależnymi blisko 10 tysięcy osób, w tym ok. 3800 osób pracuje w Dąbrowie Górniczej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto