Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MOPT Dąbrowa Górnicza: polsko-ukraiński projekt się rozwija, jak żyje się na Ukrainie?

PAS
W ramach wspólnego projektu w Dąbrowie Górniczej podziwialiśmy umiejętności gości ze Lwowa
W ramach wspólnego projektu w Dąbrowie Górniczej podziwialiśmy umiejętności gości ze Lwowa
MOPT Dąbrowa Górnicza. Mistrzowskie drogi uczniowskie ścieżki to dwubiegunowa prezentacja aktualnych zjawisk w sztuce polskiej – dla publiczności ukraińskiej oraz w sztuce ukraińskiej – dla publiczności polskiej. Cykl indywidualnych wystaw artystów młodego pokolenia i ich pedagogów oraz towarzyszący im program warsztatów i wykładów mają na celu wymianę wiedzy oraz zbliżenie między środowiskami artystycznymi Polski i Ukrainy. Inicjatorem projektu jest Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej.

MOPT Dąbrowa Górnicza: polsko-ukraiński projekt się rozwija, jak żyje się na Ukrainie?

Od dwóch lat projekt jest realizowany wspólnie z bliźniaczymi placówkami z Lwowa, Czerniowców, Rovne. Współpartnerami w projekcie są Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach , Fundacja Godne Życie i Hotel Malta. Wystawy polskich twórców były prezentowane w Lwowie , Czerniowcach, Iwano Frankowsku, Rovne, Tarnopolu, Kamieńcu Podolskim , równolegle prace ukraińskich twórców były prezentowane w polskich galeriach a także organizowane były pokazy mody projektantów z Ukrainy a także kolekcji mody dziecięcej , która powstała podczas warsztatów wspólnych warsztatów.

Koordynatorem Projektu ze strony ukraińskiej jest Igor Martynienko dyrektor Miejskiego Pałacu Kultury ze Lwowa a ze strony polskiej Iwona Wilk dyrektor MOPT, która pragnie podziękować wszystkim , którzy pomagają w realizacji projektu dzięki któremu udaje się zbudować przyjacielskie relacje polsko-ukraińskie oraz przełamać istniejące stereotypy. Trwała artystyczna współpraca pomiędzy regionami wymagała wielu poświęceń, cierpliwości , pomocy przyjaznych osób i gotowości na pokonywanie kolejnych wyzwań. W tej chwili jednak wiadomo, że tak owocna współpraca będzie kontynuowana w przyszłości dzięki realizacji nowych projektów.

Prezentujemy Wam rozmowę właśnie z Igorem Martynienko oraz Teresą Lemiszką, artystką-plastykiem, która także pracuje w Miejskim Pałacu Kultury we Lwowie i współtworzy projekt. Opowiadają właśnie o nim, o relacjach polsko-ukraińskich, a także o tym, jak dziś wygląda życie na Ukrainie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto