Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa kompostowni w Dąbrowie Górniczej: będą blokady i protesty, Remondis nie rezygnuje z budowy

p.sobierajski
W Strzemieszycach pikietowano już przeciwko kompostowni i odpadom toksycznym z Salwadoru
W Strzemieszycach pikietowano już przeciwko kompostowni i odpadom toksycznym z Salwadoru PAS, LN
Budowa kompostowni w Dąbrowie Górniczej - Strzemieszycach wraca na pierwszy plan. Właśnie pojawił się bowiem kompletny raport oddziaływania instalacji do biologicznego przetwarzania odpadów na terenie Zakładu Produkcji Paliwa Alternatywnego Remondisu w Dąbrowie Górniczej przy ul. Puszkina 41 na środowisko. Mieszkańcy Strzemieszyc zapowiadają tymczasem liczne akcje protestacyjne, a nawet blokady dróg. Do budowy kompostowni, jak mówią z przekonaniem, nie dopuszczą.

Budowa kompostowni w Dąbrowie Górniczej: będą blokady i protesty, Remondis nie rezygnuje z budowy


Jest to tekst jednolity raportu, uwzględniający wszystkie wyjaśnienia, o jakie wnosiła do inwestora m.in. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach. Teraz mieszkańcy będą mieli 21 dni na wniesienie swoich uwag i zastrzeżeń do zapisów tego dokumentu. Dokument znajduje się już na stronie sosnowieckiego Urzędu Miejskiego w BIP-ie, bowiem to właśnie sąsiedni Sosnowiec prowadzi postępowanie w tej sprawie, zgodnie z rozstrzygnięciami Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z 21 lutego 2014 roku. Dąbrowa Górnicza została tym samym wyłączona z rozstrzygających decyzji, ale stosowne dokumenty muszą pojawić się także na BIP-ie tego Urzędu Miejskiego, a także na tablicy ogłoszeń w magistracie. – I ta procedura zostanie oczywiście dochowana, tak by wszystko było zgodne z przepisami. Nasz wydział ekologii ma także przekazać treść raportu strzemieszyckim stowarzyszeniom i innym organizacjom. Czekamy na wszelkie uwagi mieszkańców – zaznacza Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy dąbrowskiego Urzędu Miejskiego.

Inwestycja Remondisu od samego początku wzbudza wiele kontrowersji, ale inwestor przekonuje, że nie będzie negatywnie oddziaływać na środowisko naturalne i codzienne życie mieszkańców. Ma to potwierdzać m.in. raport oddziaływania na środowisko, przygotowany przez Przedsiębiorstwo Ocen i Inżynierii Środowiska Sozoprojekt Sp. z o.o. z Katowic. W ramach inwestycji kompostownia tunelowa zostanie wybudowana w północnej części zakładu i jedną ścianą będzie przylegała do istniejącej hali technologicznej. Na dachu kompostowni zlokalizowany zostanie biofiltr powierzchniowy oraz pomieszczenia techniczne. Od strony zachodniej do kompostowni i do północnej części hali produkcyjnej zostanie wybudowana hala do obsługi kompostowni. W południowej części terenu zakładu planowana jest budowa wiaty magazynowej na paliwo alternatywne i stabilizat. Realizacja przedsięwzięcia będzie polegała na budowie: kompostowni składającej się z 6 tuneli kompostowania i biofiltra powierzchniowego, wiaty do magazynowania paliwa alternatywnego i stabilizatu, hali do obsługi kompostowni, sterowni, utwardzonych dróg dojazdowych, placów manewrowych i wagi samochodowej, zbiornika wód procesowych, zbiornika kondensatów i odcieków, dwóch zbiorników na wody opadowe i dwóch separatorów, przebudowie istniejącej linii mechanicznego przetwarzania odpadów. Dojazd do Zakładu Produkcji Paliwa Alternatywnego odbywa się od południa, od ulicy Puszkina przez drogi zakładowe dawnych Zakładów Chemicznych „Pollena-Strem”. Projektuje się budowę drugiej bramy wjazdowej od strony północnej. Dojazd będzie odbywał się ul. Torową i następnie istniejącym dojazdem z płyt betonowych.

Zgodnie z raportem planowane przedsięwzięcie z uwagi na zastosowaną technologię i przyjęte zabezpieczenia nie będzie oddziaływać na wody powierzchniowe i nie wpłynie na pogorszenie stanu jednolitych części wód powierzchniowych. REMONDIS Sp. z o.o. nie będzie naruszał standardów jakości środowiska poza terenem, do którego posiada tytuł prawny. W instalacji nie będą przetwarzane odpady pochodzenia zwierzęcego, odpady medyczne oraz ścieki bytowe.

– Ta technologia uznana została w specjalnym raporcie spółki AK Nova za najlepszą, wśród wszystkich, jakie funkcjonują w Polsce. Spełnia wszystkie wymagania środowiskowe i technologiczne Unii Europejskiej – mówił DZ Marek Mrugalski, dyrektor firmy Remondis w Sosnowcu, której częścią jest zakład w Dąbrowie Górniczej. – Nie będzie też wzmożonego ruchu ciężarówek, bo trafi do nas tyle samo odpadów, co dotychczas. Zamiast być wywożone, zostaną na miejscu poddane stabilizacji tlenowej. Nie mamy nic do ukrycia, jesteśmy otwarci na spotkania z mieszkańcami – dodał.

Zapytaliśmy też Remondis o aktualny stan prac nad inwestycją i formę dialogu z mieszkańcami. - Zakończyliśmy uzgodnienia z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, która określiła warunki realizacji inwestycji. Czekamy na decyzję środowiskową. Mamy pełne przekonanie, że realizujemy nowoczesny projekt oparty o najbardziej wyśrubowane, europejskie standardy ochrony środowiska. Inwestycja jest też w pełni zgodna z krajowym i wojewódzkim planem gospodarowania odpadami. Instalacja będzie hermetyczna i bezwonna dzięki wyeliminowaniu procesów rozkładu i ograniczenie emisji do powietrza substancji zapachowych. Inwestujemy w najnowocześniejszy proces technologiczny uznany na całym świecie oraz zgodny z zasadą 3xR – tłumaczy Sławomir Jeneralski z biura doradczego, współpracującego z Remondisem. – Od kilkunastu miesięcy zabiegamy o rozmowy ze stowarzyszeniami mieszkańców. Bezskutecznie z wyjątkiem jednego, krótkiego spotkania z Towarzystwem Przyjaciół Strzemieszyc. Proponowaliśmy nie tylko rozmowy ale również wizytację bliźniaczych instalacji. Nikt nie był zainteresowany. Nadal uważamy, że o obawach mieszkańców trzeba rozmawiać ale przy stole, a nie na ulicy. Jesteśmy w każdej chwili gotowi do rzeczowych, merytorycznych rozmów. Są liczne miejsca w Polsce i Europie, w których Remondis eksploatuje takie instalacje a mieszkańcy i samorządy są z tego zadowoleni. Nie planujemy rezygnacji z inwestycji w Dąbrowie Górniczej. Chętnie udowodnimy, że potrafimy być dobrym, pożytecznym sąsiadem – dodał.

Do Dąbrowy trafiają dziś śmieci m.in. z Sosnowca, Czeladzi, Mysłowic i Katowic.

Te ustalenia i zapewnienia nie satysfakcjonują jednak absolutnie mieszkańców Strzemieszyc, którzy zapowiadają w najbliższym czasie protesty, blokady dróg, ale także rzeczowe rozmowy z władzami miasta. – Oczywiście złożymy swoje uwagi i zastrzeżenia do tego raportu. Dysponujemy własnymi ustaleniami i badaniami, opartymi o solidne, naukowe metody badań, które wkrótce zaprezentujemy. Będziemy chcieli poruszyć też problem budowy kompostowni i generalnie stanu środowiska naturalnego w Sejmie – zapowiada Jacek Sobczyk, prezes Stowarzyszenia Samorządne Strzemieszyce. – Cały czas czekamy także na rzeczowe rozmowy na temat tej inwestycji z władzami miejskimi – dodaje.

„Zapowiadamy podjęcie akcji protestacyjnych, podczas których razem z mieszkańcami będziemy walczyć o czyste środowisko. Pokażemy, że ta inwestycja jest źle przygotowana i nie powinno dla niej wydawać się pozwolenia. Nie wolno budować instalacji przerobu odpadów tak blisko domów mieszkalnych. Będziemy apelować do instytucji państwowych i samorządowych odpowiedzialnych za niszczenie życia i zdrowia. Podejmiemy się organizacji pikiet i blokad, jeżeli inne sposoby nie pomogą. Wykorzystamy wszystkie dostępne środki. Nie zabraknie nam determinacji i woli walki” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu, przygotowanym przez Stowarzyszenie Samorządne Strzemieszyce.

A zatem wiele wskazuje na to, że czeka nas gorąca wiosna...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto