Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogoria III w zimowej scenerii wygląda wyjątkowo. Spacery w plenerze jak najbardziej wskazane. Mnóstwo tu kaczek i łabędzi

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Nad jeziorem zimą można spotkać zadomowione tu ptaki 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nad jeziorem zimą można spotkać zadomowione tu ptaki Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Zima nadal za oknami, choć biały puch nie sypie się już z nieba. W miastach widać coraz bardziej odwilż, ale są w Śląskiem miejsca, gdzie biało jest znacznie dłużej. Należy do nich z pewnością jezioro Pogoria III w Dąbrowie Górniczej i jego okolice.

To miejsce lubiane jest nie tylko przez dąbrowian, ale także mieszkańców całego regionu. Latem wypoczywają tutaj i plażują setki, a czasem tysiące osób spragnionych ciepła i aktywnego wypoczynku. Zimą jest spokojniej, ale także warto zajrzeć w to miejsce. Czekają piękne widoki, a do tego trasa pieszo-rowerowa, która okala cały sztuczny zbiornik. Możemy więc pomaszerować przed siebie, mając do pokonania prawie sześć kilometrów. A jeśli zdecydujemy się nieco zboczyć z trasy, to wystarczy chwila i dzięki tunelowi pod linią kolejową znajdziemy się nad jeszcze większym zbiornikiem wodnym – Pogorią IV.

Jesienią tego roku miasto zakończyło montaż nowoczesnych opraw LED na molo, przy promenadzie głównej oraz wzdłuż parkingów przy Pogorii III. Wkrótce nad Pogorią III będzie jeszcze jaśniej, bowiem w 2024 roku rozpocznie się tutaj montaż dodatkowych źródeł światła. Ekologiczne oświetlenie ma się pojawić na znacznie większej części drogi pieszo-rowerowej. Tak zadecydowali sami mieszkańcy, wybierając m.in. tę właśnie inwestycję w trakcie ostatniego głosowania na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego. Projekt: Pogoria III – jasna i bezpieczna zebrał najwięcej punktów – 4680. Wartość tego przedsięwzięcia to 1,9 miliona złotych.

Energooszczędne oświetlenie pojawi się na dwóch odcinkach drogi pieszo-rowerowej. Pierwszy przebiega wzdłuż osiedla Łęknice, a drugi od strony Piekła w stronę mola nad Pogorią III. W kosztach tego przedsięwzięcia ujęte zostało wykonanie dokumentacji projektowej.

Zimą na wodą na Pogorii III zawsze możemy spotkać ptaki. Teraz są tam dziesiątki łabędzi i setki kaczek, które można dokarmiać, ale oczywiście nie chlebem, a warzywami czy też specjalnie przygotowanymi kaszami. W styczniu i lutym, kiedy tafla jeziora zazwyczaj zamarza na większej części, pojawiają się tutaj również łyski o kulistych kształtach.

Kompleks zbiorników Pogoria w Dąbrowie Górniczej to zamienione na akweny dawne wyrobiska piaskowe, skąd dostarczano materiał podsadzkowy do okolicznych kopalń. Już w latach czterdziestych XX wieku powstał zbiornik Pogoria I. W latach 1976-1978 po zalaniu niezasypanej części sąsiedniej Piaskowni powstał zbiornik Pogoria II. Kilka lat wcześniej, w latach 1973-1975 zalano zbiornik Pogoria III. Pogoria IV to tak naprawdę zbiornik retencyjny Kuźnica Warężyńska. Uroczyście otwarty został w 2005 roku.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto