Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porozumienie Katowickie: uroczystości na terenie Huty Katowice

mat. prasowe
Porozumienie Katowickie. 11 września związkowcy ze śląsko-dąbrowskiej Solidarności uczczą 34. rocznicę podpisania Porozumienia Katowickiego. Główne uroczystości odbędą się pod upamiętniającym to wydarzenie pomnikiem przed Hutą Katowice w Dąbrowie Górniczej.

Porozumienie Katowickie: uroczystości na terenie Huty Katowice

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny, która odprawiana jest od godz. 10.00 w sanktuarium pw. św Antoniego Padewskiego w Dąbrowie Górniczej Gołonogu. O godz.11.30 uczestnicy rocznicowych obchodów złożą kwiaty pod pomnikiem Porozumienia Katowickiego.

- Scenariusz uroczystości nie będzie różnił się od tych z lat ubiegłych. Obchody rozpoczniemy od złożenia wiązanek pod krzyżem znajdującym się tuż za bramą główną Huty Katowice. Ten krzyż w stanie wojennym postawili robotnicy z naszego zakładu. Stamtąd przejdziemy pod pomnik, gdzie m.in. przewidziane zostały wystąpienia zaproszonych gości. Wśród nich będą też sygnatariusze Porozumienia Katowickiego - informuje Jerzy Goiński, przewodniczący Solidarności w Hucie Katowice.

Przewodniczący wskazuje, że obchody rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego służą przede wszystkim ocaleniu pamięci o tym ważnym historycznym dokumencie i upowszechnianiu jej, zwłaszcza wśród młodych ludzi. - Chcemy ich uczyć, że zawarte w naszym mieście porozumienie, miało ogromny wpływ na przemiany ustrojowe, polityczne i gospodarcze w Polsce. Zależy nam na ich refleksji, że to m.in. dzięki strajkującym robotnikom z Huty Katowice, dziś żyją w wolnym kraju. Dlatego już od wielu lat na naszych obchodach obecni są uczniowie z dąbrowskich szkół. Ich poczty sztandarowe stoją obok solidarnościowych. Chcemy, by kiedyś oni przejęli od nas pokoleniową sztafetę i pamiętali o tej ważnej rocznicy - mówi Jerzy Goiński.

Porozumienie Katowickie zawarte 11 września 1980 roku pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Robotniczym Huty Katowice a Komisją Rządową było zwieńczeniem porozumień społecznych podpisanych wcześniej w Szczecinie, Gdańsku i Jastrzębiu-Zdroju pomiędzy strajkującymi robotnikami a władzami PRL. Pracownicy huty wymogli na rządzących, by wszystkie te umowy miały nie lokalny, lecz ogólnopolski charakter.

W Porozumieniu Katowickim strajkująca załoga Huty Katowice poparła 21 postulatów stoczniowców z Gdańska i ze Szczecina, dodając do nich własne żądania. Jego najważniejsze zapisy dotyczyły m.in. realizacji Porozumienia Gdańskiego w zakresie powoływania, organizowania i funkcjonowania struktur NSZZ Solidarność. Umowa gwarantowała też zwolnienie z obowiązku pracy osób pełniących funkcje związkowe z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Przedstawiciele władz PRL zobowiązali się również do zapewnienia bezpieczeństwa strajkującym pracownikom oraz ich rodzinom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto